Elegantní Česko je nový YouTube kanál zaměřený na módu z dob první republiky. Časy to byly jistě krásné, ale jen lidstvo zavřelo oči, aby Kristián mohl odejít, zmizely s ním. Nový projekt Pavlíny Kvapilové a jejích spolupracovníků by rád tyto časy, respektive to dobré z nich, nalákal zpět. Protože jak se oblékáme, ovlivňuje, jak se k sobě chováme. Zapátrejme tedy ve skříních, oblečme se jako pán (či dáma) a chovejme se k sobě elegantněji. Cílem projektu je mimo jiné vytvořit mapu obchodů a salonů, které v souladu se současnou vlnou tzv. „slow fashion” sázejí na dlouhodobost a kvalitu.

Hejno korzetu

Elegantní Česko opustilo virtuální prostor a vyrazilo do ulic. Jednou z akcí, která se konala v sobotu 19. září v pražském Dvoře umění, bylo Hejno korzetů. Zábavně edukativní program měla na starosti ambassadorka Elegantního Česka, korzetiérka Riwaa Nerona, která nás provedla historií korzetů od dob minojské civilizace do současnosti. Přednáška byla zakončena přehlídkou jejích modelů. Program zpestřila i výstava maleb Therése Rosier. Nám to nedalo a položili jsme Riwě pár otázek ohledně její profese.

Hejno korzetu

❖ Jak jste se ke korzetiérství dostala?
Svůj první korzet jsem si ušila v osmnácti letech, abych ještě více zvýraznila své ženské křivky. Tím, že o korzet měly zájem i mé drahé přítelkyně, jsem rozvíjela svou práci a zařídila si na výrobu korzetů živnost.

❖ A kde jste se naučila šít?
Jsem samouk. Tím, že je nosím a věnuji se jim, jsem poznala, jaké střihy jsou nejlepší, jak korzet navrhnout tak, aby neobtěžoval při každodenních aktivitách, a jaké materiály jsou nejpříjemnější.

Hejno korzetu

❖ Jak probíhá šití korzetu?
Těžko! (smích) Korzet je velice náročný, je to fyzická práce. V období 17. a 18. století byli jen korzetiéři, korzetiérky až od 19. století. Korzet vyžaduje hodně fyzické síly – těžká manipulace s materiálem, prošívání, vkládání kostic, to vše je velice náročné. Korzet obecně má několik vrstev, tunýlky na kostice a vyztužené části. Korzet lze ušít na klasickém šicím stroji, ale námaha neodpadá.

❖ Takže neexistují žádná technická ulehčení?
Opravdu ne, vkládání kostic je manuální a opravdu o síle. Tunýlky na kostice navíc musí být co nejužší, aby se kostice nepohybovala.

Hejno korzetu

❖ V čem je rozdíl mezi konfekční a zakázkovou výrobou korzetů?
Hlavně ve výběru materiálu. Ale i ve zpracování. Konfekční výroba se snaží co nejvíce ulehčit práci – střihy nejsou tak složité, tunýlky na kostice jsou širší. Ale není to nic proti ničemu, takový korzet si zase může dovolit obléknout více dam. Zakázková výroba na míru je oproti tomu opravdu náročná, výroba jednoho korzetu trvá dvacet až třicet hodin.

❖ Jaká je správná péče o korzet?
Je důležité, aby prošel pouze suchým čištěním, nikoli klasickým praním. Korzety jsou totiž často šité z hedvábí. Takže se kartáčují nebo čistí suchou houbičkou. Další údržba spočívá v užívání korzetu. Nikdy se nenosí na holé tělo, měla by pod ním být ještě košilka.

❖ Jak se rozlišuje korzet prádlový a společenský?
Zásadním rozdílem je, že společenský korzet nemá korzetové háky, případně jsou schované. To je prádlová záležitost. Jinak se od sebe zas tak moc neliší.

Hejno korzetu

Pokud i vás zaujal koncept Elegantního Česka stejně jako nás, nenechte si ujít další setkání. To se uskuteční v Kině Lucerna, kde vás čeká elegantní tančírna Česko tropí hlouposti.

 

Hejno korzetů @ Dům umění Praha