Jste romantik (ale nepotřebujete, aby vás po zhlédnutí filmu z přemíry roztomilosti bolely zuby)? Milujete literaturu 19. století a jméno Jane Austen vám není cizí? Nebo se vám jenom líbil seriál Bridgertonovi a zaujala vás anglická smetánka té doby? Pokud jste si alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli ano, čtěte dál. Pokud jste si všude odpověděli ne, čtěte taky, protože tipů na vkusné romantické filmy není nikdy dost. Zde vám totiž předkládáme filmy, seriály a minisérie natočené za posledních 30 let inspirované těmi největšími romantickými literárními evergreeny všech dob: romány Jane Austen. Jak skvělé knihy to jsou, dokazuje i délka tohoto seznamu.
Varování: Po zhlédnutí těchto filmů reálně hrozí, že se změní vaše představy o ideálním partnerovi!
Elizabeth Bennetová a pan Darcy, hlavní postavy románu Pýcha a předsudek, patří rozhodně k nejikoničtějším literárním párům všech dob. A život jim dala právě Jane. Není snad nic klasičtějšího než příběh dvojice, která si možná ze začátku úplně nepadne do oka a vzdoruje vzájemné přitažlivosti i ranám osudu. Asi nejslavnějšímu románu Jane Austen se dostalo celé řady adaptací, takže zde uvedeme jen ty nej. Tou, která se asi nejvíce blíží románové předloze, je šestidílný seriál Pýcha a předsudek (Pride and Preudice) z roku 1995 s Jennifer Ehle a Colinem Firthem v hlavních rolích. Jejich láska překročila práh seriálu a pár se dal na nějakou dobu dohromady i ve skutečnosti. Roku 2005 potom vznikl další klasický, lehce americký film Pýcha a předsudek (Pride and Prejudice) s Keirou Knightly coby Elizabeth. Sice není tolik věrný předloze jako seriál, ale vyniká krásnými exteriéry a skvělým soundtrackem od Daria Marianelliho. Možná netušíte, že mezi adaptace románu Pýcha a předsudek můžeme počítat i slavný Deník Bridget Jonesové (Bridget Jones’s Diary, 2001). Prolhaný hezoun Hugh Grant a upjatý ale laskavý Colin Firth, který si zde opět střihnul roli pana Darcyho, dokázali pěkně zamotat Renée Zellweger i všem divačkám hlavu.
Jestli neodmítnete kapku toho bizáru, neměli byste si nechat ujít film Pýcha, předsudek a zombie (Pride and Prejudice and Zombies, 2016) založený na stejnojmenné knize, která je více než inspirovaná nesmrtelným románem Austenové. Darcy i všichni Bennetovi jako bojovníci proti nemrtvým a repliky z románu přednášené přímo v boji se zombies zní dost hrůzostrašně, nakonec je to ale vlastně podívaná docela zajímavá (neuvěříte, dokud neuvidíte). Dokážete si představit, jaké útrapy zažívá moderní hlavní hrdinka, která je beznadějně zamilovaná do příběhu Elizabeth a Darcyho, když se sama náhle ocitne v domě Bennetových? Zjistěte to sami v originální minisérii Lost in Austen (2008). Z podobného těsta jako hrdinka tohoto seriálu je i protagonistka romantické komedie V zemi Jane Austenové (Austenland, 2013), která miluje dílo této spisovatelky natolik, že se rozhodne vynaložit nemalý peníz na tematický pobyt ve světě simulujícím dobu a romány paní Austenové. V základu sice stojí opět Pýcha a předsudek, ale film má vtip i překvapivý závěr, takže
zábava je zaručena.
V letech 1995 a 1996 filmové a seriálové adaptace románů Jane Austen jako by pršely z nebe. Dokazuje to i dnes už kultovní film Clueless (přeloženo do češtiny jako Bezmocná nebo Praštěná holka, 1995) s Aliciou Silverstone v hlavní roli. Jde o moderní pojetí Austenové románu Emma o bohaté, rozmazlené, lehce namyšlené, ale dobrosrdečné dívence, která lásku najde tam, kde by ji rozhodně nečekala. Jestli vám teenagerské zpracování z prostředí smetánky Beverly Hills nevoní a dáváte přednost klasickým verzím, co se týče tohoto románu, máte z čeho vybírat. Těžko říct, jestli to bylo úspěchem moderního pojetí, hned roku 1996 ale vznikly hned dvě Emmy. Záleží jen na vás, které budete dávat přednost, jestli té, kde roztomilou hrdinku hraje Gwyneth Paltrow, nebo o trochu méně výrazné s Kate Beckinsale.
Stejný rok měla vzniknout i minisérie Slečna Emma (Emma), ale poté, co bylo oznámeno natáčení obou filmů, byl projekt naštěstí pozastaven. Říkám naštěstí, protože roku 2009 tak BBC do světa vypustila asi nejvěrnější a pravděpodobně nejlepší Emmu ze všech Emm. Role jako by byla ušitá pro lehce ztřeštěnou Romolu Garai, stejně tak si nejde nezamilovat Jonnyho Lee Millera v roli pana Knightleyho. Bývalý manžel Angeliny Jolie také nebyl pro Austenovské filmové milovníky žádným nováčkem. Poslední Emma spatřila světlo světa roku 2020. Těsně než se Anya Taylor-Joy proslavila v Dámském gambitu, střihla si zde roli znuděné protagonistky. Zajímavá, i když lehce podivná adaptace zaujme především povedenými kostýmy.
Synonymem k Pýše a předsudku je román Rozum a cit. Příběh dvou naprosto povahově odlišných sester a jejich osudových mužů v sobě skrývá mnoho zvratů a poučení, za posledních 30 let se ale dostal na obrazovky jen dvakrát. Nejslavnější adaptací je hvězdně obsazený film z roku 1995 (v hlavních rolích zazářili Emma Thompson, Kate Winslet, Alan Rickman a Hugh Grant). S ničím si s ní ale nezadá ani třídílná minisérie Rozum a cit (Sense and Sensibility) z roku 2008.
Nejnovějším přírůstkem do rodiny filmů na motivy románu Austenové, který dokazuje, nakolik aktuální její knihy pořád jsou, se stal zbrusu nový počin Netflixu Pýcha a přemlouvání (Persuasion, 2022). Hlavní roli navenek poněkud nemastné neslané literární hrdinky Anny Elliotové, která se kvůli rodině zřekla životní lásky, aby o ni o několik let později znovu zabojovala, si zahrála hvězda Padesáti odstínů Dakota Johnson. Nakolik jí tento typ postavy sedne, posuďte sami. Nejde ale o první film podle tohoto románu. Řadí se tam tak trochu unylé Persuasion z roku 1995 a o něco více povedené Vyznání Anny Elliotové (Persuasion, 2007).
Podle románu Mansfieldské panství o chudé příbuzné, která ke štěstí přišla, za posledních 30 let vznikly pouze dva filmy. První z nich, v Čechách s názvem Mansfieldské sídlo (Mansfield Park, 1999), představuje spíše volnou adaptaci. Co se týče castingu, osobně ho považuji za o něco zdařilejší než film Mansfieldské panství (Mansfield Park) z roku 2007, možná i proto, že v prvním jmenovaném filmu září charismatický Jonny Lee Miller, kterého jsme později mohli později obdivovat i ve Slečně Emmě.
Northangerské opatství (Northanger Abbey, 2007) je potom jediným filmovým zpracováním stejnojmenného románu. Lehká parodie na gotické romány o husičce Catherine a gentlemanovi Henrym s tyranským otcem má přitom skvělý potenciál. Film má působivé exteriéry i dobré obsazení, Felicity Jones ztvárnila hlavní hrdinku tak naivně, že byste jí dali pětikorunu, roztomilému JJ Fieldovi byste pak klidně dali, inu, daly. Mimochodem, obdivovat ho můžete i ve filmu V zemi Jane Austenové.
Roku 2016 byl natočen film Láska a přátelství (Love and Friendship). Nenechte se zmást názvem filmu vypůjčeným z povídky Austenové, děj je spíše adaptací románu v dopisech Lady Susan. Vychytralá a sebestředná Susan v podání Kate Beckinsale (jde o její druhou austenovskou roli), která se snaží zajistit štěstí sobě i své dceři dosti svérázným způsobem, působí jako správná negativní sympaťanda, se kterou se někdy smějete a jindy máte chuť jí nafackovat. Velkou lovestory protagonistky zde ale nečekejte.
Nedokončený román Sanditon určitě už dráždil řadu filmařů, odvahu na něj ale nesebrali, možná právě protože krom začátku zcela záleží na scenáristech, kam s načatým příběhem dojdou a jak si s ním pohrají. Jestli chcete vidět způsob, jakým by to Austenová nikdy nedopsala, podívejte se na seriál Sanditon (2019). Jde o poměrně zajímavý počin, který původně ohlásil konec po první sérii, což ale vzhledem k podivnému konci, připravenému na další rozvití děje, fanoušky akorát rozlítil. Natočena i zveřejněna byla tedy už i druhá řada (2022), ovšem bez návratu několika hlavních postav (někteří herci byli zaměstnáni jinými projekty), a brzy bude vypuštěna i řada třetí.