Soutěž profesionálních fotografů Czech Press Photo letos slaví 25. výročí. I v tomto roce přináší nejzajímavější snímky mapující nejvýznamnější události. Do soutěže se přihlásilo 270 fotografů, kteří zaslali k posouzení poroty téměř 4 000 fotografií. Soutěží se v osmi kategoriích, jež se od minulého ročníku lehce proměnily, ale také o titul absolutního vítěze, kterým se letos stal Lukáš Bíba se snímkem české vlajky nad statisícovým davem na Letné. Výstava, která nyní probíhá na Staroměstské radnici, však nabízí plno dalších zajímavých snímků.

Výstava je rozdělená podle jednotlivých kategorií, spodní patro se však nese ve znamení dvou osobností: Andreje Babiše a Zuzany Čaputové. Oba zmínění mají hojné zastoupení v kategoriích Aktualita a Lidé, o kterých se mluví. Se jménem Andreje Babiše souvisí také červnová demonstrace na Letné, která se taktéž stala fotograficky vděčným tématem. Přesto, pomineme-li absolutního vítěze, se toto téma povedlo proměnit v první místo jen Romanu Vondroušovi. Ten nafotil sérii snímků s názvem Premiér v Bílém domě, jež mu vynesla zlato v kategorii Lidé, o kterých se mluví. Druhé místo obsadil Tomáš Benedikovič za fotografii Mariána Kočnera obviněného z objednávky vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Pomyslný bronz získal Petr Topič za snímek s poetickým názvem Vláda ČR se seznamuje s kůrovcovou kalamitou.


V kategorii Lidé, o kterých se mluví je kromě Babiše také Miroslav Kalousek zachycený objektivem Lukáše Bíby. Velmi vtipná je fotografie Martina Divíška, v níž by hlavní roli měla hrát Zuzana Čaputová, ovšem pozornost se nutně přenese na zoufale se tvářící stylistku. O něco serióznější snímky pořídil Jozef Jakubčo, který strávil Noc s prezidentkou, jak nazval své snímky, v jejím volebním štábu.

Téma zavražděného novináře vyneslo zlato i Mateji Kalinovi v kategorii Aktualita. Ten pro změnu vyfotil Miroslava Marčeka, který se k této vraždě přiznal. Překvapivě „až“ druhé místo obsadil již zmíněný absolutní vítěz Lukáš Bíba a třetí místo patřilo opět Mateji Kalinovi, který tentokrát zachytil slovenskou prezidentku v obležení novinářů.


Kromě vítězů se můžete pokochat i snímky Tomáše Benedikoviče, který zachytil atmosféru ve volebním štábu Zuzany Čaputové po vyhlášení výsledků voleb. Série snímků Víta El Hassana mapuje prvomájové nepokoje v Paříži, českou demonstraci na Letné v rámci této kategorie pak kromě Lukáše Bíba zaznamenali také Michal Šula nebo Karel Cudlín. Fotografie Romana Vondrouše zobrazují aféru kolem sochy maršála Ivana Koněva, Jakub Plíhal se zaměřil na protestní akce kolem Kliniky.

O něco pestřejší se jeví kategorie Reportáž, ačkoli ani zde nejsme ochuzeni o fotografie z demonstrace na Letné (Petr Vrabec, Radek Cihla, Martin Divíšek, Jiří Šejna). Porotu však více zaujaly jiné snímky. Nejvíce fotoreportáž Petra Vrabce z klimatického protestu aktivisty z Ende Gelände v uhelných dolech v německém Porýní. Následuje Tomáš Vocelka s fotografiemi z Adršpašských skal, které nesou název Příliš mnoho turistů. Vítěznou trojici uzavírá Jan Zátorský s unikátními fotkami z první chasidské svatby konané v Praze.


Do kategorie Reportáž spadají i snímky Pavla Nasadila, jehož tématem se stalo vykuřování na Kubě. Nikoli však doutníků, v tomto případě jde o zásah proti komárům přenášejících nemoci jako virus zika a horečku dengue.

Jeden z nejhezčích snímků celé výstavy najdete v kategorii Portrét a zároveň se jedná o snímek vítězný. Z portrétu Soni Červené, který má na svědomí Kateřina Šulová, vyzařuje křehkost i síla. Ivana Dostálová a její cigaretu si vychutnávající baletka zaslouženě skončila na druhém místě, třetí získal Michal Tomeš se svou Lady in Black, Lenkou Bradáčovou. Na výstavě můžete také zhlédnout zajímavý projekt Petra Kozlíka, Čeští dabéři se svými hollywoodskými protějšky. Možná jste jej ale už zaznamenali na sociálních sítích a internetech, kde měl velký ohlas.


Na portrét baletky navažme kategorií Umění a kultura, kterou balet téměř ovládl. Martin Divíšek nafotil zkoušky Labutího jezera v Národním divadle a z jeho fotografií je patrný paradox drilu v tanečních sálech a následné zdánlivé lehkosti a půvabnosti na jevišti. Ačkoli na oblepených a bolavých nohách baletky není půvabného vůbec nic. Marek Malis na svém snímku také zachycuje baletku, respektive Mathiase Deneuxe v jeho ženském alter egu vytvořeném pro balet Hommes Fatals. Třetí místo obsadil Amos Chaple se silničním památníkem.

Velkou kulturní událostí byl také přechod provazochodkyně přes Vltavu, kterým byla zahájena Letní Letná. Akci zachytili Michal Krumphanzl a Vít Šimánek. František Ortmann, který je již dlouholetým dvorním fotografem tohoto novocirkusového festivalu, do soutěže přispěl snímkem z nové inscenace Heroes souboru Losers Cirque Company.

Kategorie Každodenní život zachycuje spoustu drobných i velkých radostí a starostí. Případy v dětském popáleninovém centru v Kábulu (Jarmila Štuková), minipříběhy jednoho schodiště (Jan Hromádko, 2. místo), ranní rozcvičku v Hongkongu (Aleš Tvrdý), nudící se dítě na české svatbě (Romana Červenková), zoufalou tramvajářku v Praze (Michal Růžička, 1. místo), vybydlené Moldavsko (Kevin V. Ton), autistku Vivien (András Á. Cséfalvay) nebo důchodkyni se psem (Jan Jirkovský, 3. místo). Fotografie pestré jako život sám.

Zatímco v kategorii Sport porota ocenila Jana Kepiče (za fotku Bruslař a freediver), Martina Kozáka (Ledová plochá dráha) a Tomáše Holcbechera, který zachytil dramaticky vyhlížející pád jezdce z koně, mě zaujala spíše jedna z fotografií ze série Když kráska potká zvíře Mariana Chytky. Výtečná je také fotografie Daniela Vojtěcha, na níž stojí freerunner Dominic di Tommaso na střešní římse a shlíží dolů na město.


Poslední kategorií je Člověk a životní prostředí, což je dnes samozřejmě velmi diskutované téma. Letos nás sice nečekala žádná srdcervoucí fotografie umírající orangutaní matky, zato jsme se dočkali dokumentace odstřelu holubů myslivci v Českém Brodě, který nafotil Dan Materna. Holubi i myslivci mu vynesli třetí místo. Jan Cága nafotil sérii snímků na brněnském veletrhu živočišné výroby Animal Tech, kterou pojmenoval Zvíře jako zboží. Celkem výmluvný název. Dan Materna kromě holubů nafotil i kůrovcem poničené lesy, naopak za hranice se vydali Martin Trabalík, který fotil Amazonii v plamenech, a Václav Šilha, který zvěčnil jedny z posledních mongolských kočovných pastevců sobů. Druhé místo v této kategorii obsadil Aleš Tvrdý se svým vesmírnou loď připomínajícím uhelným skladem v Kao-Siungu. Nejvíce porota ocenila Ptačí hlídku od Petra Topiče, která dokumentuje odchyt a kroužkování ptáků českými ornitology.

Speciální kategorii představuje Grant Prahy, který letos získal Jan Rash se svou sérií Pražské panoptikum. Obří pandy nebo Mickey Mouse included, koloběžky Lime kupodivu nikoli.

Kromě všech letošních fotografií máte možnost na výstavě zhlédnout i video s časovou osou a všemi absolutními vítězi za uplynulých 25 let soutěže. Výstavu Czech Press Photo můžete navštívit až do 30. ledna.

CZECH PRESS PHOTO 2019