Počasí začíná být přívětivější a pomalu už připomíná jaro. Jednoho to proto táhne ven, užívat si prvních letošních slunečních paprsků. Na čtení pak nezbývá mnoho času. Přinášíme vám proto tipy na audioknihy od OneHotBook, které stojí za poslech.

Lars Kepler – Playground

Proslulá autorská dvojice Alexandra C. Ahndorilová a Alexander Ahndoril vystupující pod pseudonymem Lars Kepler opustila domovský přístav severských detektivek a odvážně vplula do vod mystického thrilleru. Playground je odvážným počinem na svém poli. V dynamickém úvodu je představena hlavní hrdinka, Jasmin Pascalová-Andersonová, poručík švédské armády operující v Kosovu. Děj zprvu odsýpá kadencí těžkého kulometu, dobře mířenými zásahy poutá pozornost a klade lákavé otázky, když v tom palba utichá a nastává zmatené ticho, jen aby mohla nastat nová řež. Jasmin se dostává z hrůz války zpět do vlasti, kde se snaží založit rodinu. Osud jí však nedaruje ani chvíli odpočinku, Jasmin musí svádět boj o život nejen v reálném světě, ale i v tajemném přístavu mrtvých, kde časem uvízne její syn.

Tereza Bebarová namlouvá knihu klidným a příjemným hlasem, čímž vkládá zajímavý kontrast do akčních scén. Neustále tak připomíná posluchači, že i přes tvrdý výcvik a nesmlouvavý přístup je hlavní hrdinka také matka, která bojuje o své blízké.
Audioknihu zakoupíte za 299 Kč zde.

P. K. Dick – Blade Runner: Sní androidi o elektrických ovečkách?

To se nedozvíte. Ale jisté je, že vy budete snít o androidech. Knihu, která byla předlohou pro legendární sci-fi Blade Runner totiž poslechnete na jeden zátah. Nic jiného vám nezbude, budete chtít znát konec za každou cenu. Film se totiž jen volně inspiroval. Velmi volně. V knize se dějí úplně odlišné věci. Deckard chová umělou ovci a touží po opravdovém zvířeti, které je v alternativní budoucnosti ekvivalentem společenského postavení. Jeho manželka dobrovolně prožívá deprese, aby se cítila více živá. Dobrovolně, protože lidé si mohou nálady programovat na náladových varhanách. Deckard se po hlavě vrhá do nové zakázky na lov několika uprchlých androidů.

Hlas Martina Myšičky je živý a provede vás přemodernizovanou, zplundrovanou zemí a hodí se k bystrému lovci androidů Deckardovi. Nenudí, pohání příběh dál. Hudební doprovod je velice povedený, ale to je již tradicí. Kniha, která by neměla chybět v repertoáru žádného cinefila.
Audioknihu zakoupíte za 289 Kč zde.

Dmitry Glukhovsky – Metro 2033

Metro 2033 vámi mrští do post-apokalyptické budoucnosti, do temných chodeb moskevského metra. Zemi brázdí zmutovaná stvoření, lidé přežívají na stanicích metra a prokazují obrovskou přizpůsobivost našeho druhu. Na každém kroku je ale ohrožují více či méně přirozená nebezpečí. Glukhovsky rozjíždí nadějný příběh, který vás drží v napětí už od první minuty. Kniha lineárně sleduje osudy hlavního hrdiny, který se vydává na dlouhou pouť.

Po cestě ho ohrožují nepřátelé, přeludy i příšery, jeho vytrvalost je zkoušena. Tady kniha mírně ztrácí na nadějném tempu, které nabrala. Stále je ale zatraceně poutavou, plnou skvělých nápadů a zvláštních okultistických myšlenek provázaných s naším světem. Věděli jste, že hvězda na vrcholu Kremlu je doopravdy uvězněný démon?
Audioknihu zakoupíte za 299 Kč zde.

Na článku spolupracovali: Jan Henek (Playground), Lucie Martincová (Metro 2033, Blade Runner)