- Reklama -

Finská čtveřice The Rasmus letos slaví patnáct let od nejdůležitějšího milníku své hudební kariéry, alba Dead Letters. Deset hitů této desky přineslo charismatické alternativně rockové kapele celosvětovou slávu, a tak není divu, že ho připomněli ve velkém stylu. Během celoevropského turné stihli i jednu zastávku v Praze. A dokázali, že jejich hudba obstojí i po patnácti letech.

Eddie Stoilow ve Velkém Sále Lucerny
Eddie Stoilow (Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz)

Před samotným koncertem publikum příjemně rozpohybovala česká kapela Eddie Stoilow, která s The Rasmus absolvovala celé turné. Zpěvák Honza Žampa si neodpustil velkou dávku nostalgie vzhledem k tomu, že pro ně koncertem v Lucerně turné končí. Předskokani dostali půlhodinový prostor a vyplnili ho spíš průměrným vystoupením.

Eddie Stoilow ve Velkém Sále Lucerny
Eddie Stoilow (Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz)

Po nich vstoupily na pódium hlavní hvězdy večera a okamžitě si získaly fanoušky písní First Day Of My Life, kterou publikum téměř celou zazpívalo společně s frontmanem Laurim Ylönenem. Za mohutného potlesku a křiku následoval největší hit kapely In The Shadows.

Mrtvé dopisy, podle kterých se album jmenuje, jsou psaní, která se nepodařilo doručit a zároveň je nelze vrátit, a tak zůstanou ztracené kdesi v prostoru. Což je přesně to, co se nedá říct o energii a nadšení kapely, které přenesla na diváky a ti je mnohonásobně vrátili zpět.

The Rasmus ve Velkém sále Lucerny
The Rasmus (Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz)

Jeden hit střídal druhý, celá kapela předváděla profesionální show. Lauri se natahoval pro papírová srdce, která mu podávali fanoušci z předních řad. Na jednom z nich stál vzkaz „It’s time to burn the stage!“ a kapela se toho úkolu zhostila na výbornou, když hudebníci s vraním peřím ve vlasech přišli s písní Guilty.

Horko v sále se stupňovalo, ale nezabránilo fanouškům v tanci, křiku ani v potlesku po první části koncertu, kterou kapela zakončila stejně jako album melancholickým Funeral Song.

The Rasmus ve Velkém sále Lucerny
The Rasmus (Autor fotografie: Martin Šimral © Kulturio.cz)

A pak se vrátili zpět k velkolepé show a hráli střídavě novější a starší hity. Ve druhé polovině koncertu zazněly například Sail Away, No Fear, Lucifer’s Angel nebo Night After Night.Čas rychle ubíhal a po chvíli už se kapela loučila skladbou Goodbye. Fanoušci finské rockery hlasitě odměnili a nenechali je opustit Lucernu bez přídavku.

The Rasmus tentokrát připravili skvělé vystoupení a ukázali, že ani po letech jejich hity neztratily na chytlavosti. Teď můžeme už jen napjatě čekat, čím kapela překvapí příště. 

The Rasmus @ Velký sál Lucerny, Praha