Severoitalský Milán není jen evropskou mekkou módy, ale i designu. Každoročně na začátku dubna hostí metropole největší evropský veletrh designu Salone del Mobile v rámci Milano Design Week. Na skutečný svátek designu přijíždí statisíce lidí z celého světa, aby viděli nejnovější produkty světových značek a zjišťují, jaké jsou aktuální trendy. Objem předmětů a počet vystavovatelů je tak závratný, že je nemožné navštívit všechna místa. V Miláně jsem strávila několik dní a pokusím se čtenářům magazínu Kulturio zprostředkovat ty nejzajímavější momenty a novinky ze světa designu.

Současným trendem zůstávají i letos převážně jednoduché, čisté tvary, častokrát vycházející z předloh slavných designérů minulého století, jako byl například Arne Jacobsen, Alvar Alto, či hlavní představitel čistých a funkčních tvarů – Dieter Rams. Firmy se mnohem častěji zaměřují na „eco friendly“ materiály – plasty bývají výhradně recyklovatelné a prim hraje dřevo, kov a sklo. Stále zůstávají v popředí tlumené pastelové barvy a přiznání původní struktury dřeva. Ovšem stále častěji se objevují i produkty s výraznými barvami, které ve správné kombinaci s ostatním nábytkem působí velmi osvěžujícím dojmem.

VItra

Hlavní část výstavy Salone del Mobile probíhá v areálu výstaviště na periferii Milána. V halách rozdělených podle typů produktů můžete prohlížet tisíce kousků v kategoriích nábytku (klasický, moderní, design), svítidla, kancelářské vybavení a další… Italské značky jako třeba Castiglione, Cassina, Foscarini se prezentují vedle světových brandů – namátkou: Artek, Artemide, Emeco, Thonet, Vitra. Česká republika se letos předvedla v poměrně hojném zastoupení. Za svítidla zde byly firmy (které znáte z DesignBloku) Lasvit a Preciosa, za nábytek například Lugi či Ton. Stále platí, že česká sklářská a řemeslná výroba je vyhlášená, prezentace zmíněných tuzemských designérských es toho byla důkazem.

Česká želízka na Salone del Milano

Tradiční česká nábytkářská firma Ton letos představila novinku od designéra Erika Levyho. Kolekce Split na Milánském Design Weeku bodovala, měla velký ohlas. Erik Levy přišel s novým principem, jak využít klasicky ohýbané dřevo. Kulatiny rozdělil na dvě časti, které svírají určitý úhel, ve kterém je zasazeno sedátko a opěradlo. Tím pádem zjednodušil celou konstrukci. Jednoduchost podtrhl jednolitými (spíše studenými) barvami, kterými prosvítá textura dřeva.
Lasvit prezentoval novou kolekci svítidel Polygons od úspěšného českého designérského dua Jana Plecháče a Henryho Wielguse. Je zde cítit dávka citu ve smyslu spojení klasického sklářského řemesla a současného designu. Zároveň v této kolekci vidíme jistý odklon od stávajícího trendu oblých tvarů – kluci si pohráli s optikou a vznikly řezané plochy vytvářející ve výsledku důmyslně ucelený dojem.

Lasvit

Vitra představila nejen povedenou instalaci, zaujala i nová kolekce židlí a stolů Belleville. Autoři – Ronan & Erwan Bouroullec – jsou mezinárodně uznávaní designéři. Jejich tvorba se vyznačuje organickými, často zaoblenými tvary a výrazně vizuálně odlehčenými materiály, které působí v interiéru velmi střídmě.

Il migliore (best of)

Jedním z nejnavštěvovanějších showroomů v rámci veletrhu byl Kartell. Není divu, spolupracuje s nejznámnějšími designéry současnosti. Philippe Starck tam osobně předvedl židli Masters, nebo židli, kterou vytvářel spolu s Lennym Kravitzem (Mademoisell).
Italská značka Mattiazzi představila židli Uffici od Nitzana Cohena a Mattiazzi ve dvou variantách – klasickou a kancelářskou. Spojení jemné síťoviny a dřeva v různých barevných kombinacích bylo velmi nápadité. Zaujaly nás nejen samotné židle, ale i instalace, jež byla naprosto jednoduchá a dávala tak patřičně vyniknout vystavovaným produktům.

Philippe Starck

Talent nespoutají ani malé prostory

Důležitou součástí veletrhu je Salone Sattelite, tedy prezentace studentů a mladých designérů. Tato výstava probíhá v zadní časti jedné z velkých hal. Jednotlivé kóje jsou menší a naplněnější. Nutno podotknout, že zde panuje více uvolněná atmosféra a kvalita produktů se nikterak nesnižuje, právě naopak. Z expozice talentů na vás dýchne velká dávka kreativity a inspirace. Také proto jsou hodnocení této části veletrhu každoročně velmi pozitivní.

Výběr Kulturia z Salone Sattelite

Jako produkty nás zaujaly bytové doplňky od Andrease Bergsakera, který dává ve své tvorbě důraz na naprostou čistotu, jak tvarovou, tak v zachování přírodního materiálu. Na jeho tvorbě lze nalézt typické znaky skandinávského designu, který působí velmi lehce a dotaženě.
Kromě klasických produktů nás také zaujal spíše konceptuální nápad na Fondue Stool. Namočením molitanu do barvy a následným vysoušením vzniká naprosto tvrdý povrch. Autor – Satsuki Ohata – tento princip využil na malé stoličky, které bez problému unesou váhu dospělého člověka.

Milán jako jeden velký showroom

Kromě oficiálního výstaviště můžete navštívit řadu showroomů přímo v historickém centru Milána. Na Tortona Design Week panuje také uvolněnost a hravost, ale neznamená to, že se tato samostatná část veletrhu týká jen neznámých jmen: najdete zde zastoupení velkých značek jako například Lexus, Samsung apod. Většina showroomů se shlukuje kolem Via Tortona a Via Savona. Poštěstí se vám navštívit budovy, které nejsou běžně přístupné veřejnosti. Mezi tortonské vystavovací prostory se letos zařadila například budova bývalé fabriky. Vznikl tak dvoupatrový openspace. Kontrast industriální budovy s vystavovanými předměty byl velmi efektní. Kromě designové části zde pořadatelé vytvořili také pracovní a odpočinkové prostory. Vskutku kreativní prostředí, nejen pro znalce a milovníky designu.

Tortona showroom

Další budova – Superstudio – byla v dohledné vzdálenosti. Tam probíhala instalace v několika menších halách i na dvoře komplexu. Zde bylo možné navštívit i několik interiérů či prodejní galerii. Obecně platí, že kamkoliv zabloudíte, pravděpodobně uvidíte něco, co jste doposud neviděli. Řada instalací byla interaktivní, působila na vaše smysly a vyzývala k zamyšlení nebo hře.
Mimo tyto velké komplexy mohl člověk narazit ve kterékoliv z bočních uliček v okolí na designshopy, showroom německého designu nebo fotografické studio… Znalcům designu doporučuji navštívit Spazio Rossana Orlandi, jeden z nejvíce designových prostor ve městě.

Lexus

Výběr Kulturio z Tortona Design Week

Mezi jednu z nejvíce zajímavých patřila dozajista instalace pro firmu Lexus. Tato instalace byla interaktivní, což je příjemná změna vůči většině statických instalací v předchozích showroomech. Představení nového prototypu automobilu se neslo ve spojení všech pěti smyslů. Instalace byla rozdělena do několika malých stanovišť, která byla téměř zahalena tmou. Na každém z těchto stanovišť jste mohli například ochutnat zvláštní pochutiny ve spojení se zrakovým vjemem či rozpohybovat neobyčejně spojenou konstrukci.

 

Salone Del Mobile 2015 @ Milano