- Reklama -

Parta ze Stínadel Rychlé šípy letos slaví kulaté výročí. Současní čeští komiksoví autoři jim skládají poklonu a Skautská nadace Jaroslava Foglara obsadila Galerii Lucerna výstavou nazvanou Pocta Rychlým šípům.

Rychlé šípy a Jaroslav Foglar se stali u nás legendou, a to nejen mezi skauty, ale i pro širokou veřejnost. Letos slaví tahle klukovská parta 80. výročí. Protože se komiksy s Rychlými šípy staly významným mezníkem české scény, rozpracoval náš komiksový odborník Tomáš Prokůpek spolu se Skautskou nadací Jaroslava Foglara koncept antologie současných poct Rychlým šípům. Výsledkem se stala kniha s názvem Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství.

Na knize se podílelo téměř 50 tvůrců. Tomáš Prokůpek záměrně oslovil přední české komiksové autory různého věku s jiným žánrovým ukotvením i výtvarným názorem. Každý dostal prostor na jednu až čtyři strany, kde měli zpracovat nový příběh Mirka Dušína, Jarka Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky. Zadání bylo téměř volné, pouze chlapci z Rychlých šípů museli zůstat kladnými postavami. Všechny, kdo na knize pracovali, váže citové pouto k tomuto seriálu. Kniha vyšla 10. května a Tomáš Prokůpek je s výsledkem nadmíru spokojený. Prý si ani neumí představit, že by kniha vyšla lépe.

Výstava v Galerii Lucerna představuje na velkoformátových panelech první stránku každého autora v knize, které jsou doplněny zajímavostmi, jako je velká mapa Stínadel nebo třeba první příběh Rychlých šípů, který ale v této podobě nebyl nikdy vydán. Jaroslavu Foglarovi bylo vyčteno, že je stránka příliš drsná a musela se nechat předělat. Návštěvníci mohou vidět také třeba příběh Rychlých šípu v domově důchodců od autorky Lucie Lomové, nebo naopak jako malých předškoláků, který zpracoval Karel Jerie. Mimo knihy si mohou návštěvníci na výstavě zakoupit také zápisník, díky kterému mohou mít kousek bytu Jaroslava Foglara stále u sebe. Maminka Jaroslava totiž vlastnila papírnictví a on sbíral všelijaké papíry, útržky a tužky. Když Skautská nadace Jaroslava Foglara jeho byt získala, našla zde velké množství všelijakého papíru, ze kterého jsou zápisníky vytvořené. Výstava potrvá do 28. června v Galerii Lucerna. Vstupné je dobrovolné. Pro vybírání slouží Šípomat – automat na odznáčky s hláškami z komiksu.  

 

Výstava Pocta Rychlým šípům @ Galerie Lucerna, Praha