Termín SPF zná každý, ale jak přesně krémy s SPF ochranou fungují, ví i přes stále rostoucí osvětu málokdo. Myslíte si, že opalování není žádná věda a principy SPF jsou jednoduché? Tak schválně, zkuste najít chybu ve větě „V létě je důležité používat na pleť krém s UV ochranou.“
UVA vs. UVB záření
Léto je v plném proudu a řada z nás přemíru sluníčka už odnesla nepříjemným začervenáním kůže. Přitom tomu je poměrně jednoduché zabránit. Opálení a tím pádem i spálení kůže způsobuje UVB (B jako burns – spáleniny) záření, které neprojde skrze mraky ani sklo, může být ale zodpovědné za vznik rakoviny kůže nebo nepříjemné vyrážky. Společníkem UVB záření je potom záření UVA (A jako ageing – stárnutí), které je ale podstatně víc neodbytné, mraky ani sklo ho nezablokují, takže se na vaší pokožce může podepisovat i v zimě a uvnitř místnosti. Toto záření sice nezpůsobí nepříjemné spáleniny, je ale nejlepším kamarádem vašich vrásek, protože proniká do hlubších vrstev pokožky. Spolu s UVB může způsobovat rakovinu kůže i sluneční alergii.
Co je SPF a PA stupnice?
Oboje záření můžete zneškodnit pomocí krému SPF (zkratka pro sun protecting factor), jen si musíte dát pozor, aby oba typy byly uvedeny na obale. Určitě jste si všimli, že můžeme mít různé stupně SPF ochrany, v nichž se orientujeme pomocí čísel, typicky do 50. Jak tyto krémy blokují UVB záření? Pokud máte krém s SPF 10 až 90 %, UVB záření se k vaší kůži nedostane. U SPF 30 už je to 97 % a při používání SPF 50 odrazíte 98 % tohoto záření. Plných 100 % ale nikdy nedosáhnete. Možná vám rozdíly mezi čísly nepřijdou tak markantní, čísla na SPF krémech ale můžeme číst jako násobek doby, kterou můžete strávit na slunci, aniž bychom se spálili. Pokud jste tedy velmi světlý typ a již po 10 minutách zrůžovíte, při použití krému s faktorem 30 můžete být na slunci bez nežádoucích efektů 30krát déle, tzn. 10×30 minut. Rozdíl mezi 30 a 50 je tedy v tomto světle už mnohem větší. U asijských krémů se můžete setkat i s japonskou PA stupnicí ochrany, (PA je zkratka pro protection grade UVA), značený je pomocí značek „+“. Takže krém + poskytuje ochranu nízkou, nejvyšší faktor ochrany je značen ++++. Mezi SPF a PA je ten rozdíl, že zatímco SPF udává míru ochrany před UVB zářením, PA se týká záření UVA.
Kolik nanášet?
Pokud spoléháte na SPF ochranu svého make-upu, měli byste teď zbystřit. Aby váš make-up dosáhl té SPF ochrany, kterou proklamuje, museli byste použít na obličej množství jedné čajové lžičky! To není zrovna tolik, kolik běžně používáte, že? Kolik SPF krému je tedy na pleť nutné nanést? Na celý obličej použijte množství na délku ukazováčku a prostředníčku. Tím ale nemáte vystaráno na celý den. Pokud jste více vystaveni slunci, koupete se nebo potíte, musíte krém reaplikovat, ideálně cca každé dvě hodiny. I když tedy máte svůj denní krém s vyšší UV ochranou, kvůli množství a i kvůli častější aplikaci (zkuste se zamyslet, kolik denního krému normálně nanášíte) je dobré mít přímo opalovací krém, který zvláště v letních měsících může vás hydratační krém úplně nahradit.
Typy filtrů
Hledání toho pravého opalovacího krému může být běh na pěkně dlouhou trať. Jestli budete mít štěstí, sedne vám třeba hned ten první. Jindy ale můžete vyzkoušet řadu krémů, než najdete ten, který vám bude vyhovovat – nedělá na pleti masku, nežmolkuje s make-upem, nelesknete se po něm jak zrcadlo, nemastí se vám pleť desetkrát víc než normálně nebo naopak nevysušuje… Existují dva základní typy SPF krémů: minerální (fyzické) a chemické. Někdo přísahá na jedny, jiný dává přednost raději druhé skupině. Jestli máte obavy o budoucnost naší planety, raději sáhněte po minerálních. Často se můžete setkat s tvrzením, že látky v SPF krémech ničí životní prostředí, kumulují se v mořích a zabíjí korály.
Pořádné vědecké výzkumy nám k této problematice sice chybí, ale o minerálních filtrech se říká, že právě ony jsou k životnímu prostředí šetrnější. Na druhou stranu minerální filtry nezřídka zanechávají na pleti bílý film, který se jen pomalu vstřebává, což nemusí být každému příjemné. Liší se i princip fungování obou filtrů. Chemické SPF krémy záření přeměňují na teplo, minerální mívají schopnost ho částečně odrážet. Jen pamatujte, že ať už si vyberete jakýkoliv filtr, nanášejte ho aspoň 15–20 minut předtím, než vyjdete na sluníčko, aby měl čas se vstřebat.
Takže už víte, kde je ve větě „V létě je důležité používat na pleť krém s UV ochranou“ chyba? Správně. Krém s UV ochranou byste měli zařadit do své rutiny celoročně. Protože i když v zimě vám většinou nehrozí spálená kůže, riskujete zbytečně rychlejší stárnutí pleti. A s tím si vrásky dělat přeci nechcete.