- Reklama -

Od čtvrtka 22. října do úterý 27. října proběhla v pražských Holešovicích 17. přehlídka současného designu, Designblok 2015. V minulých ročnících jsme měli možnost nahlédnout do veřejnosti běžně nepřístupných prostor. Letošní ročník proběhl v duchu klasičtějším, a to v budově Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Doplňujícími prostory se stalo Lapidárium a bývalé divadlo Spirála.

Designblok

V pravém křídle a v centrální hale Průmyslového paláce se otevřelo Superstudio, které je zaměřené zejména na renomované firmy. V levém křídle se nacházelo Openstudio, které je tradičně uvolněnější, hostí zejména mladé designéry a školy. Hlavním tématem letošního Designbloku se stala Svoboda.

Designblok

Jak to vypadalo?

Velký open space s kójemi připomínající opravdový veletrh. Výhodou byla dostupnost, všechny části Designbloku na jednom místě a dostatečný prostor pro návštěvníky. Bohužel bylo letos navýšeno vstupné, což byla trochu podpásovka. Samotná náplň byla menší a hodně podobná minulému roku.

Designblok

Co zaujalo?

Instalace studentů z UMPRUM pro Vitru. Dřevěná odlehčená konstrukce s jednotlivými sekcemi, které představovaly produkty firmy, byla samostatným domem v paláci. Dvoupatrová konstrukce také nabízela skvělý výhled do prostoru. Příjemně uvolněné bylo představení firmy Ton. Návštěvníci mohli libovolně vybarvit samotnou instalaci včetně několika kusů židlí. Dále mě zaujala instalace představující dřevěné a sklářské výrobky Filipa Dobiáše a Jukuba Petra, která měla utvářet dojem samotné dílny včetně věcí, které k samotné výrobě běžně potřebujeme.

Designblok

Každoroční zvláštností je Aukce designu 20. století. Několik desítek předmětů od známých českých i zahraničních designérů je skvělý kontrast vůči většině představovaných produktů.
Skvělým nápadem byla zbrusu nová sekce amatérského designu: postup člověka „nezasvěceného a nezatíženého“ je příjemně osvobozující.

A teď z jiného soudku: jako povedený nápad hodnotím určitě dětský koutek z polystyrenu od firmy Harddecore. Koutek tvořilo malé městečko, kde hlavním bodem byl domeček, ve kterém si děti mohly malovat nebo se bavit projíždějícími vozíčky. Všechno bylo rozebíratelné, takže děti samy utvářely prostor.

Designblok

Designblok 2015 se opět vyvedl na jedničku. Atmosféru celého festivalu krásy a originality jsme pro vás s kolegyní Michaelou Doušovou zachytily v našich fotoreportech.

 

DESIGNBLOK 2015 2. část

 

DESIGNBLOK 2015 1. část