Když se jazz spojí s hip-hopem, klubem zní kovový zvuk trumpety a rapper sází verše v synkopách.  

Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz

Nevšední zážitek připravil pražský klub Jazz Dock všem příznivcům acid jazzu. Tedy, všem bohužel ne, kapacita klubu je omezená, a lístky se tak dostaly pouze na ty nejrychlejší. Klubový koncert Erika Truffaze a jeho kvartetu byl beznadějně vyprodán dlouho před konáním akce. Jedno je jisté: Erik Truffaz by Jazz Dock bezpochyby vyprodal i se svým standardním programem, ale tentokrát šlo o akci ve všech směrech unikátní. Kapela se rozhodla uspořádat omezený počet koncertů u příležitosti dvacátého výročí vydání přelomového alba Bending New Corners. Stálou sestavu kvartetu doplnil rapper Nya.

Posluchačům se tak naskytla jedinečná možnost slyšet kapelu v sestavě, která v roce 1999 vydala jazzové album ovlivněné hip-hopem a drum’n’bassem. Pokud si Bending New Corners poslechnete dnes, zjistíte, že zní stále velmi moderně. Neotřelá fúze jazzu, hip-hopu, drum’n’bassu a rapu nic na své původní síle neztratila a skladby šlapou jedna radost. Umím si představit, jaký poprask toto album před dvaceti způsobilo na jazzové hudební scéně. Eric Truffaz je jedním z nejinovativnějších hudebníků a je zbytečné se jeho hudbu snažit zařadit do ustálených škatulek. 

Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz

Erik Truffaz Quartet si pro pražské publikum připravil dvouhodinový program, jeho stěžejní částí byly skladby právě z desky Bending New Corners. Jazz je živá hudba, plná improvizací a žádná skladba nezní dvakrát stejně, přesto hity z Bending New Corners zazněly v plné síle, tak jak je posluchači znají z desky. Muzikanti kolem Erika Truffaze jsou naprosto famózní a rozhodně nešlo pouze o sólo pro trubku. Na klávesové nástroje kouzlil Benoît Corboz, na basovou kytaru hrál Marcello Giuliani.

Ten spolu s bubeníkem Marcem Erbettou precizně udával tep celé kapele. Trumpeta Erika Truffaze uvedla posluchače do transu a raper Nya sázel větu za větou s jemným francouzským přízvukem, působil téměř exoticky. Dvě hodiny utekly jako voda ve Vltavě, která teče hned za okny klubu. Byl to opravdu výjimečný zážitek a já stále nemohu uvěřit, že Bending New Corners jsou tu s námi již 20 let. 

Erik Truffaz Quartet @ Jazz Dock, Praha