Během devadesátých let neměla tržnice v pražských Holešovicích právě nejlepší pověst. To by se ale mělo brzy změnit. Pod správou společnosti Výstaviště Praha by se měla postupně proměnit v moderní multifunkční centrum, kam bude příjemné nejen chodit nakupovat, ale trávit zde i volný čas. I když rekonstrukce potrvá několik let, zajímavý kulturní program startuje už letos.

Autor fotografie: Michal Škapa

Stánky vietnamských prodejců kam jen oko dohlédne a záplava falešného značkového zboží, které se často dostávalo do drobnohledu celníků. I to byla jedna z podob Pražské tržnice, památkově chráněného prostoru v Holešovicích. I když zde postupně přibývali i seriózní prodejci, příjemně zde trávit čas tu mohl jen málokdo. Snad jen návštěvníci nevěstince okupujícího budovu těsně u hlavního vchodu. Cenné budovy bývalých městských jatek tak postupně chátraly. To se ale má naštěstí změnit.

Prostor pro nákupy i volný čas

Snaha o rekonstrukci a revitalizaci areálu je již poměrně dlouhá, vše komplikovaly zejména „velmi výhodné“ nájemní smlouvy na desítky let, které dřívější správci tak rádi uzavírali. Naštěstí se už ale blýská na lepší časy. Důležitým impulsem bylo rozhodnutí o tom, že o prostor holešovické Tržnice se bude starat stejná společnost, které velmi úspěšně spravuje také nedaleké Výstaviště, tedy Výstaviště Praha a. s., která bude následně pokračovat v započaté práci na revitalizaci a rekonstrukci celého areálu a na jeho postupném naplňování novým životem. Ta prostor přebrala již 1. července letošního roku.

Novou podobu veřejným prostranstvím pak vtiskne pražské studio Perspektiv, jehož vize zvítězila v mezinárodní architektonicko-krajinářské soutěži na jejich řešení. Pokud vás zajímá, co vás v Tržnici již brzy čeká, vítězný návrh (i další přihlášené do soutěže) je k vidění v prostorách tržnice v budově historické Burzy. 

Novinkou pro letní sezónu pak bude audio průvodce areálem, v němž si mohou zájemci pustit do sluchátek poutavý Příběh městských jatek. Po stažení aplikace TourStories, která je dostupná zdarma, si návštěvníci mohou dopřát buď celou trasu o 15 zastaveních, nebo si vybrat zastávky u jednotlivých budov dostupné po načtení QR kódů. V aplikaci jsou připraveny rozmanité příběhy z historie areálu, zajímavosti o fungování tehdejších městských jatek, ale i střípky příběhů z nedávné minulosti nebo informace o budoucím rozvoji areálu.

Startuje kulturní program

Změny pro návštěvníky ale nebudou čekat až na novou podobu. Už nyní stojí za to do tržnice zajít. Třeba na jídlo, kromě zatím zůstávajících asijských bister či naopak luxusní restaurace SaSaZu vznikl již koncem loňského roku u Haly 22 FoodTruck Point, kde lze vybrat zajímavé občerstvení z několika různých typů kuchyní. Samozřejmě zde bude pokračovat také populární divadlo Jatka 78. Kromě toho bude ale k vidění v hale 17 naučná výstava Světy české animace či Trafo gallery. Na předposlední srpnový den je přichystána akce Back to school se spoustou aktivit pro děti, výměnou školních potřeb, workshopy a zábavou pro celou rodinu.

Specialitou podzimního programu je Maker Faire, ve dnech 17.–18. září se zde setkají inovátoři, kutilové, designeři, programátoři a jejich fanoušci, kteří se mohou interaktivní formou seznámit s novinkami ze světa kutilství, kreativity a tvorby. Očekává se až 150 účastníků zejména z Čech, ale i ze zahraničí k prezentaci svých kutilských dovedností. Akce opět nabídne možnost zapojit se do řady workshopů, instalací a možnosti si vše na místě vyzkoušet. No, a místo tradičních (a trochu nudných) dušiček můžete 2. listopadu zažít v Pražské tržnici Mexický svátek mrtvých. Festival nabídne průvod v kostýmech, spoustu hudby, zpěvu, dobrého jídla a skvělé zábavy pro všechny generace.