Historie očima muzikálů: Založení USA, nástup nacismu i jedenácté září

155

Historická témata vždy tvůrce přitahovala a jinak na tom nejsou ani muzikály. Vydejte se proto s námi do historie skrze tento divadelní žánr a procestujte dějiny od dob krásné Kleopatry až po teroristický útok 11. září 2001.

Kleopatra (48 př. n. l.–30 př. n. l. – pád ptolemaiovského Egypta)

Kdo by neznal tuto českou muzikálovou klasiku? Představení, které vypráví životní příběh poslední egyptské panovnice Kleopatry VII. mělo premiéru v roce 2002, hudbu pro ni složil Michal David a titulní píseň „Teď královnou jsem já“ se od té doby stala známým hitem. Představení se dodnes pravidelně objevuje v repertoáru. Teď ho budete moci vidět od září na prknech pražského divadla Broadway a pokud se vám nechce tak dlouho čekat, existuje také profesionální záznam s Monikou Absolonovou v hlavní roli natočený v roce 2003.

Noc na Karlštejně (1363 – vláda Karla IV.)

Pokračujeme zde další českou muzikálovou klasikou. Noc na Karlštejně vychází ze stejnojmenného díla Jaroslava Vrchlického a svou muzikálovou premiéru si odbyl na filmovém plátně v roce 1974. O třicet let později se pak přesunula i na divadelní prkna. Romantická komedie vypráví o císaři Karlu IV. a Karlštejně, na němž kvůli zákazu nesměly pobývat ženy. Císařovna Eliška Pomořanská se ale rozhodne nařízení porušit a na hrad se vydává v přestrojení za muže. V současnosti má muzikál v repertoáru například Východočeské divadlo Pardubice či Městské divadlo Brno.

Six (1509–1547 – vláda Jindřicha VIII.)

Pokud existuje fakt, který si většina lidí o Jindřichu VIII. pamatuje, tak je to ten, že měl šest manželek a někteří si možná vybaví i vzorec jejich konce – rozvod – poprava – zemřela – rozvod – poprava – přežila. Právě na těchto šest žen se tento britský popový muzikál soustředí. Pokud byste však čekali tradiční divadelní formát, budete překvapeni. Six je totiž představení na pomezí divadla a koncertu, kde každá z manželek soutěží o to, kdo to měl s Jindřichem VIII. nejhorší. Muzikál s feministickým nádechem je zábavný a plný chytlavých melodií. Profesionální záznam byl pořízen v roce 2022, zatím ale nebylo oznámeno datum jeho zveřejnění, prozatím si tak můžete alespoň poslechnout celý soundtrack, a to hned ve dvou verzích.

Hamilton (1757–1804 – Americká válka za nezávislost a založení USA)

Hip-hopový muzikálový fenomén, který se dočkal celosvětové popularity, sleduje život osobnosti Alexandra Hamiltona, který byl jedním z Otců zakladatelů Spojených států amerických. Představení mělo premiéru v roce 2015 a o rok později získalo rekordních šestnáct nominací na prestižní cenu Tony, z nichž jedenáct proměnilo včetně té za nejlepší muzikál. Popularita inscenace neminula ani studio Disney, které zakoupilo práva na její záznam s původním broadwayským obsazením. Premiéru měl na streamovací platformě Disney+ v roce 2020 a obdržel dvě nominace na Zlaté Glóby a dvanáct na ceny Emmy.

Bídníci (1815–1832 – červencová revoluce)

Jeden z nejúspěšnějších muzikálů vůbec měl premiéru v roce 1980 ve Francii, o pět let později byl pak uveden v upravené anglické verzi na West Endu, kde se následně stal nejdéle běžícím muzikálem v Londýně. Dílo vychází ze stejnojmenné knihy Victora Huga a v roce 2012 se dočkalo i filmové podoby. Kromě ní existuje také záznam koncertní verze představení. V Goja Music Hall v Praze měl být muzikál opět uváděn od září roku 2022, jeho premiéra ale zatím byla odložena na neurčito.

Elisabeth (1854–1898 – vznik Rakouska–Uherska a jeho postupný pád)

Muzikál sledující císařovnu Sisi a její celoživotní koketování se smrtí měl premiéru v roce 1992. Příběh sleduje osudy nejen samotné císařovny, ale i jejího syna Rudolfa, císaře Františka Josefa i celého rakouského a později rakousko-uherského císařství. Historicky jeden z nejúspěšnějších neanglických muzikálů na česká jeviště dorazil v roce 2019, a to do plzeňského Divadla Josefa Kajetána Tyla, kde je uváděn doteď. Pokud ho ale chcete zhlédnout živě, musíte si pospíšit, představení má 4. června derniéru. Vidět ho ale můžete i ze záznamu, a to hned v několika jazycích včetně němčiny, holandštiny a maďarštiny.

Cabaret (1929–1930 – vzestup nacismu v Německu)

Cliff je mladý americký spisovatel, který se do Berlína vydává koncem dvacátých let minulého století načerpat inspiraci. Zde se postupně seznamuje s kabaretem Kit Kat Club a hlavně s jeho hlavní zpěvačkou Sally, do níž se zamiluje. Svobodná dvacátá léta tu ale pomalu končí a s léty třicátými plíživě nastupuje nacismus. Muzikál Cabaret byl poprvé uveden v roce 1966 v Bostonu, kdy diváky pobouřil natolik, že jich mnoho ze sálu odešlo. Jeho premiéra ve stejném roce na newyorské Broadwayi se však už dočkala úspěchu. Česká premiéra se uskutečnila na prknech brněnské Reduty v roce 1977 a od té doby je muzikál často uváděným kusem. V současnosti jubilejní dvacátou českou verzi představení uvádí Divadlo Bez zábradlí. K tomu také existují dva profesionální záznamy (1988, 1993) a zapomenout nemůžeme ani na filmovou verzi s Lizou Minnelli v hlavní roli.

Za zvuků hudby (1938 – anšlus Rakouska)

Muzikálová klasika, která je díky filmové verzi z roku 1965 navždy spojená s Julií Andrews, vypráví příběh inspirovaný skutečným osudem. Hlavní postavou je jeptiška Maria, která je poslána, aby dělala chůvu sedmi nezbedným dětem kapitána Von Trappa, a jak už to bývá, do cesty se jí připlete láska. Pokud byste ale čekali jen romantickou idylku, budete se mýlit. Závěr muzikálu totiž sleduje příchod nacistů do Rakouska i dramatickou emigraci. Divadelní verze u nás měla premiéru v roce 2002 v Karlíně a od letošního května budete moci představení navštívit ve Slezském divadle v Opavě. Pokud ale preferujete sledování v pohodlí domova, můžete kromě filmové verze zhlédnout i dvě televizní (2013, 2015).

Američan v Paříži (1945 – poválečná Paříž)

Romantický muzikál začíná po druhé světové válce, kdy se v poválečné Paříži tři přátelé zamilují do stejné dívky. Filmový muzikál měl premiéru v roce 1951 s Genem Kellym a Leslie Caronovou v hlavní roli, divadelní verze pak vznikla až v roce 2014 v Paříži. Představení plné dechberoucích tanečních čísel a písní od bratrů Gershwinů můžete zhlédnout v profesionálním záznamu z londýnské produkce z roku 2018.

Rebelové (1968 – Pražské jaro a invaze vojsk Varšavské smlouvy)

Český muzikál vyprávějící příběh tří maturantek a tří uprchlíků z vojny chystajících se emigrovat se odehrává na pozadí Pražského jara a následné invaze vojsk Varšavské smlouvy. Děj je nabitý populárními písničkami šedesátých let a jeho filmová podoba z roku 2001 se stala již klasikou. Divadelní verze měla premiéru v roce 2003 a v současnosti můžete muzikál vidět v Hudebním divadle Karlín.

Billy Elliot (1984 – stávka britských horníků)

Když v roce 2000 uviděl snímek Billy Elliot zpěvák Elton John, rozhodl se, že ho chce uvést jako muzikál na divadelní scéně. Příběh vypráví o osudu malého Billyho, který v sobě objeví výjimečný taneční talent, cesta k jeho naplnění ale není v zapadlém hornickém městečku jednoduchá. Představení zasazené do hornické stávky v roce 1984 mělo premiéru v roce 2005 a na londýnském West Endu se udrželo dlouhých deset let. V roce 2014 se dočkalo i profesionálního záznamu. V Čechách inscenaci od roku 2019 můžete zhlédnout v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni.

Come From Away (2001 – teroristický útok 11. září)

Tento muzikál podle skutečné události začíná v den teroristického útoku 11. září, kdy 38 letadel s přibližně sedmi tisíci pasažéry je neočekávaně nuceno přistát v kanadském městečku Gander, jehož populace se tak zničehonic zdvojnásobí. Jeho obyvatelé cestující překvapí svou vřelostí a pohostinností a na pozadí tragédie se tak rýsuje velmi lidský příběh. Premiéru měl muzikál na Broadwayi v roce 2017 a o čtyři roky později se dočkal i profesionálního záznamu pro Apple TV+.