Milovníci originálních výrobků se mohli opět letos inspirovat nápady na vánoční dárky od lokálních i zahraničních tvůrců. Týden českého designu Czech Design Week se představil již popáté a kromě užitkových předmětů do domácnosti ukázal také co na sebe či s sebou.

Před měsícem jsme slavili sté výročí republiky, a při vzpomínce na tuto událost vytvořila středočeská porcelánka Mulier vypínač, jenž běžně domácnosti nenajdete. Byl odhalen přímo na festivalu a je zdoben zlatem, českými granáty, rubíny, spinelem i perlou. Kromě toho byla v první den odhalena také instalace na počest zlatého úspěchu Věry Čáslavské na olympiádě v roce 1968 s názvem Věra 68. Czech Design Week ale ukázal i mnoho jiného.

Vystavovatelé z domova i z celé Evropy

Českou produkci zastupovala Kristýna Kolaříková s kolekci šatů pod názvem Transparentní realita. Jde o šaty z igelitu, které, jak uvádí jejich autorka, pěvně obepínají ženské tělo a dávají důraz na jeho křivky.

Pavel Kopřiva junior je zase mladý designér z Nového Boru, který vytváří výrobky ze skla. Na Czech Design Week si s sebou přinesl své Grafit Vases, na kterých dominovala zlatá a černá barva.

Zahraniční tvorbu přinesli do Prahy majitelé značky Foxy Flowers. Vystavovali takzvaná Florária, ručně dělané skleníky se sukulenty. Ty si je možné dokonce vyrobit i mimo festival na jednom z organizovaných workshopů.
Mezinárodní zastoupení se na festivalu předvedlo i v podobě menších designových společností z celé Evropy, které se prezentovaly prostřednictvím Lambrate Design District, jedné ze tří hlavních částí Milano Design Weeku. Jak Kulturiu řekla jeho zástupkyně Gloria, „Cílem organizace je pomoci značkám najít si obchodní příležitosti.“

Papírové potěšení

Z lásky k papíru. Tak vznikla díla tří dívek, které tvoří pod značkou Printintin. Všechny jejich výrobky jsou kresleny ručně, a posléze jsou digitalizovány a vytištěny. V nabídce najdete plánovače, placky nebo přáníčka.

Vášnivé čtenáře by zaujal Knihář – chytrý zápisník knih, který by měl sloužit zároveň jako nástroj osobního rozvoje. „Jde nám o to, aby si čtenář dal knihu do kontextu svého života, nikoliv literatury nebo času, a aby o ní přemýšlel trošku jinak,“ prozradila Kniholka Anna.

A abyste své vánoční nebo jakékoliv jiné dárky mohli vkusně a stylově ukrýt do papíru, byl tu stánek Baleno, kde si návštěvníci mohli dárky i sami zkusit zabalit. Jak řekla Lucie Vašinová, prioritou je krásný design, kvalita materiálu a také myšlenka jednoduchého balení.

Inspirace na dárky pro blízké

Architekti Jiří Philippe Janda a Petra Jirásková vyrábějí produkty z březového dřeva. Na festivalu prezentovali své domečky pro panenky, pelíšky pro pejsky a kočičky, ale také deníčky miminek, poznámkové bločky či kuchařky. Jejich prvním výrobkem byl právě domeček pro panenky, protože hledali vhodný dárek k narozeninám, ale nic adekvátního nenašli.
A jelikož produkty vyrábí sami, dokážou na cokoliv vyrýt věnování: „Celé to začalo tak, že jsme chtěli dělat něco jedinečného, aby každý člověk měl něco, s čím se ztotožní, ideálně aby se to dalo dědit z generace na generaci… Rádi vyrábíme na míru, protože to je nejcennější,“ řekl Jiří Philippe Janda.
Výjimečností a produkcí na míru se pyšní rovněž prsteny Helioring. Pomocí rozložení sluneční soustavy vám můžou připomínat významný okamžik. „Na webu nebo v naší aplikaci si zapíšete datum, jaké chcete zaznamenat, a pomocí deskriptu, který vypočítáme, zobrazíme rozložení sluneční soustavy, a poté vše přeneseme do prstenu. A pak si zákazník vybere materiál a druh,“ popsal proces objednání a tvorby prstenu Pavel Hovádek, který má na starosti vývoj a výrobu.

Czech Design Week jednoduše už popáté inspiroval i potěšil, a každý si v něm mohl najít to své. Ale především předestřel, co je ve světe umění a designu nového.

 

Czech Design Week – podzim 2018