Fashion week se možná přesunul z Londýna do Milána, ale něco velmi důležitého přesto v Londýně zůstává: ikonický módní magazín Vogue. Ten letos slaví 100 let a Londýn se proto raduje. Jako součást oslav se britský Vogue a Národní portrétní galerie spojili a vytvořili průřez stoletím britského módního stylu. Česká republika svou mutaci magazínu sice nemá, ale troufám si tvrdit, že většina lidí ví moc dobře, jaký je časopis Vogue v módním světě velikán. A tato výstava to jen stvrzuje. Tak pojďme na to, 100 let je přece jen docela dlouhá doba!

Asi nikoho nepřekvapí, že kurátoři se rozhodli pojmout módní historii chronologicky, takže začínáme hezky rokem 1916. Je důležité říct, že výstava není ani tak o módě nebo o samotném časopisu, jako spíše o celkovém kontextu a důležitých meznících. Také je to oslava vynikajících fotografů, jakými jsou David Bailey, Patrick Demarchelier nebo Mario Testino.

Mezi důležité milníky patří například titulní strana americké herečky a modelky Donyale Luna, kterou fotografoval David Bailey. Donyale byla první černou ženou, která se dostala na titulní stranu Vogue. A rok? 1966. Ještě jednou opakuji, 1966. Je otřesné, že se teprve před padesáti lety dostala na titulní stranu žena s černou pletí. Když už jsme u těch kontroverzí, titulní strana z listopadu 1956 zobrazuje běžící indickou dívku, která drží deštník nad rychle kráčející a draze oblečenou ženou, které dívka sotva stačí. Netřeba dalšího komentáře.
Na druhou stranu zde ale můžeme vidět mnohem vydařenější titulní strany.

90. léta byla ve znamení svobody, volnosti a také supermodelek. Titulní strana z ledna roku 1990 zachycuje ikonickou černobílou fotografii pěti modelek, které se dnes označují jako ty „první a pravé topmodelky“: Naomi Campbell, Linda Evangelista, Tatjana Patitz, Christy Turlington a Cindy Crawford.

Vogue

Nejzajímavější na celé výstavě jsou určitě ty velké změny v módním průmyslu, které se za celé století staly. Přibližně do 60. let Vogue ukazoval spíše okázalost a bohatství. Zároveň ale všechny modelky představovaly elegantní silné ženy s působivou siluetou, které se na fotografiích smály. V 60. letech máme naopak Twiggy, která rozhodně nezobrazuje elegantní ženu, ale spíše bezstarostnou dívku, která si dělá, co chce. Od roku 2000 se na titulkách objevují hubené a spíše polonahé modelky, nebo naopak herečky.

Je také zábavné si všimnout, jak se měnila i cena časopisu. Momentálně stojí britská verze Vogue 4 libry, ale není to tak dávno, co stál 3,20 £, 2,90 £ nebo dokonce jeden šilink. Také si všimněte transformace titulní strany. Ze začátku byly titulní strany kreslené a hlavní doménu tvořilo slovo Vogue, které bylo začleněné do celkové kresby a každý měsíc jiné.
A právě tyhle kontrasty dělají výstavu velmi zajímavou a zábavnou. Není to jen o módě, ale o celém životním stylu Velké Británie v průběhu jednoho století. Výstava je skvělým připomenutím toho, že Britové vědí, co je móda.

Nakonec ještě jeden tip. Zebra One Gallery v londýnské čtvrti Hamstead vystavuje a prodává úplně první profesionální snímky čtrnáctileté Kate Moss, které nebyly doposud nikde publikovány. Galerie je sice jen jedna malá místnost, ale Kate Moss je na fotkách tak nádherná, že pokud budete mít cestu kolem, určitě se zastavte.

 

Výstava: Vogue 100 - století stylu