- Reklama -

V roce 2016 se svou debutovou písní OOOUUU a následným albem Herstory prorazila do světa hudby brooklynská rapperka Katorah Marero, známá pod pseudonymem Young M.A.

Zúčastnila se turné s 21 Savage, předskakovala zpěvačce Beyoncé, spolupracovala na kampaních pro značky Beats by Dre, Google Pixel 2 či Pandoru, a časopis Forbes ji v roce 2018 zařadil do svého žebříčku „30 pod 30“. Cestu ke slávě však neměla jednoduchou a hluboké osobní zpovědi můžeme slyšet právě v její hudbě. Není divu, zkratka M.A totiž znamená „Me, Always“, volně přeloženo „vždycky já“. 

Z Brooklynu až na světová pódia

Sedmadvacetiletá hudebnice vyrůstala v Brooklynu, kde v té době nebyly násilnosti na ulicích žádnou výjimkou. V roce 1999 se proto její matka s dětmi rozhodla přestěhovat do Virginie, kde si po dvou letech mladá Katorah začínala psát první verše do svých školních knížek. Matka její vášeň k hudbě vždy podporovala. ,,Všechno, co jsem potřebovala nebo chtěla, mi koupila – od karaoke sestavy, přes knihy až k cédéčkám,“ vzpomíná.

V červenci roku 2013 na svém YouTube kanále vydala první video – freestyle s názvem Levels. Větší pozornost si však Young M.A vydobyla až o rok později se songem BROOKLYN. Tento freestyle na písničku ChiRaq od Nicky Minaj a G Herbo do dnešního dne zaznamenal čtrnáct milionů zhlédnutí a mladá Američanka začínala postupně pronikat do hudebního hiphopového rybníčku.

Autor fotografie: Kamil Pekař (© Kulturio.cz)

Po třech letech oťukávání přišla Young M.A se svým oficiálním debutovým songem OOOUUU, který její kariéru odstartoval naplno. Třikrát platinová písnička, v jejímž klipu sedí rapperka u stolu obklopena čínským jídlem, dolary, Hennessy whisky a šampaňským, se stala okamžitě velkým hitem a na svém kontě má přes 303 milionů zhlédnutí. V roce 2017 poté následovalo i její první EP Herstory s celkově sedmi skladbami. Tentýž rok byla navíc dvakrát nominována v BET Awards v kategoriích Nejlepší nový umělec a Nejlepší ženský hiphopový umělec a také v A2IM Libera Awards a MTV Video Music Awards.

Hudba jako prostředek vyjadřování

Ačkoliv je hip-hop především mužskou záležitostí a Young M.A svým pohlavím vyčnívá, její texty se od těch ostatních příliš neliší. Důvodem je tomu její sexuální orientace. Američanka se totiž hlásí k LGBTQ komunitě, a tak pikantní verše o ženách nejsou žádnou výjimkou: ,,Nejsem první, kdo o tom rapuje, ale jsem první, kdo zboural zábrany.“

Autor fotografie: Kamil Pekař (© Kulturio.cz)

Mimo to je pro ni však hudba nástrojem, jak ostatním sdělit své pocity a myšlenky, a často v písničkách odkrývá část svojí duše: ,,Nikdy jsem nemluvila o svých problémech otevřeně a nejsem ten typ člověka, co by svůj každodenní život sdílel na sociálních sítích. Pro mě byla vždy důležitá hudba a sloužila mi jako prostředek vyjadřování všeho, co se dělo. Ať už dobrého, nebo zlého,“ přiznává rapperka.

Hudbu Young M.A nejraději tvoří v autě, kde vznikl například její hit Car Confessions. ,,Když jsem ve svém autě, cítím verše jednoduše plynout a dokážu tak napsat jedny z nejlepších songů,“ dodává.

FOTOREPORT: FESTIVAL HIP HOP KEMP 2018

Kings + Queens = Kweenz

Psal se rok 2009 a Young M.A zasáhla tragédie, která ji následně formovala nejenom v hudbě. V Pensylvánii byl zavražděn její milovaný bratr Kenneth Ramos, ke kterému vždy vzhlížela a obdivovala jej. Nebyla to však jediná ztráta, se kterou se mladá Američanka musela vyrovnávat. Postupně přišla o tetu, dědečka i otčíma. Všechny tyto smutné události vedly k založení nadace Kweens.

Ta se svou pomocí zaměřuje na svobodné matky, rodiny s nízkými příjmy, a v neposlední řadě také na rodiče, kteří ztratili své děti v důsledku pouličního násilí. ,,Zahrnula jsem do projektu i svou matku, jelikož přišla o syna a tohle je způsob, jak jí alespoň trochu ulevit a ukázat jí, že není sama.“

Autor fotografie: Kamil Pekař (© Kulturio.cz)

Jestli Young M.A ještě něčím vybočuje z davu, je to jednoznačně odhodlání. Dostat se na vrchol do svých sedmadvaceti let zvládla i bez záštity a podpory jakékoliv nahrávací společnosti, což je zcela mimořádné. I přes veškerou pozornost a výhody, které jí hudební průmysl přináší, však zůstává rapperka z Brooklynu nohama na zemi. ,,Nezáleží na tom, kolik úspěchů ve svém životě máte, stále musíte bojovat, i když procházíte velkou bolestí…“