Minulý víkend se brány letňanského výstaviště otevřely odvážlivcům se zájmem o dospělou zábavu. EROFEST ale není “akce pro úchyly”, jak sami pořadatelé zdůrazňují. Druhý největší erotický veletrh v Evropě každoročně láká tisíce návštěvníků a již poosmé nabídl řadu peprných vystoupení, přehlídek prádla, edukativních přednášek a v neposlední řadě širokou škálu hraček pro dospělé.

Tak trochu jako nudapláž

Již u brány Erofestu dosud nepolíbené návštěvníky mohla překvapit velmi neformální atmosféra. Zvenčí se veletrh neliší od jiných. Na ploše před výstavní halou posedávají lidé u stánku s pivem; skoro byste si připadali jako na běžné městské slavnosti, kdyby už hudební podkres vnějšího areálu nenaznačoval “sexy atmosféru”. 

Někteří návštěvníci i prodejci se po veletrhu pohybovali v latexovém kostýmu či jiném vyzývavém oblečku, což zásadním způsobem pomáhalo uvolnit atmosféru. Dress code ale rozhodně nečekejte: návštěvníci EROFESTU se zásadně nelišili od běžných návštěvnických skupin jiných veletrhů. Mnozí využívali příležitost vyzkoušet a spatřit nové věci jinde neviděné. Koneckonců, jak často máte  možnost nechat si nařezat rákoskou od pravé dominy nebo sáhnout si (konsenzuálně) na pravého latexáka? Přestože někteří návštěvníci pohybující se po výstavišti zejména ve skupinách své rozpaky skrývali poněkud výraznějším slovním projevem, dá se říct, že každý jednotlivec měl komfort osobního prostoru. Možná by se v tomto směru dala atmosféra přirovnat k nudapláži: ačkoli se tu každý do nějaké míry projeveným zájmem pro určitá témata odhaluje, zároveň si každý hledí svého.

Formálně je veletrh rozdělen na tři části: na veletržní sál se stánky, přednáškovou stage a hlavní stage s programem. Co se programu týče, je mile samozřejmé, že se EROFEST nevěnuje jen heterosexuálním mužům, jak by veřejnost mohla předpokládat. Performance byly pestré jak druhy vystoupení, tak co se genderu performerstva týče; část programu zaujaly oblíbené české erotické podcasty Vyhonit ďábla a Už budu, udílení erotických cen a ukázky umění japonského úvazu shibari. A v noci, kdy většina veletrhů brány zavírá, se na hlavní stagi rozbalují velkolepé dekadentní večírky pro všechny návštěvníky.

Velký zájem byl o přednáškový sál, kde se odborníci a sexkoučové zabývali různými problematikami z oblasti sexu a sexuálního zdraví. Sexkoučka Kristýna Polomisová například promluvila o sexuální komunikaci, sexpertka Veronika Kubíčková si připravila vstup o nejčastějších párových problémech v sexu.

Bezpečný prostor pro objevování

Podobně rozmanitý byl výstavní sál nejen se stánky obchodů s nabídkou pro dospělé, ale také doprovodným programem. Blízko vchodu do sálu stála v koutě skromná Bugshop Shibari Stage zaměřená na již zmíněné jemné japonské umění vázání a věšení lidského těla do prostoru, které by si ale jistě zasloužilo intimnější prostor. Také hravé show ve vířivce lákaly davy; stejně jako Shibari Stage se performence zaměřovaly spíše na menší okruh diváků, což znemožňovalo účast širšího publika kvůli nedostatečné viditelnosti.

Prodejní plocha byla vybavená pestře: množství sexshopů nabízelo možnost ohmatat si různé typy dild, vibrátorů a umělých vagín, přidruženého vybavení ve formě oblečků a nástavců; na své si přišli jak milovníci BDSM, tak aspirující začátečníci s možností prohlídky bičů, rákosek, pout, postrojů, ale také speciálního nábytku vhodného pro rozšíření nejen vlastních zážitků, ale také vlastní fantazie, neboť právě návštěva EROFESTU může být pro některé návštěvníky jedinečnou možností, jak si vyzkoušet osahat nové věci, položit doplňující otázky a řada prodejců také nabízí možnost uzpůsobit objednávku dle parametrů odběratele. Typickým příkladem jsou prodejci reálných sexdolls, které působí pro návštěvníky téměř raritně; kdy jindy si může člověk ověřit, zda je její kůže skutečně měkká na omak?

A nakonec… pyjburger

Během nákupů pout a bičů mohli zájemci ve výstavním prostoru uskutečnit setkání se svou oblíbenou pornohvězdou. Kromě autogramu nebo společné fotky některé z nich nabízely také soukromou show v diskrétně odděleném prostoru. Festival samozřejmě nezapomíná na intimní zdraví a hned v několika pointech se mohou zájemci nechat anonymně a bezpečně otestovat na pohlavní choroby. Ačkoli je přítomný personál těchto sanitek přirozeně skeptický k lidem, kteří mají pocit, že testování není potřeba, vše je zcela dobrovolné. Určitě by nebylo od věci tyto možnosti propagovat více, nicméně testovací sanitky nejsou výjimkou i na jiných festivalech a i v případě naprosté jistoty ve své intimní zdraví je testování neškodnou a užitečnou tradicí také v monogamních párech.

A nakonec se pojďme věnovat gastro sekci, která byla neméně tematická. Bonbóny a další sladkosti ve tvaru genitálií svým “pozičním prvenstvím” u vchodu do výstavního sálu fungovaly jako milé a nevinné uvítání. Pro pyjburger, pyjwafle, sushi nebo obyčejný guláš jste si mohli zajít na opačnou stranu sálu, stejně jako pro pivo či další občerstvení. Zde je bohužel prostor pro doporučení apelující na nedostatky. Téměř všechny stánky s občerstvením vyžadovaly platbu výhradně v hotovosti, což je v současnosti poměrně zbytečná překážka. Ani mobilní bankomat u vchodu do haly bohužel tento nedostatek nepomohl vyřešit, neboť mu během druhého dne zkrátka “došla šťáva”. Ačkoli tedy většina prodejců na veletrhu umožnila platbu kartou, v případě zájmu o občerstvení doporučujeme návštěvníkům do dalších let vybavit se hotovostí před návštěvou festivalu.

Zdroj všech fotografií: www.fotovrzal.com