- Reklama -

Během letních prázdnin se na návštěvu bude těšit iQport, science centrum, které pobaví děti i dospělé. Prozradí tajemství z oblasti geologie, kosmu nebo ekologie, ale také si zde můžete popovídat s roboty, nebo je poprosit o tanec.

Naloďte se a vyplouváme! V podpalubí nově zakotvené lodi na náplavce pod Vyšehradem začíná vyhlídková jízda po světě vědy a poznání. Loď iQport je rozdělena do šestnácti sektorů. Každý se zabývá jedním tématem a čeká zde školený personál, který je připraven obohatit vaše vědomosti. Hned ze začátku jsou připraveny rébusy, aby rozehřály vaši mysl před vstřebáváním nových poznatků.

V první polovině podpalubního prostoru se dozvíme zajímavosti týkající se zeměkoule. Nechybí vodní svět, kde čeká expozice s Titanicem. Návštěvník si tu může zkusit, jaké to je chodit po potápějící se lodi.

Následuje oblast geologie. Prozradí nám, jak vzniká zemětřesení, jak se zemský povrch vyvíjel v průběhu milionů let a za odměnu si každý může zahrát na archeologa a vykopat třeba kostru dinosaura. V sektoru s názvem Země/Svět/Regiony nám iQport prozradí, z jakých částí se skládá zemský povrch i atmosféra.

Startujeme za 3, 2, 1… Ze Země se vypravíme rovnou do vesmíru. Tady si každý může poměřit své znalosti v uspořádání planet naší sluneční soustavy nebo si prohlédnout model rakety z kostiček.

Po návratu z kosmu čeká další překvapení v podobě robotů. Pojďme se je na něco zeptat! Začneme seznamovacími frázemi jako „Jak se jmenuješ?“, „Kolik ti je let?“, „Jaká je tvá oblíbená barva/zvíře?“. Rozhovor ale může mít rychlý spád a zazní třeba žádost o pusu nebo rovnou o ruku. Po seznámení s roboty zasáhne člověka krutá realita s fakty o znečištění oceánů a dalšími poznatky z ekologie.

Nakonec se však může návštěvník odreagovat v kině, nahrávacím studiu nebo ve virtuální realitě. Také jste si vždycky chtěli zkusit sjet divokou řeku v kajaku nebo se proletět nad krajinou jako pták?
Loď iQport bude na Rašínově nábřeží kotvit až do konce října a je otevřeno denně od 9 do 20 hodin.