Tomáš Břínek, známý pod přezdívkou TMBK, si díky svým kolážím vytvořil na sociálních sítích statisícovou fanouškovskou základnu, která den co den čeká na pravidelnou dávku satirických obrázků reagujících na aktuální dění. Virtuální svět internetu ale umělcům občas přestane stačit, a tak světlo světa spatřila výstava Českoland, která se až do 11. října koná ve sklepních prostorech Orea Hotelu Pyramida na pražském Strahově.


Facebookový účet s názvem TMBK si autor založil v říjnu roku 2015 a na Instagram první příspěvek publikoval o sedm měsíců později, konkrétně 15. května 2016. Jednalo se o koláž s Kurtem Cobainem a od té doby začalo účet na této platformě sledovat přes 350 tisíc lidí. K tomu, aby se výtvory osmatřicetiletého grafika zhmotnily, využil Tomáš Břínek crowdfundingového portálu. Celkově na realizaci projektu přispělo 2 199 lidí a konečná částka činila 1 470 220 Kč. 


Prostory výstavy jsou rozděleny do dvou částí. V menší místnosti návštěvníci zabrousí do archivu a výběru toho nejlepšího z kolážového světa TMBK. Autor si nebere servítky s nikým a ničím, a tak nit nezůstala suchá na politických aktérech a ani lidech z umělecké branže. Součástí jsou také vitríny s několika artefakty, z nichž v kontextu aktuální situace je jednoznačně nejvíce pozoruhodným číslo Adama Vojtěcha ze Superstar.


Druhá polovina výstavy se nachází ve sklepení a i ten, který se na prohlídku vydá sám, do něj rozhodně nebude kráčet osamocen. Všechny cestou doprovází například Nela Slováková ve vězeňském mundúru, Tomáš Řepka s Kateřinou Kristelovou, Miroslav Kalousek s cedulí hlásající „Za všechno můžu já“ či Dominik Feri sedící na plyšovém koni. Poté už se ocitnete v interaktivním světe plném zvukových a světelných efektů, a jak vám při příchodu potvrdí sama Jolanda, rozhodně to není velký špatný.


I v této části autor pracuje se svými výtvory z Photoshopu, tentokrát ale využil animací, a tak ožil například Jaromír Soukup odmítající kurz moderování či Mach a Šebestová se sluchátkem, jejichž přání zní: „Chlast, šlapky a kokain.“ Potemělý prostor je rozdělen do několika různých zákoutí, z nichž jedno tvoří obchod IKEA včetně koštěte FÖLDYNÄ, další je zase galerie se sochami a plastikami. Pokud jste někdy přemýšleli, jak vypadá figura Miloše Zemana, tady zjistíte, že má ve skutečnosti stejně vypracované svaly jako socha Davida. Nemusíte se ale bát, že byste viděli i to, co nechcete. Nemohly totiž chybět ani ikonické červené trenky.


Jednoznačně musím vyzdvihnout autorův smysl pro detaily a práci s nimi. Spousta instalací sice zaujme a pobaví už na první pohled, mnohem zajímavější je si ale všímat drobných maličkostí. Nejvíce působivá je vězeňská cela Andreje Babiše. Premiér České republiky sedící na posteli v pruhovaném oděvu a se želízky na rukou je sám o sobě výjev, který by si spousta lidí přála, aby byl reálný. Mnohem satiričtěji však působí s filmovým plakátem Vykoupení z věznice Shawshank, nápisem I love Agrofert a z reproduktoru se linoucím hlasem, že je to kampaň.


„Jak moc černý humor už je přes čáru?“ I tato otázka mi několikrát probleskla hlavou. Existuje totiž jen málo věcí, z nichž by si TMBK nebál utahovat. A tak zde nechybí ani hřbitov, na němž nalezneme například pomník Ivety Bartošové se světelnou signalizací ze železničního přejezdu. Celá výstava je upomínkou největších bizarností a kauz, které otřásají Českou republikou a světem internetu. TMBK se nebojí bourat zdi a překračovat hranice, ve vzduchu se tedy celou dobu mísí satira s kontroverzí. V zesměšňování je vlastník Křišťálové lupy v kategorii One (wo)man show mistrem. V záplavě tragikomedie je ale sympatickým gestem odkaz Václava Havla, který nám na jedné ze zdí připomíná, že nakonec nad lží a nenávistí přece jenom zvítězí láska a pravda.

výstava Czechland @ TMBK