Pražská Galerie Tančící dům vytvořila ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy a Muzeem Policie ČR výstavu, která je přístupná starším 18 let. Tři patra galerie nově obsadily akty, dobové spodní prádlo či tzv. pornofily. Na jednom místě se schází celá Praha dekadentní a vypráví o erotických neřestech Čechů 20. století. Výstavu zahájily 11. května 2021 Jitka Asterová a Dagmar Patrasová, které obě mají v rámci expozice své místo. Výstavu je možné navštívit až do 31. března 2022.
Výstava mapuje téměř celé 20. století od dob první republiky až po 80. léta. Původně tvůrci chtěli jednotlivé exponáty seřadit chronologicky, ale zjistili, že se jim celá řada témat prolíná. Proto se rozhodli pojmout erotiku od A do Ž a vytvořit „abecedu neřestí“. Každému z písmen abecedy tak odpovídá jedno téma a výsledkem je 30 informačních tabulí, které vás provedou dějinami československé erotiky. Na textech se mimo jiné podílel i spisovatel Petr Stančík.
Výstava je tedy postavená spíše na informacích než exponátech, nicméně i těch se dočkáte. Podle ředitele galerie Roberta Vůjtka patří mezi nejzajímavější a nejcennější kousky zdravotní knížky prostitutek, za nejkurióznější pak považuje masážní strojek ites 720. Ve skutečnosti šlo totiž o vibrátor, jen za protektorátu a socialismu nesměl mít svůj obvyklý tvar.
V promítacím sále můžete zhlédnout dokument o první československé striptérce, paní Soně Zborníkové Stenové. Ta svůj první veřejný striptýz uskutečnila 17. července 1968 a to nikoli v Praze, ale v jabloneckém hotelu Praha u příležitosti výstavy bižuterie. Z Jablonce zamířila paní Soňa do Brna a teprve potom do hlavního města. Ostatně v Jablonci se toho nebáli. Společnost Jablonex, jež se stala monopolním vývozcem české bižuterie do zahraničí, se proslavila svými reklamami a kalendáři, kde šperky českých sklářů předváděly spoře oděné ženy. Ty měly větší úspěch než zmíněné šperky, zvláště u dělníků v továrnách.
Co dalšího se na výstavě dozvíte? Kolik stála noc v bordelu za Rakouska-Uherska, za první republiky, socialismu i dnes a kolik byste za to v přepočtu pořídili chleba a piv. Zjistíte, kde bylo v Praze oblíbené útočiště gay komunity a také jak to bylo s Martou Gottwaldovou. Přestože jde o kontroverzní výstavu balancující na hraně slušnosti, jak Prahu dekadentní popisuje sama galerie, jde také o výstavu nabitou informacemi a zajímavostmi, nikoli jen lascivními předměty. Proto chcete-li se dozvědět více o tabuizovaném tématu, vyrazte do Tančícího domu.