„Jeee, to je ale hezký tričko, takový… zajímavý… Dík moc!“ Je vám tato věta povědomá? Nejste v tom sami. Snad každý alespoň jednou v životě dostal dáreček, u kterého už bylo v okamžik rozbalení rozhodnuto, že poputuje někam, kam ani slunce nechodí, tedy na dno šuplíku či skříně. Zmíněné zajímavé triko si možná obléknete jednou nebo dvakrát, třeba když nestíháte vyprat a je to opravdu poslední čistý kus oblečení, co vám v šatníku zbude, jinak ale pravděpodobně skončí někde zapomenuté a parády moc neudělá.  

Zdroj fotografie: Joel Muniz, Unsplash.com

A co takový šampon nebo sprchový gel, ten určitě nemůže být nechtěný, protože se přece vždycky hodí, že? Ale ne, když jich máte doma schovaných dvacet a ten jednadvacátý k nim už při nejlepší vůli nenacpete. Klíčovou otázkou k vyřešení svízelné uskladňovací situace tedy není „Kam s ním?“, ale „Proč si to nechávat?“ Vždyť i nechtěný dárek byl vyroben, aby někomu dobře posloužil, ne aby kdesi v temnu ležel pár let a potom skončil stejně v odpadkovém koši. Samozřejmě, všech věcí se vždy můžete zbavit tak, že využijete nějaký swapovací bazar, podarujete kamaráda či známého, anebo pro dárek najdete jiné využití (vždy si můžete sprchovým gelem vytřít podlahu, kondicionér používat místo pěny na holení a oblečení v jakémkoliv „zajímavém“ odstínu doma přebarvit na pěknou černou, protože jenom black is the new black). Ale také můžete udělat dobrou věc a obdarovat potřebné. 

Zdroj fotografie: Joel Muniz, Unsplash.com

Oblečení se v tomto směru můžete zbavit velmi lehce – buď ho odneste do charitativního bazaru, nebo najděte nebližší sběrný kontejner na oděvy. Využijte navíc této příležitosti a udělejte si průvan v šatníku. Tuhle kabelku jste nutně potřebovala, ale je neprakticky malá, takže už ji nikam nenosíte? Přibalte ji taky. Schováváte už pár let super džíny z dob, kdy jste měla velikost 36, protože co kdyby se vám někdy podařilo zhubnout? Neberte mě špatně, ale… pryč s nimi. Do oděvních kontejnerů navíc často můžete přidávat bytový textil, takže se bez špatného pocitu lehce zbavíte i těch záclon, které stejně nevěšíte od dob, kdy jste si pořídili žaluzie. A přibalit můžete i boty. Do některých kontejnerů lze navíc odkládat i drobnou elektroniku. Jestli se rozhodnete využít kontejnery Textileco, všechny vaše věci získá Červený kříž, takže se nemusíte bát, že by se dostaly do špatných rukou. Podobně můžete odložit oblečení v kontejnerech Klok.tex, odkud poputují na Fond ohrožených dětí Klokánek, rozšířené jsou i sběrné kontejnery Potex nebo ReShare. Podpořit můžete i nějakou jinou charitu, která má sběrný kontejner ve vašem okolí (těch pár minutek googlení za to určitě stojí).

Zdroj fotografie: Tim Marshall, Unsplash.com

Nezapomeňte si ale pozorně přečíst, jaké věci tam patří. Jestli máte doma takové exempláře, na kterých je vidět, jak rádi jste je nosili, a jsou už znatelně ohlodané zubem času, zavolejte raději do nejbližšího psího útulku, tam tyto kousky vždycky nějak využijí. Pokud se vám doma nakupily hračky, se kterými si vaše ratolesti příliš nehrají, nebo z nich už odrostly, můžete je přibalit do sběrného kontejneru, případně před Vánoci udělat radost dětem z chudých rodin pomocí akce Krabice od bot. Funguje to jednoduše: do prázdné krabice od bot zabalíte hračky, na víko napíšete, pro jak velké dítě se obsah hodí, a odnesete ji na sběrné místo. A co s těmi pár kily drogerie? Zkuste na této mapě najít nedaleký azylový dům (vpravo dole nechte zaškrtnutý zelený domeček) a obraťte se na ně, zda by se jim nějaké ty nenačaté krémy, sprchové gely, prací prášky, mýdla nebo čisticí prostředky nehodily, třeba budou rádi. Jen raději nejdříve zkontrolujte datum spotřeby. Pokud se vám nechce jet pouze s pár lahvičkami, které můžete postrádat, obvolejte sousedy a kamarády, každý určitě něco rád daruje a vy aspoň budete mít důvod si s nimi zase chvíli popovídat! A až příště dostanete dárek, který určitě nevyužijete, nevnímejte ho jako nechtěnou a nadbytečnou věc, ale jako příležitost pomoci někomu jinému.