Dvě slovíčka, kterým ve světě kosmetických reklam nelze uniknout? Kyselina hyaluronová! Její propagace se na nás valí ze všech stran, slibuje zázračné omlazení, vyhlazení vrásek, vypnutí pleti, zlepšení hydratace, dokonce i lepší kvalitu vlasů. Co nám ale výrobci kosmetiky o tomto malém kouzlu neříkají?

Co je kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová (často se můžete setkat se zkratkou HA – hyaluronic acid) neboli hyaluronan je polysacharid, který se běžně vyskytuje v lidském těle. Nejvíce ho můžeme nalézt v očích, kloubech a pokožce. Je významnou složkou mezibuněčné hmoty a je zásadní i pro funkci samotných buněk. Umí na sebe také zázračně vázat vodu. Kyselina hyaluronová je schopna zadržet až tisícinásobek své vlastní hmotnosti. V lékařství je hojně užívaná jako přípravek urychlující hojení ran, v reprodukční medicíně, při léčbě kloubů nebo např. v očním lékařství. V kosmetickém průmyslu se s ní můžeme setkat ve formě doplňku stravy, vpichuje se jako výplň proti vráskám, nejrozšířenější je ale její užívání ve formě sér a krémů, kdy se nanáší přímo na pleť. A právě na tuto formu se teď zaměříme.

Hyaluronan se sice vyskytuje ve vaší pleti přirozeně, ale s věkem schopnost jeho produkce v pokožce pomalu ubývá, což má za následek i vznik vrásek. Kyselinu hyaluronovou můžete najít jako vysokomolekulární, která působí na vnější vrstvě pokožky, nebo nízkomolekulární, jež proniká do hlubších vrstev. Řada kosmetických výrobků pak obsahuje oba druhy, takže se kouzla dějí uvnitř i navenek vaší pleti. HA se těší veliké oblibě u zákazníků, protože umí zlepšovat vzhled jemných vrásek, kůže bývá hned po nanesení krásně hebká a hydratovaná a k tomu přináší i další benefity, např. bojuje proti volným radikálům.

Instantní zázrak? Ne tak docela…

Kyselinu hyaluronovou si můžete koupit v různých koncentracích. Jestli se řídíte heslem čím víc, tím líp, tady přibrzděte. Příliš vysoká koncentrace může udělat více škody než užitku a „odměnit“ se vám může i v podobě nepříjemného podráždění kůže. Proto ani nekoukejte na koncentrace vyšší než 2 %.

Zde ale možné nežádoucí účinky nekončí. Kyselina hyaluronová může paradoxně vaši kůži pořádně vysušit. Jak jsme zmínili, má neuvěřitelnou schopnost na sebe navazovat vlhkost, kterou si přitáhne třeba i ze vzduchu. Pokud máte sušší pleť a pokud žijete v místě, kde je velmi nízká vlhkost vzduchu, dejte si raději na její nanášení pozor. Když totiž nenajde dost vláhy kolem sebe, klidně si ji vytáhne z hlubokých vrstev vaší kůže. Takže jestli jste doteď nad zázračnými hydratačními účinky této kyselinky nevěřícně kroutili hlavou, protože jste se po jejím nanesení cítili jako sušenka, vězte, že chyba není tak docela ve vás. Rozhodně to ale neznamená, že se máte kyselině hyaluronové úplně vyhýbat. Řada výrobců na obalech svých „hyaluronek“ uvádí pokyn, abyste ji nanášeli zásadně na navlhčenou pleť. Jistotou je ale najít krém či sérum, které v sobě kromě ní obsahují i látky, jež mají schopnost vlhkost uzamykat uvnitř pleti. A i tak to s ní netřeba přehánět, bohatě stačí jeden kosmetický přípravek, který ji obsahuje. Což se podstatně lehčeji řekne, než dělá, protože HA najdete v téměř každém přípravku, který se honosí přívlastkem hydratační. 

Za málo peněz hodně muziky

Proč kosmetické firmy už léta prezentují kyselinu hyaluronovou jako bezchybnou a bezkonkurenční látku v péči nejen o pleť a dávají ji všude, kam se dá (a možná i nedá)? Věc je méně než prozaická – je velmi levné ji vyrobit. Proto ji můžete často najít i v různých krémech a sérech s dalšími účinnými látkami. Plní v nich totiž dvojí funkci: jednak lacině „napumpuje“ obsah, jednak se díky ní produkt dobře nanáší, jelikož má příjemnou, lehce gelovitou konzistenci. Další její nesporně pozitivní vlastností je, že se na pleti snese v podstatě s každou jinou aktivní látkou (retinoly, vitamíny, kyselinami), takže možností, do čeho ji přimíchat, se meze nekladou. V pěkných obalech si tak často klidně za několik set korun kupujete přípravek, jehož výrobní cena je ve skutečnosti zanedbatelná.

Závěrem nezbývá než dodat, že HA má mnoho pozitivních vlastností, jen je třeba znát i její stinné stránky (tedy v podstatě spíše stinné stránky kosmetického průmyslu). Jestli jste skalním fanouškem kyseliny hyaluronové, nedáte na ni dopustit a vaše pleť ji miluje, směle ji používejte dál. Každá pokožka je jiná a má jiné potřeby i problémy. Pokud vám vyhovuje tato lehce dostupná látka, nezbývá než vám pogratulovat, že jste našli svůj „perfect match“. A možná i trochu závidět. 

Zdroj fotografií: depositphoto.com