- Reklama -

Vyprodat Forum Karlín do posledního místa, vtipně se strefit do nafoukaných rapperů, předvést dokonalou parodii všech snobů od Afriky po Moskvu, pobavit věkovou kategorii od pěti do šedesáti let, udat světové trendy v kostýmech, které by se nestyděl obléknout ani Hugo bez klobouku Boss na rande s ruskou carevnou a zařvat „Say no to čára!“ v takovém beatu, že by lajnu odmítl i feťák v deliriu, to je to kouzlo, co dokáže jenom Vape King, korunované Zlatíčko, Kapitán Demo.

Ale abychom nepředbíhali. Na tohle jsme si museli počkat pěknou chvíli. Vystoupení Demo Crew totiž předcházela tragikomedie v podobě několika výherců soutěže o nejlepší cover písně Kapitána Dema. Jenže u humoru na hranici trapnosti hrozí nebezpečí, že za ni sklouznete. Což se povedlo minimálně tři minuty chrápajícím soutěžícím.

Ve chvíli, kdy už publikum hlasitě protestovalo a ozývaly se výkřiky jako: „Ještě jeden a jdem pryč! Na tohle jsme se měli ožrat!“, ale nastupuje Kapitán. Hodilo by se napsat vyplouvá, jenže on se v zářícím kabátě a mohutném kostýmu spíš kolébá. Návštěvníci místo pískání začínají skandovat a z pódia se valí jedna pecka za druhou.

V doprovodu neméně originálních rapperů Giviho Krosse a ProGrama předvádějí velkolepou, vtipnou a energií nabitou show. Uslyšíme osvědčené hity jako Trendsetter, Kamion předjíždí, Machoparking, Kdo to má, Špatný dětství nebo Vape King. Samozřejmě nesmí chybět novinka Manpower. Úplnou premiéru si užije song ADHD z připravovaného alba.

Na konci setu nezůstane snad nikdo, o koho by se Kapitánovy sarkastické texty neotřely a zároveň nikdo, kdo by se nebavil. Tohle Kapitán umí. Paroduje sám sebe s takovou lehkostí, že se té křehké trapné hranice nedotkne, ať už ukáže jakýkoliv bizár.

Třeba droňátka. Během pauzy přilétá na scénu dvojice droňátek na trampolíně a jedno, které vypráví vtipy. Legenda totiž praví, že zatímco se publikum baví ajťáckými průpovídkami, producenti se v backstagi potí, aby vyplnili všechna Kapitánova přání. Ten si totiž na každý koncert objednává obří množství jídla nebo exotická zvířátka.

Po pauze se vrací viditelně spokojen a bere si s sebou Lénu Brauner, aby mu pomohla „Občanské Fórum Karlín“ – jak říká – „pořádně vyštěkat.“ Výtvarnice je totiž taky součástí Demo Crew, vedle Giviho Krosse, vlastním jménem Givinara Kříže, a ProGrama aka Jordana Haje z kapely Peter Pan Complex. Samotný Kapitán Demo je alter ego Jiřího Buriana (nebo je to naopak?). Jiří kromě Dema hraje ještě v kapele Southpaw, moderuje a dělá DJe. V tučném kostýmu vystupuje už od roku 2008 a jako Kapitán Demo má za sebou čtyři desky, z nichž poslední se jmenuje Mládí v trapu.

S Demo Crew také v rámci projektu Say no to čára bojují proti stále rozšířenějšímu užívání kokainu v našem českém rybníčku. Ten má mimochodem pod palcem další host kapely Vodník Amen. Společně se obrací proti ještě rozšířenější závislosti. Závislosti na mobilech a Instagramu. Kapela opakovaně zakazovala používání telefonů na koncertě a z influencerů si dělá legraci v několika textech. Publikum to bez nich ale stejně nevydrží až do konce, kdy konečně přijde čas na světýlka.

Předtím ale kapela posune bizár i show na novou úroveň, když mezi fanoušky přijede s autem a rapuje přímo v davu. Přesně pro tyhle nápady na Demovy koncerty chodíme.

Nadšené publikum si žádá tři přídavky, a i když se Kapitán Demo v závěru ptá: „Co bude, až nebude trap?“, myslím, že se nemusí bát, že by neprorazil, i kdyby nedokázal trap oživit. Humor totiž jen tak nezanikne.

Kapitán Demo je prostě hot a cool a chlazenej a dobře to ví. Miluje všechny lidi na světě a jestli neposílá lásku celý planetě, tak (občanskýmu) Fóru Karlín určitě. A my za to tohle Zlatíčko zbožňujem.

Kapitán Demo @ Forum Karlín, Praha