Skvělý muzikant, bubeník Nick Mason, srdce, které udávalo puls legendární kapele Pink Floyd, odehrál fantastický koncert v Praze. Vystoupení zakládajícího člena Pink Floyd Nicka Masona a jeho kapely A Saucerful of Secrets se obešlo bez masivní propagace, i tak se Velký sál Lucerny zaplnil fanoušky všech generací až ke stropu. Není se čemu divit, jen málokdo věřil, že bude ještě příležitost poslechnout si skladby z raného období Floydů v originále. Nikdo z fanoušků Pink Floyd nezapomene na jejich legendární koncert Na Strahově v roce 1994. 

„Koncert gradoval a když už jsem byl přesvědčený, že není možné posunout laťku výš, zahrála kapela skladbu Set The Controls For The Heart Of The Sun, následovanou See Emily Play…“

Tentokrát do Prahy zavítal Nick Mason se svou kapelou Nick Mason’s Saucerful of Secrets, na basu ho doprovodil Guy Pratt, který je známý především díky své hudební spolupráci právě s Pink Floyd. Pratt se také postaral o vokály. Role frontmana se vedle Masona ujal kytarista a zpěvák Gary Kempem, který společně s Lee Harrisem odehrál těžké kytarové party. Na klávesy kouzlil Dom Beken a nutno říct, že obzvláště v psychedelických pasážích, tak typických pro tvorbu Syda Baretta, působila jeho hra velmi silným dojmem.

Nick Mason & A Saucerful of Secrets (Autor fotografie, Martin Šimral, © Kulturio.cz)

Během dvouhodinového koncertu, který odstartoval téměř na čas, zazněly skladby z raných desek Pink Floyd. Ostatně i název kapely A Saucerful of Secrets odkazuje na jedinou řadovou desku, kde se autorsky potkal Syd Barett s Davidem Gilmourem, který později Baretta v kapele úplně nahradil. Setlist byl velmi pečlivě vybrán a hypnotické skladby jako Interstellar Overdrive byly střídány rockovějšími hity jako třeba Fearless.

Pro mne byl čtvrteční koncert v Lucerně jedním z nejlepších, jaké jsem kdy navštívil. Přiznávám, že jsem skalním fandou Pink Floyd, ale takovou porci emocí a skvěle zahrané hudby jsem opravdu nečekal. Koncert gradoval a když už jsem byl přesvědčený, že není možné posunout laťku výš, zahrála kapela skladbu Set The Controls For The Heart Of The Sun, následovanou See Emily Play.

Nick Mason & A Saucerful of Secrets (Autor fotografie, Martin Šimral, © Kulturio.cz)

Absolutním vrcholem večera pro mne byla skladba One Of These Days, kterou kapela zahrála s takovou chutí, že potlesk publika nebral konce. Point Me At The Sky pak celý koncert uzavřela. Do tropické noci Lucerna vyvrhla lehce omámené fanoušky, chvilku mi trvalo vstřebat nový hudební zážitek a pocit, že jsem zažil něco výjimečného, asi jen tak nezmizí. 

Nick Mason & A Sacerful of Secrets @ Malý sál, Lucerna, Praha