Rakouská císařovna Alžběta Bavorská (Sisi) patří k dodnes obdivovaným a populárním historickým osobnostem. Fascinace její krásou, komplikovaným manželstvím i tragickým koncem neopouští filmaře ani po více jak sto letech od jejího prvního ztvárnění na stříbrném plátně. Pojďme si teď projít její filmovou a televizní historii.

Kaiserin Elisabeth von Österreich (1921)

Jako první ztvárnila legendární císařovnu na plátně herečka Carla Nelsen. Němý snímek trvá jen něco málo přes půl minuty a zobrazuje poslední hodiny Alžbětina života. Na filmu se podílela císařovnina neteř Marie Louisa Larischová-Wallersee, která byla až do smrti korunního prince Rudolfa důvěrnicí své tety. Skupina podvodníků se později snažila prodat fotografie z tohoto snímku jako skutečné záběry atentátu.

Elisabeth von Österreich (1931)

Německá herečka Lil Dagover byla první herečkou, která císařovnu ztvárnila ve zvukovém filmu. Snímek sleduje Sisi po dobu jejího manželství s Františkem Josefem I. ve všech zlomových momentech včetně její smrti. Alžběta je zde představována jako nespoutaná osobnost, která je dušena dvorskou etiketou a nesnášenlivostí své tchýně, arcivévodkyně Žofie. Roli Alžběty Bavorské si Dagover zopakovala ještě o 25 let později ve snímku Kronprinz Rudolfs letzte Liebe.

The King Steps Out (1936)

Komediální film je zasazen do let 1852 až 1854 a sleduje setkání Sisi a císaře, který se do ní bezhlavě zamiluje, přestože si má vzít její sestru Helenu. Opereta je silnou romantizací skutečné situace a nesnaží se o zobrazení reálné císařovny. V hlavní roli se objevila operní diva Grace Moore.

Mayerling (1936)

Filmaře nepřitahoval pouze osud samotné císařovny, ale i ten jejího jediného syna Rudolfa. Mayerling přináší silně romantizovaný příběh jeho tragické romance s Marií Vetserovou prezentovaný jako moderní verzi Romea a Julie. Alžbětu si zde zahrála Gabrielle Dorziat. Snímkem se inspirovala i stejnojmenná verze z roku 1968, kde si císařovnu zahrála Ava Gardner.

Tragédií, která se stala v Mayerlingu, se zabývaly i další filmy jako například Le Secret de Mayerling (1948). Tam si Alžbětu zahrála herečka Marguerite Jamois. Na rozdíl od předchozích dvou filmů, tento snímek na událost nahlížel jako na politické spiknutí. K tématu se vrátil i film Korunní princ (2006), kde si císařovnu zahrála Sandra Ceccarelli.

Prinzessin Sissy (1939)

Komedie, která se odehrává v císařovnině dětství, ji zobrazuje jako rozverné děcko, kterému je dvorská etiketa cizí, stejně jako jejímu otci. Hlavní zápletka se točí především kolem rodinného šperku, kterého se zmocní šéf cirkusu. Historickou přesnost zde nečekejte, jde pouze o oddychový film zasazený do kulis Alžbětina dětství.

Trilogie Sissi (1955-1957)

Trilogie s Romy Schneider patří mezi nejpopulárnější ztvárnění císařovny a k vidění je v televizi především kolem Vánoc. Příběh je zde vyprávěn jako romance a schválně opomíjí mnohá utrpení císařovny (například smrt její prvorozené dcery Žofie). Je vyobrazena jako v mnoha ohledech naivní mladá dívka, zároveň ale také jako milující manželka a matka. Samotná Schneider svou roli nenáviděla a do konce života se nálepky „Sissi“ nezbavila. Ona sama prohlásila, že se „Sissi na ni přilepila jako ovesná kaše“.

Původně měla série ještě pokračovat, po třetím díle ale herečka řekla ne, přesto se k roli ještě vrátila. V roce 1973 si císařovnu zahrála ve filmu Ludvík Bavorský od italského režiséra Luchina Viscontiho. K účasti na filmu ji přesvědčilo nejen její přátelství s režisérem, ale i věrnější pohled na panovnici (nadiktovala si dokonce podmínku, že se snímek vyhne všem klišé o panovnici). Sissi je v tomto filmu opakem té z trilogie, je zralá, zahořklá a velmi dobře si je vědomá úskalí panovnického života.

Fall of Eagles (1974)

Fall of Eagles je minisérie BBC, která se zabývá pádem vládnoucích dynastií v letech 1848-1918. První díl je věnován právě císařovně Alžbětě a prvním rokům jejího manželství s Františkem Josefem I. Sisi je zobrazena jako vzdělaná dívka, která touží po svobodě, a která vždy ví, co je pro ni nejlepší. Epizoda je silně zaměřena na její podporu Maďarska. Dílo je vystavěno jako britské historické televizní drama se silně stylizovanými až divadelními výkony. Hlavní roli si zahrála Diane Keen.

Postava Alžběty se objevuje ještě ve čtvrtém díle, věnovaném korunnímu princi Rudolfovi. Zde si císařovnu zahrála Rachel Gurney.

Princezna Sissi (1997)

Francouzská animovaná série pro děti přináší doslova pohádkový náhled na císařovnin život. Princezna Sissi zde musí čelit mnoha překážkám a intrikám, aby si vybojovala svou cestu ke štěstí a lásce k Františku Josefovi I. Alžběta zde připomíná spíše princeznu od Disneyho než rakouskou císařovnu a zápletka má čas od času až nádech telenovely. Seriál se dočkal dvou řad o celkem 52 dílech.

Sissi, l’impératrice rebelle (2004)

Film sleduje poslední tři dny života rakouské císařovny, během nichž vzpomíná na důležité momenty svého života. Hlavní roli Sissi si zde zahrála Arielle Dombasle, její mladší verzi pak Lizzie Brocheré. Snímek se snaží zobrazit císařovnu jako komplikovanou liberální ženu a opominout romantizaci, které se jeho předchůdci dopouštěli. Bohužel film obsahuje mnoho historických nepřesností včetně přítomnosti císařovny v Mayerlingu a samotného závěru – průběhu spáchaného atentátu. Navíc je v zobrazení Alžběty značně povrchní a dělá z ní pouze oběť, která celý život trpěla.

Císařovna Sissi (2009)

Dvoudílný televizní film z roku 2009 je volným přepracováním trilogie s Romy Schneider. Nová verze nabízí realističtější pohled na císařovnu než její inspirace, romantizaci Alžbětina života se ale nevyhnula. Příběh taktéž začíná seznámením Sissi a Františka Josefa I. a podobně jako další snímky, které život císařovny zobrazují v romantičtějším světle, končí přeměnou monarchie na Rakousko-Uhersko. I přes snahu působit realističtěji je snímek plný historických nepřesností. Kompletně vymyšlená je například konzumace manželství v zahradách Schönbrunnu či můžeme vidět špatný počet dětí po boku císařovny během korunovace maďarskou královnou. Ve snímku má tři, ve skutečnosti ale v této době měla pouze dvě (dcera Žofie zemřela deset let před korunovací a Marie Valerie se narodila až o rok později). Hlavní roli si zahrála Cristiana Capotondi.

Sissi: La Giovane Imperatrice (2015-2020)

Snaha vytvořit animovaný seriál pro děti o Sissi neskončila Princeznou Sissi (1997), v roce 2015 se tohoto úkolu chopili Italové. Císařovna zde má magický náramek, díky kterému komunikuje se zvířaty včetně jejího kamaráda – veverky jménem Ořech. Povahově je milá, inteligentní a veselá se silnou osobností. K tomu miluje Františka Josefa a zvířata. Historickou přesnost zde už díky povaze série nehledejte. Seriál se nakonec dočkal tří řad.

Sisi (2021-2022)

Série z roku 2021 v mnohém kopíruje současné seriálové trendy. Sisi je zde zobrazena jako liberální moderní mladá žena, důraz je kladen na sexuální a vztahovou stránku děje a je zde i dostatek akce. Série si realitu upravuje podle potřeby a obsahuje velké množství nepřesností, například velká část chování Alžběty by tehdy byla nepřípustná, a to i mimo svazující císařský dvůr. Seriál je tak jen fiktivní příběh zasazený do skutečných reálií a jmen, který se hodí zařadit po dokoukání Bridgetonových. Hlavní roli si zahrála Dominique Devenport.

Císařovna (2022)

Seriál Netflixu Císařovna je v mnoha ohledech podobný předchozí Sisi. Opět je zde snaha zobrazit císařovnu jako liberální rebelku, zastánkyni obyčejného lidu (přestože ve skutečnosti taková nebyla) a zařazení mnoha moderních prvků, a společně s tím série, podobně jako její předchůdci, servíruje velké množství historických nepřesností. Například sourozenec Františka Josefa I., Maxmilián I. Mexický, nikdy do Sisi zamilovaný nebyl, místo toho do ní byl zamilován jejich mladší bratr, Karel Ludvík. Seriál se také nevyhýbá romantizaci vztahu Alžběty s císařem. Při zhlédnutí tak spíše než historii očekávejte mix seriálů Koruna a Bridgetonovi. Hlavní roli Sisi si zahrála Devrim Lingnau.

Korzet (2022)

Nejnovější snímek se netají tím, že se jedná o fikci. Představuje v ní jeden rok života císařovny, zrovna v době, kdy dosáhne čtyřicítky a její obsese vzhledem nabere na obrátkách. Silná autorská stylizace zobrazuje Sisi jako rebelku a moderní a vypočítavou ženu, která je svázána společenskými očekáváními, a která touží po svobodě a emancipaci. Objevují se zde moderní prvky (od moderních písní po vynálezy, které ještě v této době neexistovaly) a přidán je silný feministický nádech. Hlavní roli Sisi si zde zahrála Vicky Krieps.

V roce 2023 se film dostal do distribučních problémů poté, co byl představitel Františka Josefa I., Florian Teichtmeister, obviněn z držení dětské pornografie, řešilo se dokonce stažení filmu jako oscarového kandidáta, nakonec se tak ale nestalo. Snímek můžete v současnosti vidět v kinech.

Sisi & Ich (2023)

Chystaný film, který má mít premiéru letos v březnu, se na Sisi zaměří skrze pohled její dvorní dámy, Irmy. Příběh je pak zasazen do doby, kdy císařovna cestovala po Evropě. Podle traileru se dá soudit, že snímek se taktéž snaží o moderní náhled na císařovnu, sama režisérka označila film za feministický s prvky černé komedie a k postavě Alžběty uvedla, že ji chce zobrazit jako radikální, inteligentní a moderní ženu, která se narodila o století dříve, než měla. V roli Sisi se představí Susanne Wolff.


Pozn. autorky: Přezdívka Alžběty Bavorské se uvádí ve dvou verzích Sisi a Sissi (s tím, že první verze je označována jako ta historicky přesnější). V článku jsou proto použity obě varianty.

Zdroj úvodní fotografie: www.depositphotos.com