Zlaté glóby se blíží rychlostí blesku. Kdo si letos odnese vítěznou sošku?

227

Minulý týden byly v Los Angeles s velkým očekáváním zveřejněny nominace na prestižní Zlaté glóby, které bývají jakousi předzvěstí následujících Oscarů. Na slavnostní předávání si sice počkáte do 7. ledna příštího roku, nemusíte však zoufat. Připravili jsme pro vás zajímavé tipy na vítěze ze sedmi hlavních kategorií, které upoutaly naši pozornost.

Nejlepší film, komedie/muzikál: FAVORITKA
Pokud jste fanoušky historických komedií, přinášíme vám pro začátek skvělý tip, s nímž se přesuneme zpátky v čase do doby vlády anglické královny Anny Stuartovny (Olivia Colman). Ta se u dvora netěší přílišné popularitě, její poddané ji vidí jako hloupou, tlustou a ošklivou panovnici, která je ostatním pro smích. Její naivitu však ziskuchtivě využívá lady Sarah (Rachel Weisz) a spolu se svou sestřenicí Abigail (Emma Stone) vedou jalový boj o královninu přízeň. Dynamické herecké trio slibuje úžasnou podívanou, při které se zaručeně pobavíte a zasmějete z plna hrdla.

Nejlepší film, drama: ZRODILA SE HVĚZDA
V romantickém dramatu Zrodila se hvězda dokázala Lady Gaga, že je nejen výbornou zpěvačkou, ale i velmi talentovanou herečkou. Po boku Bradleyho Coopera předvedla kritiky velmi ceněný herecký výkon, kterým si vysloužila dokonce nominaci na Oscara. Kdo by to byl řekl? Příběh o vášnivém milostném vztahu mezi začínající písničkářkou a ostříleným country mazákem z koncertního pódia a září reflektorů vás nepochybně chytne za srdce a my vám jej vřele doporučujeme.

Nejlepší celovečerní animovaný film: ÚŽASŇÁKOVI 2
Po 14 letech zažívá velký comeback rodinka superhrdinů v čele s tátou Úžasňákem a mámou Helen, která převezme roli živitelky rodiny a pouští se sama do nových dobrodružství coby slavná Elastička. To ale znamená, že se musí Bob postarat o jejich tři ratolesti a stává se tak tátou na plný úvazek. Nemusíme si nic nalhávat, jeho mužské ego tímto schytá četné rány a moc mu k tomu nepřidají ani nově nabyté schopnosti nejmladšího Jack-Jacka. Nebyli by to však Úžasňákovi, aby si společně neporadili za každé situace, nemyslíte?

Nejlepší cizojazyčný film: DÍVKA
Debutující belgický režisér Lukas Dhont přichází s velice silným psychologickým snímkem transsexuální dívky, který nás nutí k zamyšlení a pochopení transgender komunity. Lara (Victor Polster) se na první pohled může jevit jako krásná plavovláska jemných rysů s perfektní figurou přímo stvořenou pro profesionální tanečnici. Jen málokdo by hádal, že se narodila s chlapeckým jménem, uvězněná v nesprávném těle. I když jde vše podle plánu, Lara začíná s hormonální léčbou, navštěvuje prestižní baletní školu a má obrovskou podporu rodiny, neustále vnitřně bojuje se svou tělesnou schránkou. Jaká úskalí musí překonat, aby se konečně ve svých očích stala plnohodnotnou ženou?

Nejlepší seriál, komedie/muzikál: THE MARVELOUS MRS. MAISEL
Představte si, že žijete svůj vysněný život; máte milujícího manžela a dvě rozkošné děti, společně bydlíte v luxusním apartmánu, a ještě k tomu jste od přírody krásná žena s úžasnou figurou, kterou by vám mohla závidět leckterá modelka. A až zjistíte, že je vám manžel nevěrný a rozejdete se, najdete konečně svou pravou zálibu a nadání. Midge Maisel (Rachel Brosnahan) se na popud své kamarádky pokouší prorazit coby profesionální stand-up komička. Sledujte její cestu s námi, třeba v sobě také objevíte skrytý potenciál!

Nejlepší seriál, drama: HOMECOMING
Julia Roberts se po dlouhé době vrací na stříbrné plátno a k našemu překvapení právě do televizní tvorby. V seriálu Homecoming ztvárňuje Heidi Bergmanovou, sociální pracovnici speciálního programu, který pomáhá válečným veteránům s adaptací do běžného života. Po nějakém čase vyjde najevo, že byla zaměstnavateli zneužita k něčemu zcela jinému a je předvolána k soudu. Jak to nakonec celé dopadne, prozradit nemůžeme, pokud ale máte v plánu Vánoce prolenošit na pohovce a běžný televizní program vás moc nezaujal, Julia by vaše sváteční plány mohla jednoduše vyřešit.

Nejlepší TV film, minisérie: AMERICAN CRIME STORY (THE ASSASSINATION
OF GIANNI VERSACE)

Ryana Murphyho má většina seriálových nadšenců spojeného zejména s jeho známými American Horror Stories, které se i po osmi sériích těší velké oblibě. American Crime Stories jsou poněkud z jiného soudku, nicméně na kvalitě netratí.

Po adaptaci soudního procesu Lid versus O. J. Simpson přichází Murphy se ztvárněním vyšetřovacího procesu vraždy slavného módního návrháře Gianni Versaceho. Pokud prahnete po napínavých krimi záhadách a mrazivých scénách, přijde tento kousek jistě vhod.

Kompletní seznam nominovaných najdete na stránkách www.goldenglobes.com.