Xavier Baumaxa, mistr ostrých hlášek, ale především skvělý muzikant s dobrým feelingem vystoupil v neděli v pražské Lucerně. Jeho koncerty jsou plné parádních hudebních i vokálních improvizací, chytře vystavěných melodií, slovních hříček i vážnějších textů, které jen podtrhují jeho textařský talent. Je neuvěřitelné, s jakou lehkostí dokáže přecházet od svých politicky ne vždy korektních úderek k vážným skladbám a zase zpátky k humoru.

Baumaxu (kytara, ukulele a zpěv) na klávesové nástroje premiérově doplnili Miroslav Lacko a Matej Benko. Díky nim zazněly Xaviho skladby v nových aranžích. Xavier umí utáhnout celý koncert sám jen s akustickou kytarou a tahle one-man show funguje skvěle, ale kapela jeho skladbám i jemu samotnému sluší. Baumaxa si společné hraní očividně užívá a spolu s ním i posluchači.

Během nedělního večera zazněly ve dvou setech skladby z průřezu zpěvákovy dosavadní tvorby, která čítá již devět studiových alb. Došlo i na improvizaci – to je muzikantova parketa a diváci to řádně ocenili.
Koncert začal chvilku po deváté hodině oblíbeným reggae Positiff Peopula a pokračoval Otvírákem z alba Buranissimo Forte. Po skvěle zahrané skladbě Ing. Pavel Pavel přišla Muzikantská Liduška a bylo jasné, že tohle bude vydařený večírek.

Xavier Baumaxa ukázal, že jeho koncerty nejedou podle předem připraveného scénáře a stát se může opravdu cokoliv. Roztančený sál spolu s Xavierem zpíval své oblíbené písně a vypadalo to, že sbor zpívajících fandů překvapil i dobře se bavící muzikanty. Xaviho humor možná není pro každého, ale Lucerna Music Bar byl v tento nedělní večer ostrovem pozitivní deviace, který s radostí přijímal vše, co mu bylo servírováno. Ve druhém setu vypustil na podium své alter ego Black Ďábla s hitem Vrať se mi a velkolepý mejdan pokračoval elektronickou peckou Kvitová.

Na závěr koncertu si publikum vychutnalo několik přídavků. Poslední píseň večera si s kapelou přišel zazpívat básník Em Rudenko.
Xavier Baumaxa úspěšně posouvá hranice českého písničkářského řemesla. Může si to dovolit, nás fandy totiž jeho hudba i svérázný humor baví. Je výtečným muzikantem, který spolupracuje na mnoha hudebních projektech. Slyšet ho můžete třeba na albech Wohnoutů, Jana Buriana, nebo méně známé kapely Poslední Výstřel, kde si střihnul pecku Kamarádi. Z poslední doby je známější jeho spolupráce s brněnskou kapelou Mucha.

 

Xavier Baumaxa @ Lucerna Music Bar, Praha