KVIFF 2022: mimořádná filmová událost 

34

Mezinárodní festival v Karlových Varech je mimořádnou filmovou událostí. V minulých dnech se fanoušci festivalu i artových filmů dočkali konečně plnohodnotného programu. My vám v našem článku nabízíme výběr toho nejlepšího i pár tipů pro vás, kteří se na festival chystáte letos poprvé. 

Již 56. ročník MFFKV proběhne letos od 1. do 9. července. Jako každý rok nabídne soutěžní a nesoutěžní sekci filmů. Ty prvně zmiňované mají možnost získat cenu festivalu, Křišťálový glóbus. Snímky nesoutěžní dávají možnost zhlédnout netradiční perly české i světové kinematografie. Soutěžní sekce je rozdělena na podkategorie Hlavní soutěž a nově vytvořená Soutěž Proxima. V hlavní soutěži mohou diváci zhlédnout Německo – izraelský snímek Amerika, dále německý film Druhořadí, polský Fucking Bornholm, španělský Musíme se přijet podívat, dále kanadský film Nadějné léto, řecký snímek Ticho 6-9, litevsko-francouzský počin s názvem Vesper, gruzínský film Vlastní pokoj a japonské Vzdálení.

Za zmínku samozřejmě stojí tuzemské filmy. V hlavní soutěži mají možnost tyto snímky: film Hranice lásky od Tomasze Winskiho. Tento film vznikl v koprodukci s Polskem a pojednává o sdílení nevyřčených erotických fantaziích. V hlavních rolích uvidíme Hanu Vágnerovu, Elišku Křenkovou nebo Martina Hoffmana. Dalším tuzemských snímkem je Slovo od Beaty Parkanové. Tento sugestivní portrét rodiny notáře Vaclava Vojíře nabízí netradiční pohled na období kolem roku 1968. V hlavních rolích se představí Martin Finger a Gabriela Mikulková. 

Druhou soutěžní sekcí je Soutěž Proxima. Zde můžete zhlédnout srbský film Ještě jedno jaro, rakouský snímek Lockdown v ZOO, španělskou Pietu, posko-rumunský film Pošetilí, argentinský snímek Přes čáru, španělský film Ramona, chorvastský Strýček, brazilský počin Tinnitus a íránský film Žena, muž a dítě. Za českou kinematografii soutěží snímek Šimona Holého A pak přišla láska. Autor loňského úspěšného filmu Zrcadla ve tmě i tentokrát pokračuje v rozplétaní mezilidských vztahů, obzvláště v ženském světě. Dalším tuzemským snímkem je Zkouška umění od Tomáše Bojara a Adély Komrzý. Ten dokumentárním způsobem mapuje přijímací zkoušky na pražskou Akademii výtvarných umění. 

Nesoutěžní sekce nabídne filmy ve Zvláštním uvedení. Zxde budou mít návštěvníci shlédnout český film BANGER od Adama Sedláka, pojednávající o rapperské subkultuře v hlavní roli s Adamem Mišíkem, dále česko-slovesnký snímek Kuciak: Vražda novináře, dokumntární snímek Můj otec, kníže nebo dokument PSH Nekonečný příběh. Dalším čekým zástupcem je film Velká premiéra v režii Miroslava Krobota. i zde diváci najdou velké množství zahraničních filmů, například australský snímek Nkdy nebudeš sama, izraelský film Nultého červa nebo rakouský Rubikon. 

Mimo premiéry bude mžsnot shlédnout i velké množství známých filmů, například v restaurované verzi. Jedním z nich je i snímek Zapomenuté světlo, který bude promítán u příležitosti oceněné herce Boleslava Polívky. Svého druhu bonusový materiál tvoří doprovodné projekce kultovních snímků tvořících páteř fascinujícího filmového bádání – Čaroděj ze země Oz, Zběsilost v srdci a Návrat do budoucnosti. To vše v pondělí 4. července se zasvěcenými úvody Alexandra O. Philippeho.

A jak se nejlépe dostat na vybraný film? Ideální možností je koupě festivalového pasu. Vybrat si můžete podle délky vašeho pobytu ve Varech. Fetsivalový pas vám zaručí vstup až na tři filmy denně. Lístky si můžete rezervovat předem díky aplikace Kviff 2022 (dostupné v nejbližsších dnech) nebo na pokladnách. Ty najdete okolo hlavního sídla v hotelu Thermal, u Grandhotelu Pupp, v stanovém městečku nebo na mnoha dalších místěch po celých lázních (i tyto informace najdete ve zmiňované aplikaci). Nepodařilo se vám zarezvovat si lístky dopředu? Stačí přijít před projekcí do daného kina a využít last minute vstupu pět minut před začátkem promítání. Pokud si budete chtít zakoupit lístky na konkrétní film, jde tak učinit na pokladnách i patnáct minut před začátkem filmu. 

Bylo by škoda opomenout i doprovodný program. Jeho konkrétní podobu budeme znát během přístího týdne. Již nyní je jasné, že zajímavý program opět nabídne Dům České televize na Divadelním náměstí. Ten každoročně nabízí besedy o chystaných pořadech ČT, ale také zajímavé koncerty. Dále můžete navštívit KVIFF.TV park. Ten nabídne bonuseové projekce, besedy a také večerní koncerty v režii BigBoss Labelu. Svůj specifický program každý rok nabízí také Vodafone pláž, Innogi park nebo Mattoni Life Bar. 

Karlovarský festival tak není jen filmovým svátkem, svůj program nabízí hudba i výtvarné umění. Letos se jedná hlavně o výstavu věnovanou dlouholeté ředitelce festivalu Evě Zaoralové (v druhém patře hotelu Thermal) nebo výstava festivalových plakátů. 

FILMOVÝ FESTIVAL: KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2022

KDY: 1. července–9. července 2022
KDE: Karlovy Vary
VSTUPNÉ: 300 Kč–1 500 Kč
WWW: www.kviff.com