Propojení stálé expozice Milana Dobeše a dalších autorů tvořících ve stylu op-art a osobitou výstavou Krištof Kintera s názvem We All Want to Be Cleaned v Museu Milana Dobeše je opravdu unikátní. Kintera, znám pro svou zálibu v elektrických kabelech a loutkách, si získal renomé technicky dokonalými sochami zobrazujícími moderní život. Jeho charakteristická umělecká díla jsou často groteskní, někdy až apokalyptická, mísí se v nich lehká odpudivost s dychtivostí znovunalezení nových tvarů a obrazců.

Výstava Krištofa Kintery We All Want to Be Cleaned je první dočasnou výstavou, kterou Museum Milana Dobeše pořádá. Výstavní galerie Gong začala opravdu velkolepě. Kintera je v dnešním světě velmi dobře známé a obdivované jméno. Proslavil se zejména svým pomníkem ve tvaru zakroucené lampy svítící vzhůru věnované sebevrahům, který se nachází pod Nuselským mostem. Dalším jeho dílem byl pomník Bike to Heaven věnovaný Janu Bouchalovi, který nešťastně zahynul v Praze na takzvané „křižovatce smrti“. Ta se nachází na rozcestí ulice Dukelských hrdinů a nábřeží Kapitána Jaroše v Praze-Holešovicích a je takto přezdívána z důvodů častých smrtelných dopravních nehod.

Samotná galerie Rudolfina ke svému stému výročí existence uspořádala Kinterovu výstavu s názvem Nervous Trees, které dominovalo několik praček naskládaných vzhůru na sebe. Tyto slavné, dá se říci až skoro proslulé, pračky nechybí ani v expozici Musea Milana Dobeše v Ostravě-Vítkovicích.

Více než sedmimetrová instalace s názvem, který nese i samotná výstava, je tvořena z celkem osmdesáti automatických praček tvořící obří pyramidu, jež mění zvukovou stopu podle toho, jak se jednotlivé bubny každé z praček roztáčejí. Celá tato vskutku zajímavá instalace se třese a duní po několik krátkých minut.

We All Want to Be Cleaned

Dalším autorovým nevšedním dílem je My Light is Your Life II alias Šiva Samuraj. Vystavovaná plastika připomíná lidskou postavu vytvořenou ze starých lamp a funkčních kabelů, které samuraje osvětlují.

Kromě hojného využívání elektřiny a kabelů celkově Kintera zpracovává do svých uměleckých děl i mechanické mluvící loutky. Pro příklad dílo I see I see I see představuje kinetickou sochu havrana jakožto černokněžníka hlásajícího ironicky o morálce, času nebo například penězích. Havran kráká napříč celou galerií a není možné jeho slova přeslechnout.

Pod havraními křídly je situován koberec se stojícími černými ponožkami. Dílo se nazývá Weightlessness. Za tímto exponátem je podpis samotného Kintery na zdi nastříkán černým sprejem.

My Light is Your Life II

Obrazy pokryté součástkami elektronických zařízení s názvy Elektronová stimulační soustava a Stabilizér emočních propadů vytváří spletitou krajinu kabelů rozprostřenou na plátně. Vedle těchto dvou děl zaujme i obraz Postnaturalia Violeta, který vyobrazuje rozkvetlý šeřík nad pojistnými spínači. Posledním Kinterovým vystavovaným obrazem jsou Tři růžové. Tři růžová kolečka tvořící možný obličej, kdo ví…

Exponát, který se nachází mimo galerii, je Public Jukebox. Ten zde není jen na prohlížení, můžete jej zároveň i ovládat a přehrát si jakoukoli hudební skladbu, která vám je nejbližší. Kinterův Jukebox nabízí širokou škálu hudebních žánrů, od baroka přes křišňácké mantry až po rock.

Elektronová stimulační soustava a Stabilizátor emočních propadů

Krištof Kintera (* 1973) je dozajista jedním z nejznámějších současných umělců. Je spoluzakladatelem experimentální divadelní skupiny Jednotka a autorem výtvarné koncepce každoročního festivalu 4+4 dny v pohybu. Jeho pohyblivá díla nabývají velké oblibě nejen svým mechanicky náročným provedením, ale stejně tak i hravostí a vtipem. Hlavním posláním objektů ovšem není jen pobavit, nýbrž sdělit něco hlubšího.
Výstava We All Want to Be Cleaned potrvá do 15. října letošního roku.

 

výstava Krištof Kintera – We All Want to Be Cleaned @ Museum Milana Dobeše, Ostrava