Vypnout administrátorské rozhraní, přijet domů, vzít si ukulele a v obýváku nahrát písničku o každodenní situaci s ironií a nadhledem. Tak možná vypadal obyčejný den pana inženýra Jana Pokorného před několika lety. Jenže jeho riffy drásající struny ukulele si nacházely stále více fanoušků, a tak se do povědomí veřejnosti dostalo jméno Pokáč. Od dob, kdy na jeho koncerty zabloudilo pár nadšenců, jsou dávno pryč. Tentokrát jej čekalo vyprodané Forum Karlín, kde křtil svoji druhou desku Úplně levej, jejímž názvem odkazuje na svoje kutilské dovednosti.

Pokáč ve Foru Karlín
Kazma

Před vystoupením Pokáče se ale svého sladkého dřeva ujal Michal Horák, jenž se mohl pro tento večer honosit titulem předskokan. Těch máme několik druhů. Můžete mít například postaršího interpreta, jehož zlaté časy dávno vzaly za své, což zcela pochopíte na základě aktuálního hudebního vystoupení. Pak existují mladí divoši, kteří do toho dají všechno, a vy přemýšlíte, že si je třeba jednou pustíte. Lze zmínit i ta vystoupení, která se tak nějak odehrají, vyplní čekání, ale kvůli zvukaři si z toho stejně moc neodnesete. 

Pokáč ve Foru Karlín
Voxel

Michala Horáka bych ale nezařadil ani do jedné ze zmíněných kategorií. Tento písničkář se svým hudebním stylem Pokáčovi v mnohém podobá. A tak tento večer mohl někdo jiný sotva otevřít lépe. Michalovy písničky vytvořily skvělou atmosféru a po prvním zazpívání chytlavých refrénů se přidávalo i publikum. Po skončení jeho zhruba půlhodinového setu se ale stalo, co u předskokanů často nevidíte. Fanoušci si jej vyžádali znovu, a tak musel zahrát ještě jednu. Doufám, že jsem si jeho vystoupení neužíval naposledy a jednou si podobně jako Pokáč pokřtí své album v Karlíně, nebo někde v rodném Hradci Králové. Za mě také obrovský palec nahoru, už sjíždím jeho YouTube.

Pokáč ve Foru Karlín
Michal Horák

Pak už se na svoji více než dvouhodinovou cestu vydal „Jimi Hendrix českého ukulele“ – Pokáč. Tento titul jsem si nevymyslel, ten je oficiální. Aspoň to sám říkal. Jeho koncert byl nahoru dolu. A teď nemyslím atmosférou, která od začátku do konce neměla chybu, ale narážím na jeho práci s pódiem, kde využil vyvýšenou i spodní část, a dokonce si odskočil i doprostřed publika. Pochopitelně nechyběly žádné zásadní pecky tohoto youtubera, který nerozumí youtuberům. Spolu s Pokáčem zpíval celý Karlín hitovky jako V lese, Vymlácený entry nebo Matfyzák na discu. A pokud někdo přišel na vystoupení v depresi, pak se mu dostalo moudrých rad a povzbuzení skrze songy Nedělám nic, ale dělám to dobře, 26 nebo Úplně levej. Společně jsme se také vydali do dob, kdy jeho kariéra stále oblékala pleny, přesto už do nich neprodukovala žádná h****, ale pohodovou muziku. Tu zastupovaly písně Porno či Pohádka.

Pokáč ve Foru Karlín

I přesto, že všichni přítomní dostali více než stočtyřicetiminutovou dávku, dokázal si koncert udržet skvělé tempo. Tomu pomohlo i mnoho hostů, kteří s Pokáčem během jeho kariéry více či méně spolupracovali. Představila se dětská zpěvačka Kája Golowá, jarně naladěná Berenika Kohoutová a na vesnickou tancovačku nás přenesla Petra Göbelová. Trošku jsme si mohli zavzpomínat a správě zahudrovat díky Jakubu Děkanovi a zda čmárat na cizí zeď jsme mohli přemýšlet po příchodu Kazmy. S motivační a gastronomickou vsuvkou se přidal Voxel díky písničkám Zejtra je taky den a Kebaby. Křtu alba, které bylo oficiální záminkou pro tuhle akcičku, se ujal Xindl X, který si vyzkoušel, že i jeho fláky všichni přítomní dobře znají. Vyzdvihnout ale musím ještě jednoho hosta, který si pro tento večer veřejný zpěv zřejmě příliš neplánoval. Pro duet Lovesongy si Pokáč vybral z publika slečnu Terezu. Musím říct, že zpívala skvěle, a tak trošku tajně doufám, že by si pro příští Demo s Pokáčem mohl mistr vybrat právě ji. 

Nebudu se už dlouho rozplývat. Takovou oslavu, jakou měl Pokáč, prostě chcete. Přijde vám přesně tolik lidí, kolik jste si přáli, všichni si užívají program akce a ve finále odcházejí domů s pocitem, že strávili parádní večer. Věřím, že přesně tohle Pokáče nakopne k další práci a my s ním pokřtíme ještě spoustu alb.

Pokáč @ Forum Karlín, Praha