- Reklama -

Pekelně parádní. Pořádná party. Perfektní představení. Posloucháme, poblázněně poskakujeme po podlaze, pohupujeme pivními pupky, paříme proti pózám. Pražáci, písklata, punkáči, poseroutkové, pipiny, páni a paní, Prago pokřtili Perpetuum Promile!

Prago Union křest alba
Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz

Hiphopeři z Prahy u příležitosti představení své sedmé desky uspořádali koncert v Lucerna Music Baru, který se jim podařilo vyprodat, roztančit, rozezpívat a naplnit skvělou atmosférou, jak jsme ostatně u Prago Union zvyklí.

Prago Union křest alba
Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz

Na rozjezd zahrál DJ Ba2s a jako předskokani různorodá partička Dvakrát tolik crew. Sedm rapperů během svého půlhodinového setu naservírovalo publiku šťavnatou porci pravého pouličního hiphopu a nenechali nikoho na pochybách, že nás čeká našlapaný večer.

Prago Union křest alba
Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz

A po chvilce už jsou tu hlavní hvězdy večera, kapela Prago Union v čele s rapperem Katem, přezdívaným „kousající bezzubý básník“. Začali hezky zostra skladbou Smrt žije z předchozího stejnojmenného alba. Deska Perpetuum Promile totiž dějem navazuje na Smrt žije, kde Kato upadá do kómatu a posléze ztrácí paměť. Skutečnému Katovi naštěstí nehrozí ani jedno a rapuje jako o život. Potlesk a řev fanoušků by probudil i mrtvého, takže smrt zatím necháme u ledu, a Lucerna si užívá večer dle hesla carpe diem.

Kapela hraje starší hity, následuje Varování a fanoušci si dají říct a nechají se s Ona Mi, Tsunami vzít až do Kuala Lumpur na vlně chytlavých beatů. Barem se šíří pozitivní nálada a texty, které nejsou vůbec naivní, zaručeně působí proti depresi. I té Městské Hromadné. Kato to s publikem prostě umí. Není divu, když se po hudební scéně se svým nezaměnitelným stylem pohybuje už od roku 2002 a má na kontě dvě ceny Anděl v kategorii Hiphop. 

Prago Union křest desky
Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz

Ve skutečnosti hrají spíš „old school, new school a true school taky“, takže by to chtělo Anděla spíš Multižánrovýho. Asi v polovině koncertu Kato vystoupí z oblaku zeleného dýmu a zavelí, že je čas pokřtít novou desku. Této cti se dostane dvěma kamarádům z publika a Jamesonovi. Když je CD odhozeno do davu, následuje několik písní z nového alba. Zazní například Perpetuum Promile, To Máte Za To nebo Zastavit Stát. Kato přiznává, že si při premiéře nové tvorby není dvakrát jistý, a tak po chvíli přijde časový skok mezi skladby prověřené léty.

Prago Union křest alba
Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz

Máme tu Myšlenkovej pochod a kapela se může radovat, že se „lidi sejdou, jen do rytmu se hejbou a nikam nejdou“. A tady navíc tleskají a paří. Čas ale neúprosně ubíhá a blíží se konec koncertu. Kapela možná mohla předvést více ukázek nové desky, ale viděli jsme všechno, co dělá Prago Pragem. Byla to party se vším všudy a dobře namíchaným mixem vtipu, vážnosti, drzosti a obyčejné lidské skromnosti. Jako důkaz slouží, že fanoušci si vytleskali tři přídavky.

Na rozdíl od (s)prostě geniálního mistra slova Kata nejsem zrovna Kandidát Vět a neznám odpověď na „vše, co jste kdy chtěli vědět o h***ě a báli jste se zeptat“, ale vím, co řeknu, až se kapela z pódia zeptá „Máte sklep?“ – „Máme Lucernu a v ní stage jako jedinej nábytek. A ta je dneska vaše.“ – „Máte se?“ – „Úplně nejlíp. Mohli jste to vidět.“

PRAGO UNION @ Lucerna Music Bar, Praha