- Reklama -

Parov Stelar, jeden z nejznámějších hudebníků v žánru electro swing, to má do České republiky, co by kamenem dohodil. Pochází totiž z rakouského Lince. Čeští fanoušci si proto jeho živá vystoupení užívají celkem pravidelně, a to jak v Praze, tak Brně. I přes časté koncertní zastávky u nás se Parov Stelar svým fanouškům stále neomrzel. Jak alespoň lze soudit podle téměř zaplněné pražské Tipsport areny, kde vystoupil v pátek 29. listopadu.

Ačkoli Parov Stelar se svou kapelou měli nastoupit až od devíti hodin, pro největší nedočkavce byla hala otevřena už v 18:30. Aby ale fanoušci nemuseli čekat „naprázdno“, měl je v osm hodin začít rozehřívat DJ Lumiere. Ten sice začal hrát o dost dříve, opozdilci však rozhodně o nic nepřišli. Jeho produkce totiž byla spíše podkresová. Jako když přijdete na party, kde sice hraje hudba, ale v klidu se dál můžete vykecávat s kámoši. Žádná velká komunikace s publikem se také nekonala, takže o předskokanovi v pravém slova smyslu, který má za úkol navnadit přítomné na hlavní hvězdu, nemůže být ani řeč.

Navíc během jeho vystoupení zůstával sál plně rozsvícen, což také nenapomohlo dojmu, že už se něco děje. V tomto případě šlo opravdu spíš o zvukovou kulisu. Od osmi hodin se DJ sice pokusil o trochu dynamičtější styl, ovšem už ve 20:25 se začínal z publika ozývat pískot. Jako by to byl nějaký pokyn, sbalil si o půle Lumiere svoje přístroje a vyklidil podium. Místo něj pokračovala reprodukovaná hudba, která popravdě mohla klidně hrát po celou dobu – nebyl by to žádný rozdíl.

Parov Stelar byli přesní jako hodinky, které jdou o pouhou minutu později. Tentokrát na jeviště vběhlo dokonce o jednoho člena kapely více – zpěvačku Cleo Panther totiž nahradili vokalisté Lee Anduze a Elena Karafizi. Ti hned první písničku zazpívali společně, jednalo se však o pomalejší rozjezd a přišlo mi, že zvuk nebyl úplně vyladěný. To se však záhy spravilo a s třetím songem, kterým byla jedna ze starších pecek Clap Your Hands, se rozvlnili i diváci. Ti obecně lépe reagovali na tóny electro swingu a písničky jako Catgroove, Invisible Girl, Demon Dance, Booty Swing a samozřejmě All Night, která zazněla dokonce třikrát – v původní a dvou remixových verzích. 

Kromě nich zazněly i novější kousky v čele s nedávno uveřejněným kouskem Voodoo Sonic. A pak také Grandpa’s Groove, který však zpěvačku Elenu trochu vytrestal. Snažila se přimět diváky, aby místo ní zazpívali refrén, velké odezvy se jí však nedostalo. Oproti tomu úspěch sklízel Lee během jednoho z přídavků, Mambo Rap, v němž zazněl i refrén ze Sweet Dreams. Tady zpívali už téměř všichni. Druhý přídavek, druhá šance pro publikum. Bohužel ani napodruhé se fanouškům do Grandpa’s Groove moc nechtělo, přestože si jinak koncert užívali. Zdá se, že Parov Stelar se bude muset smířit s faktem, že návštěvníky jeho koncertů lákají hlavně největší electro swingové fláky. Fanoušci si naopak budou muset zvyknout, že Parov Stelar už nehraje jen electro swing, ale experimentuje i s jinými žánry.

Parov Stelar @ Tipsport arena, Praha