- Reklama -

V záplavě letních festivalů si udělala svou úplně první zastávku u nás švédská zpěvačka Tove Lo. Festivalový areál ale vyměnila za vyprodaný pražský klub Lucerna Music Bar a předvedla, jak má vypadat show, u které si přejete, aby nikdy neskončila. Fanoušky provedla hodinu a půl dlouhým koncertem svými svůdnými pohyby, fantastickou energií, a především excelentním hlasem. Žádná studiová nahrávka už tak pro návštěvníky nikdy nebude jako dřív. 

Naaz (Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz)

Večer otevřela nizozemská zpěvačka Naaz. Jako předskokanka nezpůsobila žádný velký poprask, nebyl to ale ani ten případ, kdy je úvod večera za trest. Slušely jí především nízké polohy, kde vynikl její hezky zbarvený hlas. Ve vyšších polohách zněl trochu pisklavě a nejistě, což jako jediné kazilo celkový dojem jejího vystoupení. 

Naaz (Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz)

Přestože nové album Tove Lo Sunshine Kitty spatří světlo světa až v září, fanoušci měli možnost poslechnout si během večera pár novinek naživo. Zazněly ale především starší hity, převážně ze zatím nejaktuálnější desky Blue Lips z roku 2017. Právě se skladbou Disco Tits z tohoto alba otevřela svůj večer. 

Tove Lo (Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz)

Už první skladba napověděla, že celou show budou provádět sexy pohyby zpěvačky, na které ve stejné odpovědi reagovalo i publikum.  Avšak už prvními tóny především překvapila úžasně čistým hlasem, jehož kvalita je s nahrávkami nesrovnatelná. Během celého večera svůj um bez chyby dokazovala i ve vyšších polohách. Nutno říct, že i fanoušci jí zdatně pomáhali a na některých bylo vidět, že jim svým koncertem Tove Lo splnila sen. Možná i tím, že poprvé zahrála naživo závěrečnou píseň Blue Lips Hey You Got Drugs? 

Kromě tohoto překvapení odehrála i všechny její nejznámější písničky, mezi nimi Bitches, True Disaster nebo i novinku v přídavku Glad He´s Gone. Večer uzavřela svým suverénně neznámějším singlem Habits (Stay High). Zážitek z celého koncertu podpořila velice otevřeným přístupem k publiku. Šťastlivcům v předních řadách podepisovala CD nebo vinyly, rozdávala merchandise a nebála se i osobního kontaktu.

Tove Lo na koncertě v pražském Lucerna Music Baru
Tove Lo (Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz)

Celkový dojem doplňovaly i projekce za kapelou. Jednalo se buď o animace nebo o krátké taneční nebo filmové sekvence, které ale občas pozvedly písničku na jinou úroveň. Světelné efekty sice nebyly nic speciálního, ale svůj účel splnily znamenitě. Důležitým prvkem zpěvaččina vystoupení je její prezentace na pódiu. Jak v několika rozhovorech potvrdila, za své tělo se nestydí a hrdě ho ukazuje. Často vyzdvihuje, že pochází ze země, kde se nebojí otevřeně bavit o sexuálních nebo jiných osobních tématech. Nemá tak problém ukazovat své vnady během koncertu nebo zpívat o svém osobním životě a bisexuální orientaci. 

Mnohými je za svou až moc velkou otevřenost kritizována a někteří mohli z vystoupení získat dojem, že je show už takzvaně „přes čáru“, patří to ale k jejímu projevu. Divák tak díky tomu ztratí jisté zábrany a spolu s ní se odváže k divokým tanečním kreacím a hlasitému zpěvu. V Lucerně ji k odhalování donutilo i pekelné teplo, které v půlce koncertu bylo již nesnesitelné, a ze všech přítomných lily krůpěje potu a kyslík byl nedostatkovým zbožím.

Tove Lo (Autorka fotografie: Marcela Juříčková © Kulturio.cz)

Tove Lo překonala všechna očekávání a nastavila laťku pro interprety, kteří do Prahy v tomto roce ještě zavítají, pěkně vysoko. Vystačila si se skromnou show, bez doprovodných tanečnic a efektů, jen s tříčlennou kapelou v bílých kalhotách s laclem a povedenými projekcemi. Navíc převedla dokonalé pěvecké vystoupení spolu s poselstvím, že se nikdo nemusí stydět za své tělo a za své pocity. Můžeme teď jen doufat, že do Prahy opět brzy zavítá v rámci turné k novince Sunshine Kitty, která vyjde 20. září. 

Tove Lo @ LMB, Praha