Před nedávnem to byl rok, co československá scéna přišla o jeden ze svých symbolů – zpěváka a autora Miroslava Žbirku. Po koncertě Meky naveky v pražském O2 universu přichází další odkaz – výstava Roky a dny, a to přímo v Národním muzeu. Na co můžete těšit, pokud se rozhodnete do muzea vyrazit?
Výstava, vytvořena k nedožitým narozeninám tohoto výjimečného hudebníka, je řazena chronologicky – mapuje celý Žbirkův život, až po zmiňovaný koncert. Stěžejní částí výstavy je velké množství archivních materiálů – desky, novinové výstřižky, ale i obrovskou sbírku hudebních přehrávačů, které Žbirka celý život sbíral. Nechybí ani desky Beatles, kteří byli hudebníkovým celoživotním vzorem, nebo Mekyho legendární brýle. Předměty jsou doplněny komentářem shrnující jeho život. Část výstavy je věnována i fanouškům – najdete tady dopisy, které za dlouhou kariéru zaslali fanoušci ze Slovenska i Česka.
Uprostřed výstavy najdete překvapení. Uprostřed tunelu tvořeného panely výstavy hrají na smyčku Žbirkovy písně. Žádna hudba ale nehraje. Celá scéna funguje jako silent disko – nasadíte si sluchátka a užijete si skvělý prostorový zvuk. Je zajímavé pozorovat návštěvníky houpající se do rytmu v hrobovém tichu.
Výstavu uspořádala Kateřina Žbirková: „V době vydání alba Posledné veci, což bylo letos v květnu, se k mně ze tří stran dostal stejný nápad: uspořádat k nedožitým sedmdesátinám Mekyho výstavu. Přišli s ním lidé z pražského Popmusea, ředitel Slovenského domu v Praze Vlado Skalský a ředitel Českého muzea hudby Emanuele Gadaleta. Na přípravu jsme měli velmi málo času, a tak jsem celé léto dávala dohromady předměty, a architekti tím, že to celé navrhovali,“ řekla Právu.
Výstavu můžete navštívit ještě do konce tohoto roku v historické budově Národního muzea. Poté se přesune do Mekyho rodiště, Bratislavy.