- Reklama -

Lyžování se řadí mezi naše nejoblíbenější sporty. Svědčí o tom přeplněné skiareály, především v naší domovině. Některým už ale české hory nestačí a rozhodnou se vyjet za hranice. Mezi jedno z nejpopulárnějších zimních středisek se řadí i italské Livigno. Tam se často nejezdí jen za skvělým lyžováním, ale i za nákupy.

Pokud se zeptáte většiny českých lyžařů či snowboardistů, kde byli lyžovat v Alpách, často od nich uslyšíte, že právě v tomto středisku na hranicích italské Lombardie a Švýcarska. I přes svou poněkud ztíženou dostupnost, kdy se do města dá dostat zpoplatněným jednosměrným tunelem Munta la Schera, si sem našlo cestu mnoho nadšenců pro zimní sporty.

Ráj milovníku zimních sportů

Středisko láká na skvělé sněhové podmínky, které si můžete užít na dvou kopcích. Centrum je totiž rozděleno na dvě střediska – Carosello a Mottolino. Dohromady pak čítá přes 115 kilometrů sjezdovek. Místo se neustálé rozrůstá a přibývají nové lanovky i sjezdovky.

Na obou stranách jsou vystavěné i snowparky. Především ten na Mottolinu je velice známý a je neustále udržován a vylepšován. Odvážlivce, kteří holdují zimním adrenalinovým sportům, můžete pozorovat v klidu z lanovky. Není divu, že se v Livignu často pořádají freestylové zimní akce. V létě pak prostory využívají cyklisté.

Pokud vás lyžování unaví, u každého svahu je na výběr mnoho možností občerstvení. Ve většině případů si pochutnáte na úžasné italské kuchyni. Po obědě nechybí dobrá káva s výborným dezertem. Dříve za milé ceny, teď ale s nárůstem turistů poněkud zdražili. Někteří sportovci ale lyže zahodí úplně a užívají si sluníčka s drinkem v ruce na lehátkách.

Nákupy, nákupy a zase nákupy – sen nejen žen

Svou popularitu si Livigno zasloužilo nejen díky skvělým sněhovým podmínkám pro lyžování, ale i bezcelní zóně. Ta zde byla zavedena z důvodu chudoby obyvatelstva a špatné dostupnosti. I když je tento stav již minulostí, výhody platí dodnes a městečko díky tomu bohatne. Seženete zde parfémy, cigarety, naftu i alkohol bez daňového zatížení. A rozdíl v cenách, obzvláště u alkoholu, je značný.

Parfumerie najdete pomalu na každém rohu a jsou neustále plné lidí. Dříve je lemovaly obyčejné obchody, nyní se ale jedná o luxusnější značky. Bohužel, v těchto obchodech už daň zaplatíte. Nakupovat se zde vyplatí i jídlo a kávu. Obchody nabízejí chutné a kvalitní místní produkty.

Jeden malý háček zde ale přece jenom nákupy mají. Tím jsou Švýcaři na hranicích. Často provádějí namátkové kontroly a pokud převážíte více alkoholu na osobu (hlavně toho tvrdého), než je povolené, bez milosti vám ho zabaví. A nebojí se vás nechat vyložit celé auto.

Když lyžování ani nákupy nebaví

Místní udělali velice dobré rozhodnutí, když nezastavěli celé údolí. Vytvořila se zde tak planina, která se za dobrých sněhových podmínek promění ve velkou běžkařskou dráhu. Trasy každý večer upravují rolby a můžete se spolehnout na kvalitní podmínky, které zprostředkovávají krásný zážitek i díky nádherné okolní přírodě.

Město se neustále rozrůstá, a tak přibývají i nové atrakce. Tou nejnovější je aquapark a lázně na okraji města. Kromě nich je zde mnoho restaurací a barů pro veselý noční život. Kvalita restaurací je vysoká a málokdy narazíte na špatné jídlo.

V neposlední řadě ubytovaní, infrastruktura a finance

Každým rokem se středisko zvětšuje. Přibývá tak mnoho nových možností pro ubytování. Svůj pobyt si můžete zajistit buď pomocí mnoha cestovních kanceláří, nebo na vlastní pěst. Nemusíte se bát ani odlehlejších míst. Město je propojenou čtyřmi linkami autobusů, které hlavně ve špičce – ráno a odpoledne – jezdí v krátkých intervalech. Příjemným bonusem je, že jezdíte zdarma.

To je ale asi jediná věc, kterou zde neplatíte. Vzhledem ke zvýšené popularitě se vše každý rok zdražuje. Týdenní permanentka pro dospělého v hlavní sezóně vyjde na 257 euro. V ceně je ale přístup do obou středisek. V rámci skipassu můžete dostat slevu na různé atrakce ve městě. Ani ubytování není levná záležitost a rezervace včas neuškodí.

Jestliže ale hledáte lyžařský ráj, jste na dobrém místě. Dobré sněhové podmínky, servis, krásné kopce, na kterých si dobře zalyžujete. K tomu přívětivé tváře italských hostitelů a jejich dobré jídlo a pití. Pokud hledáte tip na zimní dovolenou, tady zklamáni nebudete.