- Reklama -

SEJF festival, letos již s pořadovým číslem dva, avšak o tři týdny dříve než minulý rok. Teplice 6. a 7. září opět kulturně ožily. Hudba, divadlo, výtvarné umění, to vše a mnohem víc nabídnul aktuální ročník.

Oproti minulému ročníku se lokace stáhly pouze na dvě místa – zůstal již z loňska známý kostel Bartholomeus a přibyla industriální hala Candy, kde se odehrála většina programu. Redukcí zapojených míst se ale vytratila ta zábavná část objevování města. 

Každý návštěvník si mohl přijít na své. Program se nedržel jen u jednoho oboru umění. Během celého festivalu byly ke zhlédnutí výstavy rozdělené do dvou částí. Když člověk v hale Candy sestoupil do suterénu, mohl zhlédnout výstavu nazvanou Prostor. Sjednocujícím tématem je prostor, ve kterém se odehrává, každý ze studentů jej pojal po svém a použil specifické médium. Setkali jsme se zde s audiovizuální instalací, olejomalbou, kresbou, prostorovou instalací a básněmi. 

Druhá část se nacházela v prvním patře. O tento prostor se podělily tři projekty. Audiovizuální dílo Paralely předváděli dva přátelé, kteří přemýšlí o tom, co by, kdyby… Co by, kdyby byli například milenci? 

Stejně jako minulý rok nechyběla ani hudba, divadlo a film. Zlatým hřebem prvního večera bylo hudební vystoupení pražského Lazer Vikinga. Tomu předskakovali ústečtí Demowave. Milovníci divadla mohli zhlédnout dvě představení, v každém dni jedno. Po zahájení festivalu se kostel Bartholomeus proměnil v divadelní sál, kde soubor Depresivní děti předvedl svou hru s názvem Dopis ženě, kterou nemilujeme. Představení, které se pohybuje na hraně dokumentárního divadla, stalkingu, mapování fenoménu single žen nad 30 let, legrace a touhy po lásce.

Nechyběl ani SEJF market. Ten se musel kvůli nepřízni počasí přesunout do vnitřních prostorů kostelu Bartholomeus, to se ale dalo shledat jako příjemné plus, protože interiér kostelu dotvořil atmosféru sychravého dne.

Návštěvníci také mohli navštívit přednášku o veřejném prostoru od architekta Jana Harciníka. Ten představil práci architektů veřejného prostoru v Praze a také promítnul a promluvil o proměně Ústí nad Labem, kde je teď jeho působiště. Mimo přednášky se lidé v promítacím sálu dočkali také filmových snímků z festivalu Marienbad nebo AniFilm, a také pásma děl studentů z pražské UMPRUM.

SEJF festival 2019