- Reklama -

Tata Bojs slaví narozeniny, již třicáté! Oproti jiným kapelám chtěli být originální, proto místo jubilejního koncertu, který pořádají téměř všichni, se rozhodli připravit výstavu a na chvíli se vcítit do role vizuálních umělců.

Mardošovy backstage passy

Kapelu založili v roce 1988 Milan Cais a Mardoša, a to jen těsně předtím, než ukončili základní školu. Od té doby získali devětkrát cenu APH Anděl a řadu dalších ocenění včetně několika zlatých desek.

Výstavou obsadili celý prostor DOXu včetně kavárny, kde si návštěvníci mohou prohlédnout vybrané plakáty. Aby se lidé lépe orientovali, celou instalaci propojili audiokabely, které slouží jako naváděcí systém, a zároveň propojují vizuálno s hudbou. Výstava však není jen snůškou nostalgických předmětů, jako jsou právě plakáty či kazety. Členové kapely nově vytvořili sochy, objekty a instalace, které historii pouze volně zrcadlí.

iTom, Eliška, Hal 9000, profesor Tečka (hlavní postavy Nanoalba)

Jako překvapení vernisáže si kapela připravila krátký koncert, kde zazněly tři skladby, mezi kterými nechyběli Pěšáci; refrén „není malých rock’n’rollí“ zní v hlavě snad úplně každému. Překvapením, se kterým členové nejspíš nepočítali, byl narozeninový dort, složený symbolicky ze třiceti věnečků.

Výstava Tata 3ojs potrvá v centru současného umění DOX až do 4. března. Tu kapela obohatí několika koncerty, nejbližší proběhnou hned 10., 11. a 12. prosince, další následují v lednu a únoru.

 

TATA 3OYS @ DOX, Praha