Domů Články týdne „Dělám jenom průšvihy a sem tam nějakou desku…“ aneb Prago Union křtí...

„Dělám jenom průšvihy a sem tam nějakou desku…“ aneb Prago Union křtí album Perpetuum Promile

Pekelně parádní. Pořádná party. Perfektní představení. Posloucháme, poblázněně poskakujeme po podlaze, pohupujeme pivními pupky, paříme proti pózám. Pražáci, písklata, punkáči, poseroutkové, pipiny, páni a paní, Prago pokřtili Perpetuum Promile!

Prago Union křest alba
Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz

Hiphopeři z Prahy u příležitosti představení své sedmé desky uspořádali koncert v Lucerna Music Baru, který se jim podařilo vyprodat, roztančit, rozezpívat a naplnit skvělou atmosférou, jak jsme ostatně u Prago Union zvyklí.

Prago Union křest alba
Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz

Na rozjezd zahrál DJ Ba2s a jako předskokani různorodá partička Dvakrát tolik crew. Sedm rapperů během svého půlhodinového setu naservírovalo publiku šťavnatou porci pravého pouličního hiphopu a nenechali nikoho na pochybách, že nás čeká našlapaný večer.

Prago Union křest alba
Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz

A po chvilce už jsou tu hlavní hvězdy večera, kapela Prago Union v čele s rapperem Katem, přezdívaným „kousající bezzubý básník“. Začali hezky zostra skladbou Smrt žije z předchozího stejnojmenného alba. Deska Perpetuum Promile totiž dějem navazuje na Smrt žije, kde Kato upadá do kómatu a posléze ztrácí paměť. Skutečnému Katovi naštěstí nehrozí ani jedno a rapuje jako o život. Potlesk a řev fanoušků by probudil i mrtvého, takže smrt zatím necháme u ledu, a Lucerna si užívá večer dle hesla carpe diem.

Kapela hraje starší hity, následuje Varování a fanoušci si dají říct a nechají se s Ona Mi, Tsunami vzít až do Kuala Lumpur na vlně chytlavých beatů. Barem se šíří pozitivní nálada a texty, které nejsou vůbec naivní, zaručeně působí proti depresi. I té Městské Hromadné. Kato to s publikem prostě umí. Není divu, když se po hudební scéně se svým nezaměnitelným stylem pohybuje už od roku 2002 a má na kontě dvě ceny Anděl v kategorii Hiphop. 

Prago Union křest desky
Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz

Ve skutečnosti hrají spíš „old school, new school a true school taky“, takže by to chtělo Anděla spíš Multižánrovýho. Asi v polovině koncertu Kato vystoupí z oblaku zeleného dýmu a zavelí, že je čas pokřtít novou desku. Této cti se dostane dvěma kamarádům z publika a Jamesonovi. Když je CD odhozeno do davu, následuje několik písní z nového alba. Zazní například Perpetuum Promile, To Máte Za To nebo Zastavit Stát. Kato přiznává, že si při premiéře nové tvorby není dvakrát jistý, a tak po chvíli přijde časový skok mezi skladby prověřené léty.

Prago Union křest alba
Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz

Máme tu Myšlenkovej pochod a kapela se může radovat, že se „lidi sejdou, jen do rytmu se hejbou a nikam nejdou“. A tady navíc tleskají a paří. Čas ale neúprosně ubíhá a blíží se konec koncertu. Kapela možná mohla předvést více ukázek nové desky, ale viděli jsme všechno, co dělá Prago Pragem. Byla to party se vším všudy a dobře namíchaným mixem vtipu, vážnosti, drzosti a obyčejné lidské skromnosti. Jako důkaz slouží, že fanoušci si vytleskali tři přídavky.

Na rozdíl od (s)prostě geniálního mistra slova Kata nejsem zrovna Kandidát Vět a neznám odpověď na „vše, co jste kdy chtěli vědět o h***ě a báli jste se zeptat“, ale vím, co řeknu, až se kapela z pódia zeptá „Máte sklep?“ – „Máme Lucernu a v ní stage jako jedinej nábytek. A ta je dneska vaše.“ – „Máte se?“ – „Úplně nejlíp. Mohli jste to vidět.“

PRAGO UNION @ Lucerna Music Bar, Praha