Blíží se vydání českého překladu třetího detektivního případu Cormorana Strikea – Ve službách zla. Detektivky od J. K. Rowlingové, skrývající se pod pseudonymem Robert Galbraith, si zaslouženě získaly oblibu. Připomeňte si, proč první dva díly stojí za přečtení a proč se tak těšíme na pokračování. Nakonec pro vás máme sladký zákusek od Neila Gaimana v podobě (nejen) dětské knihy Spáčka a vřeteno, která vypráví příběh Šípkové Růženky zatraceně po svém.

 

Volání kukačky – Robert Galbraith

První případ Cormorana Strikea vás zavede do světa showbyznysu a povrchnosti. Detektiv vyšetřuje údajnou sebevraždu Luly, modelky s problematickou minulostí. Při práci mu pomáhá jeho nová sekretářka Rebecca. Rozplétá případ dávné nevraživosti a pátrání po svém původu.
J. K. Rowlingová dovedla vystavět výbornou zápletku, ze které postupně odvíjí vlákno příběhu a nechává čtenáře, aby vyšetřoval spolu s hlavní postavou. Po krátkém úvodu, ve kterém se píše hlavně o životech hlavních postav, se rozjede pátrání po možném vrahovi a nerozptylují vás žádné vedlejší dějové linky nebo odbíhání od toho podstatného. Když už se v příběhu objeví zmínka o soukromém životě toho či onoho, je dobře zapracovaná.

Na případech Cormorana Strikea je unikátní jedna věc. Mají daleko ke stylu severských detektivek (které jsou často spíše thrillery), a přesto v nich nechybí akce, zvrácená povaha vraha, ani nevybíravý jazyk. Zároveň si berou to nejlepší ze způsobu, jakým vystavovala své zápletky Agatha Christie a potrápí vás tak skládačkou jednotlivých indicií. Velice oceňuji způsob, jakým Rowlingová popisuje “svůj” Londýn. Pokud za sebou máte jeho návštěvu, lehce se do příběhu vžijete.

Hlas Petra Olivy se příjemně poslouchá a přesto posluchače neuspává. Naopak, udržuje zdravé napětí a nutí poslouchat jednu kapitolu za druhou. Dokáže metat říznými nadávkami, aniž by to působilo hraně. Jednotlivé kapitoly jsou odděleny hudebním motivem, který svou dynamikou a občas příliš brzkým střihem může soustředěného posluchače trochu vyvést z míry.

Hedvábník – Robert Galbraith

Hedvábník je druhým případem svérázného Cormorana Strikea. Tentokrát se vypadává po stopách excentrického spisovatele, jehož žena přišla detektiva požádat o pomoc. Cormoran po krátkém pátrání spisovatele nalézá. Brutálně zavražděného podle předlohy v jeho vlastní knize, která ještě nebyla vydána. Začíná závod o čas, protože policie je přesvědčena, že pachatelem je právě spisovatelova manželka. Cormoran musí najít pravého vraha, než bude pozdě.

Hedvábník není tak přehledný jako Volání kukačky a připadá mi, že je v něm obtížnější odhalit vraha – nebo to aspoň zvládnout dříve než Cormoran. V knize se objevují všechny známé postavy, od sympatické Rebeccy, která aspiruje na povýšení, po Strikeovu sestru Lucy, která mu stále předhazuje potenciální manželky. Ani v Hedvábníkovi není osobní život postav na překážku, spíš naopak. Příjemně podkresluje kriminální zápletku a občas se s ní prolíná.

Audioknihu namlouvá opět Petr Oliva a stále mu nemám co vytknout. Nezadrhává se, přeřeky se v celých 19 hodinách objeví jen minimálně a děj díky němu pěkně odsýpá. Hudební motiv mezi kapitolami i zde působí rušivě.

Spáčka a vřeteno – Neil Gaiman

Úzká pohádková kniha od Neila Gaimana je pravý klenot. Nejen kvůli netradičně pojatému příběhu o Šípkové Růžence, ale zvlášť kvůli kouzelným ilustracím Chrise Riddella. Černobílé kresby doplněné zlatými prvky vyvolají nadšené tetelení nejen u malých dětí. Výrazným plusem je i kvalitní překlad Viktora Janiše.

Nebyl by to Neil Gaiman, aby celý příběh nepřevrátil vzhůru nohama a nenechal ho skákat, jak on píská. Čtenáře překvapí Sněhurka, která se vydá v předvečer své svatby do zakletého království na záchrannou misi. Nečekejte žádné prince na bílém koni. V tomhle vyprávění jsou jen sličné a občas zakleté dívky, ostrovtipní trpaslíci a podivná čarodějnice.

“Povšimli jste si,” zeptal se nejmenší trpaslík, “něčeho neobvyklého?” Trpaslíci sice měli jména, ale lidé je nesměli znát, protože takové věci jsou svaté. Královna měla jméno, ale dnes jí lidé říkali jen Vaše Veličenstvo. Jména jsou v tomhle příběhu nedostatkové zboží.
Je radost číst si ji opakovaně a klidně se k ní vracet a jen jí listovat. Dnes už tak často nenarazíte na knihu (a čert vem, zda dětskou nebo ne), která by byla napsaná a ilustrovaná s takovou pečlivostí.

Knihy zakoupíte na stránkách www.albatros.cz.