- Reklama -

Koncert Alice in Chains v pražském Foru Karlín byl dlouho očekávanou událostí, naposledy nás tahle parta totiž navštívila před téměř pěti lety. Hala se brzy začala plnit velmi specifickým publikem, atmosféra očekávání byla téměř sváteční.

Předskokanem byla kalifornská rocková formace Black Rebel Motorcycle Club, což se ukázalo jako dobrá volba, protože stylově se předkapela k Alice in Chains opravdu hodí. Bylo vidět, že velkému množství návštěvníků není jejich hudba neznámá. Kapela svých čtyřiceti pěti minut využila naplno. Jsem si jistý, že ten, kdo je neznal, byl jejich výkonem mile překvapen.

Po přestavbě podia konečně potemněla světla v sále a krátce po deváté hodině na podium vstoupila hudební legenda. Alice in Chains ve složení Jerry Cantrell, Sean Kinney, Mike Inez a William DuVall. Kapela, která bez nadsázky změnila svět, když v devadesátkách ovládla hudební směr grunge. Společně s Nirvanou, Pearl Jam a Soundgarden patřila mezi největší představitele grunge scény.

Alice in Chains si pro Prahu připravili důmyslně jednoduchou stage. Podium bylo nezvykle „čisté“, žádné kytarové aparáty, nikde se nepovalovaly kabely. Za čtyřmi muzikanty čtyři otočné rámy s výkonnými reflektory z jedné strany a s obrazovkami ze strany druhé. Během večera je bedňáci několikrát otočili a tím se výrazně měnila vizuální stránka koncertu. Své vystoupení kapela zahájila zostra skladbou Bleed The Freak a pokračovala směsicí starých hitů a skladeb z aktuální desky Rainier Fog, kterou do Prahy přijela představit.

Zcela vyprodané Forum Karlín burácelo nadšením, při tvrdších peckách jako We Die Young nad hlavy fanoušků vylétly zhusta potetované ruce a halu zaplnil les paroháčů. Při pomalejších skladbách bylo možné zahlédnout plamínky zapalovačů, opravdických analogových zapalovačů… nedělám si legraci, žádné displeje mobilů, ale skutečný oheň!

Přestože kapela po své obnově v roce 2006 vystupuje s novým frontmanem Williamem DuVallem, zvuk Alice in Chains zůstává nezaměnitelný a i starší pecky znějí tak, jak si je pamatujeme.

Jedním z nejsilnějších momentů večera, alespoň pro mě, byla skladba Nutshell z mého oblíbeného alba Jar of Flies, z něhož zazněla také pecka No Excuses. Byl jsem překvapen, s jakou chutí si publikum zazpívalo spolu s kapelou, a to nejen v refrénech. Atmosféra koncertu byla parádní, kapela si lepší obecenstvo ani nemohla přát.

 

Alice in Chains @ Forum Karlín, Praha