Beale Street je vyhlášená ulice Memphisu plná hudebních klubů a na ulici jamujících muzikantů. Právě v Beale Street se tento pátek díky koncertu Ryana Simpsona proměnila část mělnického náměstí před barem Díra.

Ryan Simpson je výrazný blues/jazzový kytarista a zpěvák původem z Memphisu. Na University of Memphis nejprve vystudoval angličtinu, kterou dnes vyučuje na Karlově univerzitě. Po dokončení studia angličtiny začal na memphiské univerzitě studovat jazz. Ve studiu jazzu pokračoval v letech 2007 až 2010, a to překvapivě na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka.

Ryan se trvale usadil v ČR, kde žije a koncertuje již 20 let. Nejčastěji vystupuje právě s formací Ryan Simpson Trio, která zahrála i v pátek 10. 8. na mělnickém náměstí v rámci tradiční série letních koncertů Blues před Dírou.

Ryan Simpson Trio, to je i sehraná rytmická sekce – basák Adam Nohavica a skvělý bubeník Jan Prchal. Oba muzikanty můžete znát i z jiných projektů.

Byl to večer plný blues, jazzu a soulu. Kromě vlastní autorské tvorby zazněly skladby z repertoáru kapel, které nahrávaly v Memphisu; například Jimmy Reed, Elmore James i souloví autoři jako Eddie Floyd, Ann Peebles a Al Green.

Zvuk kapely, především pak melodický hlas Ryana Simpsona a jeho kytarový styl, bývá přirovnáván k fantastickému Robertu Crayovi. Za mě toto přirovnání celkem sedí, i když sympatický Ryan Simpson jde svou vlastní cestou a v jeho aktuálním playlistu skladby Roberta Craye nenajdeme. Z české hudební scény se nechal inspirovat například kytaristou Lubošem Andrštem.

Kapela za dva týdny natáčí své první studiové album, to by mělo vyjít ještě před Vánoci. Pokud vás zajímá, jak hraje blues, jazz a soul memphiský student Konzervatoře Jaroslava Ježka, můžete si Ryan Simpson Trio poslechnout třeba v pražském Jazz & Blues Clubu Ungelt, tahle kapela za to rozhodně stojí.

 

Ryan Simpson Trio @ bar Díra, Mělník