Dne 7. 7. 2021 proběhl na pražském Václavském náměstí benefiční koncert na pomoc obětem tornáda na Moravě. Cílem bylo vybrat co nejvíce peněz za pomoci DMS nebo přímo na účet jedné z charit a samozřejmě připomenout a ještě více rozšířit povědomí o smutné události, která jihovýchod České republiky potkala. Vystoupilo několik kapel, lidí přišlo habaděj a o zábavu nebyla nouze. A věřím, že se povedl naplnit i hlavní účel celé události.

Na plátně dlouho před začátkem běžel odpočet do startu celé akce, což postupně přilákalo davy lidí, kteří možná o koncertu ani nevěděli. Vždy plné Václavské náměstí opět dostálo své pověsti, a i když zpočátku bylo přihlížejících méně, jakmile začala hrát hudba, davy se začaly rychle sbíhat. 

Jako první vystoupila skupina Poetika, která publikum pěkně nažhavila. Následně dva zkušení moderátoři nastínili program a představili důvody, proč se koncert vůbec pořádá. 

Velice silný dojem vyvolaly i promítané autentické záběry ze zdemolovaných míst. To bylo doprovázeno komentářem některých lidí, kteří byli tornádem zasaženi, ať už přímo, nebo nepřímo. Důležitá byla ale i mluvená vsuvka dobrovolníků, kteří se sjeli z celé České republiky. Jeden z nich, byť ze záznamu, vyvolal na Václavském náměstí bouřlivý potlesk, když se ze srdce omluvil všem Pražákům za to, že si o nich předtím nemyslel nic pěkného. Podle jeho slov jich totiž na pomoc přijelo hned několik a bylo úžasné vidět, jak se lidé semkli a pomohli, když bylo nejhůř. 

Lidé se na koncert pro jednou nepřišli jenom bavit a na výzvy moderátorů opravdu brali do rukou mobily a posílaly dárcovské DMS. Jen v mém okolí se něco takového stalo několikrát, možná jen škoda, že čísla a tvar DMS nebyly po celou dobu koncertu někde na očích. Lidé totiž občas nestihli zachytit informaci, jak a kam DMS poslat, takže mobil s neúspěchem opět schovali a čekali, až přijde další výzva a znovu bude řečeno vše podstatné.

Samotný koncert nicméně splnil své očekávání. Každá skupina měla vyhrazený čas pro dvě písničky, což bylo tak akorát, protože se představila celá plejáda známých tváří. Nutno podotknout, že všichni vystupovali bez nároku na honorář. 

Během večera přítomné potěšil například Xindl X se svou novinkou s názvem Terapie. O5&Radeček zase přispěchali s velice tematickou písní BRA3, která perfektně vystihla atmosféru celého večera, který jen dokázal, jak jsou Češi solidární. Dále vystoupili Pavel Callta, Juraj Hnilica nebo James Harries. Své anglické songy přihodila Klára Vytisková, diváci jistě uvítali i vždy skvělou skupinu Slza a samotným závěrem zahrála zvučná kapela Rybičky 48.

Ke konci koncertu bylo vybráno jen na DMS kolem 80 000 Kč, další peníze ale mohli lidé posílat přímo na účet, takže finální částka byla jistě mnohonásobně vyšší. Lidé z Moravy si jistě neprožívají nejšťastnější okamžiky svého života, ale je pěkné vidět, že zbytku národa nejsou jejich osudy lhostejné a pokud nepomáhají přímo na místě, nemají problém sáhnout do kapes a poslat alespoň menší peněžní obnos.

Fotogalerie na Flickru:

Koncert pro Moravu @ Praha