- Reklama -

Prázdné pokoje Kampusu Hybernská na Praze 1 se v těchto dnech zaplnily nápaditými instalacemi. O interiér se už posedmé postarali studenti uměleckých vysokých škol z devíti českých měst, kteří se teď museli držet jednotného tématu. Výstavu trvající až do 18. listopadu pořádá společnost Containall, jež také zastřešuje sezónní kulturní centra Stromovka a Stalin.

Pokoje 2018 je název výstavy, která příznačně odkazuje na původně nezařízené místnosti Kampusu Hybernská. K jejich vyplnění i teď přispěli studenti čtrnácti vysokých uměleckých škol ze čtyřiceti jedna ateliérů napříč Českem. Každý ateliér měl za úkol navrhnout site-specific instalaci – tedy instalaci vytvořenou pro konkrétní místo tak, aby spolu vzájemně komunikovaly.
„Nejde jenom o oživování prázdných míst, jde nám o to, umožnit studentům vyzkoušet si něco nového a netradičního, vzájemně se inspirovat, setkat se se studenty ze všech koutů republiky,“ přibližuje David Skála, spoluzakladatel kulturního centra Containall a spoluautor konceptu výstavy.

Sedmý ročník plný novinek

Přehlídku mladého umění je možné navštívit již sedmým rokem, tentokrát si však pro nás organizátoři přichystali několik vylepšení. Největší změnu letošního roku tvoří jednotné téma, od kterého se ateliéry mohly odrazit, a zároveň mu měly přizpůsobit svou tvorbu. Jde o ozvěnu, kterou mohli studenti uchopit podle svých představ a možností.
Vůbec poprvé zpestří výstavu i doprovodný program. Ten je pro návštěvníky připraven zdarma, a sestává z různých přednášek, workshopů nebo setkání se zajímavými osobnostmi. Programová ředitelka výstavy, Kristýna Péčová, se také zmínila o pokoji performance, který, na rozdíl od ostatních pokojů, získá každý den nový vzhled. Kromě studentů se v něm představí například i známá performerka Jana Orlová.

Letošní novinkou je i cena odborné poroty, její čtyři členové rozhodnou o třech nejlepších a nejzajímavějších pokojích. A že o zajímavé pokoje nouze není, přiblížili i samotní tvůrci. Pokoj Zíváš, zívám, zíváme… navozuje atmosféru zívání popisky na stěnách a také houpačkou, na které se návštěvník postupně přehoupne do spánku.
„Když člověk začne mluvit o zívání, ten druhý začne také zívat,“ přibližuje uchopení tématu ozvěny Vojtěch Dolana z ostravského Ateliéru obalového a knižního designu. Padesát procent lidí podle nich zívá do pěti minut od té doby, co uviděli či uslyšeli někoho zívat či se o zívání hovořilo.

Oběti konzumní společnosti a školství

Jeden z pokojů zase zosobňuje reflexi šílenství po vydání prvního čísla česko-slovenského Vogue, kterému členové Ateliéru oděvního a textilního designu z Ústí nad Labem vystavěli ikonickou svatyni. „Každý měsíc jiné kázání, jiná modlitba. Dary sebe, nebo konzumu… Hřích povolen, oběti nutné,“ stojí na popisku místnosti od autorů.

O obětech je řeč i v pokoji nazvaném kniHOVNA od seskupení Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělání z Olomouce, i když v jiném smyslu. Autoři se zaobírají ozvěnou, která se podle nich uplatňuje ve světe školství, učení a knih, a souvisí s odpovědí na to, když zakřičí slovo knihovna. A předvádějí to v místnosti doslovně.
Instalace Ozvěna Artrafiky od Ateliérů knižní grafiky a fotografické tvorby nás zase přenese na branické sídliště v Praze, kde samotná Artrafika jednoho času stála, teď však jde už jenom o ozvěnu zavřené studentské galerie.

Odrazy zrcadel

Ateliér grafický design ze Zlína s sebou přinesl projekt s názvem TYPOodraz, čímž chtějí upozornit na zpětné vazby, které dostává každý grafický designer na svou práci. Jedna z autorek, Kateřina Podoláková, řekla, že si při tvorbě hrála se slovy ozvěna, odezva a odraz. Ten je zřejmý například v podobě zrcátek, které potřebujeme na rozluštění popisků na stěnách.

Zrcadlo najdeme i v místnosti s motivem lesa, který v návštěvních vyvolá dojem, jako bychom právě vstoupili do pohádky. Ateliér komiks a ilustrace pro děti z Plzně zde znázorňuje bájný příběh Narcise a Echa. A kdo by si ho nepamatoval, nalezne v pokoji rovněž vytisknuté texty pohádky. A možná se v ní někdo také najde… Nebo v ostatních více než čtyřiceti místnostech, které různým způsobem nastavují zrcadlo naší společnosti.

 

Přehlídka umění Pokoje 2018 @ Praha