Co si letos nenechat ujít v letních kinech?

Teplé počasí přímo vybízí k tomu, aby člověk byl venku. Přes rok si zajdete do kina, usadíte se do polstrovaných sedaček, pití zasunete do stojánku, jíte obrovský popcorn a sledujete film. Co to v létě zkusit trochu na punk? Sednout si s dekou do trávy, vzít si jídlo, které jste si připravili sami doma a s kamarády zkouknout nějakou tu filmovou klasiku? Vezměte si diáře a kroužkujte jako o život, zde pro vás totiž máme pár tipů, na co a kam do letních kin zajít.

 

PRAHA

CO: THE JOKE
KDY: 7. srpna, 20:30 hodin
KDE: Letní kino Regina (Hybešova 14/10, Praha 8 – Invalidovna)
VSTUPNÉ: 60 Kč

Režiséru Jaromilu Jirešovi se předlohou scénáře stala kniha jednoho z nejuznávanějších českých spisovatelů, a sice Žert od Milana Kundery. Film vypráví o studentovi Ludvíkovi, který pošle své dívce pohlednici, kde je mimo jiné napsáno „Ať žije Trockij!“, což v 50. letech nebyl zrovna nejlepší nápad. Ze školy je následně vyhozen, je vyloučen i ze strany a musí jako voják k útvaru Černý prapor, který se netajil svou surovostí. Je to jedno ze základních děl české moderní literatury a rozhodně stojí za to ho zhlédnout, případně v budoucnu přečíst.

CO: DRIFT
KDY: 23. srpna, 19:00 hodin
KDE: Skautský Institut (Hybešova 14/10, 186 00 Praha 8 – Invalidovna)
VSTUPNÉ: 60 Kč

Příběh je podle skutečné události, jež se odehrála roku 1983 dvěma milencům, kteří uvízli uprostřed Tichého oceánu a potřebovali se dostat k Havaji. Dovede k slzám i ty největší cyniky. Mladý pár spolu ve filmu tvoří Shailene Woodleyová a Sam Claflin, a i když tento typ filmů byl v jejich kinematografii ojedinělý, zvládli ho podle nás na výbornou.

CO: THE DEATH OF STALIN
KDY: 18. srpna, 20:30 hodin
KDE: Letní kino Regina (Hybešova 14/10, 186 00 Praha 8 – Invalidovna)
VSTUPNÉ: 60 Kč

Krutě přímočará a palčivá komedie o tom, jak smrt velkého vůdce Josefa Stalina, který zemřel 5. března 1953, mění chování a charakter všech stalinových příbuzných a spolupracovníků. Najednou chce každý aspoň kus jeho moci, kterou měl nad komunistickou říší. Ve snímku můžeme vidět i skvělého herce Steva Buscemiho, který si zahrál roli Nikity Chruščova, jenž se po Stalinovi stal tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu.


BRNO

CO: SERIAL (BAD) WEDDINGS
KDY: 4. srpna 2018, 21:00 hodin
KDE: Letní kino Špilberk (Špilberk, Brno-střed)
VSTUPNÉ: 70 Kč / 90 Kč

Co by to bylo za doporučení filmů aspoň bez jedné francouzské komedie. Ale toto není jen tak nějaká francouzská komedie, ne, ne. Manželé Claude a Marie Verneuilovi jsou tradiční a silně věřící katolíci, kteří se snaží své 4 dcery vychovávat konzervativním způsobem a předat jim správné hodnoty. Myslí si, že se jim to poměrně podařilo. Dcery vyrostly, vypadají k světu a postupně vodí domů rodičům představit své budoucí manžele. Což by nebylo nic neobvyklého, kdyby svým konzervativním rodičům domů nepřivedly postupně žida, muslima, Číňana, černocha a konečně také tradičního katolíka!

CO: DARKEST HOURS
KDY: 5. srpna, 21:00 hodin
KDE: Letní kino Brno – střed (Lidická 1861/12, 602 00 Brno-střed-Černá Pole)
VSTUPNÉ: 90 Kč

Životní role Garyho Oldmana jako Winstona Churchilla, který se v květnu 1940 stal ministerským předsedou. Nevill Chamberlain umírá a řeší se otázka, kdo bude jeho nástupce. Stane se jím lord Halifax, kterého většina politiků prosazovala, anebo neurvalec Churchill, kterého neměl kvůli jeho svérázným názorům a způsobu života nikdo rád? Nakonec právě Churchill odvrátil možnou katastrofu a sjednotil britský národ ve chvíli, kdy to bylo nejvíc potřeba.

CO: LOVING VINCENT
KDY: 11. srpna, 21:00 hodin
KDE: Letní kino Brno – střed (Lidická 1861/12, 602 00 Brno-střed-Černá Pole)
VSTUPNÉ: 90 Kč

Tento film je opravdový majstrštyk, co se filmového zpracování a příběhu týče. Vizuálně připomíná skutečné van Goghovy malby a vy najednou máte pocit, jako byste žili v jeho světě. Plném barev, květin, alkoholu, ale i těžkých depresí. Snímek je natočen technikou hraného filmu a nabízí animace originálních olejomaleb, na kterých se podílelo 125 umělců z celého světa. Dějová linka nás přivádí do roku 1891, tedy skoro rok po Vincentově sebevraždě.

CO: THE LITTLE PRINCE
KDY: 26. srpna, 21:00 hodin
KDE: Letní kino Špilberk (Špilberk, Brno-střed)
VSTUPNÉ: 70 Kč / 90 Kč

Možná jste ani netušili, že jedna z nejznámějších knih na světě má i své filmové zpracování. Snímek nekopíruje celý její děj, vyzdvihuje však ty nejvýznamnější myšlenky a pointy. Hlavní hrdinkou je malá Amie, které matka naplánuje celý život do posledního puntíku. Všechno by vyšlo podle jejího plánu, kdyby se Amie nesetkala s jejich sousedem, letcem, který jÍ začal vyprávět o tom, jak potkal v poušti na Sahaře Malého prince. Film potěší i děti.

OSTRAVA

CO: PUPENDO
KDY: 15. srpna, 20:30 hodin
KDE: FLOK – Festival letního ostravského kina (Vítkovická 3369, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz)
VSTUPNÉ: 50 Kč

Literární předlohou tomuto snímku se stala kniha Petra Šabacha Opilé banány. Podobně tomu tak bylo i v případě Šakalích let z roku 1993 nebo Pelíšků z roku 1999. I v tomto filmu můžeme vidět dvě spřátelené rodiny, ovšem každá z nich se v době normalizace chová jinak. Například Bedřich Mára (Bolek Polívka) je sochař, který si žije bohémský život a komunistickému režimu se nepodvolí, i když od něj dostal zakázku. Jeho kamarád Míla Břečka (Jaroslav Dušek) je ředitelem základní školy, ale strach z režimu má obrovský…

CO: MONTY PYTHON’S THE MEANING OF LIFE
KDY: 18. srpna, 20:30 hodin
KDE: FLOK – Festival letního ostravského kina (Vítkovická 3369, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz)
VSTUPNÉ: 50 Kč

Vysvětlit nepolíbeným svět Monty Pythonů je obtížné, ale pokud vám nevadí trochu ostřejší humor, budete se královsky bavit. Film je poskládán z různých skečů, které na sebe nijak zvlášť nenavazují, ale i tak budete s největší pravděpodobností plakat smíchy.

CO: IT
KDY: 29. srpna, 20:30 hodin
KDE: Kampus place (Smetanovo nám. 3116/10, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz)
VSTUPNÉ: dobrovolné

A máme tu další filmovou adaptaci dle knižní předlohy. Tentokráte za knihou stojí autor světových bestsellerů, Stephan King s knihou TO. Po zhlédnutí filmu nebudete mít klauny příliš v lásce!

ČESKÉ BUDĚJOVICE

CO: MISS HANOI
KDY: 9. srpna, 21:00 hodin
KDE: Letní kino Kotva (Bratří Čapků 10, 370 01 České Budějovice)
VSTUPNÉ: 130 Kč

V severočeském Varnsdorfu se stala vražda. Vše nasvědčuje tomu, že je do události zapletena početná vietnamská komunita. Komunita, ve které vládnou pravidla obchodu, rodinné vztahy a hierarchie… Ale i jazyk, kterému čeští kriminalisté moc nerozumějí. Pomocí se jim stane mladá policistka (Ha Thanh Špetlíková). Jak daleko bude muset neurvalý detektiv Kříž s vietnamskou policistkou Anh zajít?

LIBEREC

CO: ČTYŘI DOHODY
KDY: 18. srpna, 20:45 hodin
KDE: Lidové sady Petra Bezruče
VSTUPNÉ: zdarma

Čtyři dohody není ve skutečnosti film, jde o záznam divadelního představení z pera Jaroslava Duška na motivy stejnojmenné knihy od Dona Miguela Ruize. Kniha se po světě těší velkému úspěchu, otvírá lidem oči čtyřmi základními dohodami. Jde o ojedinělé dílo, divadelní i filmové zpracování doporučujeme navštívit!

CO: INTERSTELLAR
KDY: 24. srpna, 20:45 hodin
KDE: Lidové sady Petra Bezruče
VSTUPNÉ: zdarma

Na cokoliv sáhne Christopher Nolan, je to pecka. Bylo tomu tak ve filmu Počátek, Dokonalý trik i v Temném rytíři. Interstellar je dalším povedeným snímkem, který podtrhuje dechberoucí soundtrack Hanse Zimmera.

CO: THE DARKEST MIND
KDY: 30. srpna, 20:30 hodin
KDE: Letní Kino Širák (Orlické nábř. 1215/3, 500 03 Hradec Králové)
VSTUPNÉ: 100 Kč

Snímek vypadá velmi slibně. Spojili se v něm producenti úspěšného seriálu Stranger Things a sci-fi snímku z roku 2016, Příchozí. Na zemi se vyskytne nový virus, který postihuje jen děti a 98 % z nich navíc zemře. Ty „šťastná“ dvě procenta jsou nahnána do internačních táborů, protože mají mimořádné schopnosti, kterých se vláda bojí. Co se stane, když se skupina proti vládě vzbouří?

OLOMOUC

CO: UNKNOWN SOLDIER
KDY: 9. srpna 21:30 hodin
KDE: Letní kino Olomouc (Pekární 26, 779 00 Olomouc)
VSTUPNÉ: 80 Kč

Hitler a Stalin si roce 1939 rozdělovali vliv sousedních zemích. Společně obsazovali pobaltské státy a další na řadě bylo Finsko. Tam vtrhly jednotky Rudé armády, a i když měli několikanásobnou přesilu a technickou převahu, hned se jim vyhrát nepodařilo. Až po několika měsících si ukořistili kus finského území. Roku 1941 Německo napadlo Sovětský svaz a Finsko se rozhodlo vybojovat si kus svého území zpět. Film drsně popisuje skutečný válečný konflikt a čerpá z vlastních zkušeností Väinö Linny, který napsal knižní předlohu.

DĚČÍN

CO: JAN PALACH
KDY: 11. srpna, 21:30 hodin
KDE: Letní kino na zámku
VSTUPNÉ: 120 Kč

Nepochybně jste jméno Jan Palach už slyšeli. Nejnovější filmová adaptace líčí několik posledních měsíců mladého studenta, které sám sebe na Václavském náměstí na prostest upálil. Co se mu honilo hlavou a dohnalo ho k tak svéráznému a radikálnímu činu? A jak se na podzim roku 1968 měnily sny a ideje lidí, kteří nedokázali přijmout a pochopit okupaci?

TÁBOR

CO: DŮVĚRNÝ NEPŘÍTEL
KDY: 31. srpna, 20:15 hodin
KDE: Sezimovo Ústí (Ke Hvězdárně 667, 391 02 Sezimovo Ústí)
VSTUPNÉ: 120 Kč

Programátor Andrej (Vojtěch Dyk) se se svou manželkou sochařkou Zuzanou (Gabriela Marcinková) přistěhuje do luxusního domu ze skla a kamene, který má jeho majitelům zajišťovat luxusní bydlení a je ovládán hlasem. Vše se ze začátku jeví idylicky, ale brzy se z jejich novém bydlení stane noční můra…

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

CO: POSTŘIŽINY
KDY: 24. srpna, 21:00 hodin
KDE: Letní kino Uherské Hradiště (Smetanovy sady, 686 01 Uherské Hradiště)
VSTUPNÉ: zdarma

A máme tu další českou filmovou klasiku. Tentokráte vás zveme do kina v Uherském Hradišti na film Postřižiny. Idylická atmosféra maloměsta a k tomu velké množství zajímavých postav pod taktovkou Bohumila Hrabala. Zajdete do kina také obdivovat krásnou hřívu Maryšky, kterou ztvárnila vynikající herečka Magda Vašáryová?

KLATOVY

CO: LEMONADE JOE
KDY: 22. srpna, 21:00 hodin
KDE: Letní kino Klatovy (Česká republika, 154 Dobrovského Klatovy, 339 01 Klatovy)
VSTUPNÉ: 100 Kč

Náš výběr uzavírá také jedna klasika, tentokrát z prostředí divokého západu. Správní muži zde pijí jen kolalokovou limonádu a zákon střeží pistolník, co má neodolatelný americký úsměv a přesnou mušku. Přijďte se zasmát a pobavit u českého westernu!