Peeling patří do kosmetické výbavy snad každého z nás. A kdo by taky nemiloval ten pocit čerstvě opeelingované pleti? Je hladká jako dětská prdýlka, září a vděčně do sebe absorbuje každou péči. I exfoliace má ale svá pravidla a tajemství.
Naše pokožka se neustále obnovuje. Aby ale měla prostor, musí se vrchní vrstvy pomalu odlupovat. Proto je svrchní vrstva naší pleti plná odumřelých kožních buněk a je dobré čas od času pomoci je odstranit, aby tak uvolnily místo novým kolegyním.
Druhy peelingů
Peelingy můžeme zjednodušeně rozdělit do dvou kategorií: mechanické a chemické. Mechanické známe všichni – asi každá kosmetická značka má nějaký scrub ve svém portfoliu. Gel nebo krém s různě velikými zrníčky slibuje zázrak, když si jím budete pravidelně drhnout pleť. Příjemný pocit po exfoliaci sice zažijete, ale věřte, že pro jemnou pleť obličeje to není to pravé ořechové. Nejen, že zrníčka mohou způsobit podráždění, nevhodně narušovat kožní bariéru a přispívat tak k rychlejšímu stárnutí pleti, ale dokonce na aknózní pleti můžou šířit bakterie. Tohle prostě nechcete. Takže pokud si necháte poradit, sáhněte raději po peelinzích chemických, které reprezentují kyseliny.
BHA? PHA? Aha!
Chemické peelingy jsou neodlučně spjaté s AHA a BHA kyselinami. AHA kyseliny, celým názvem, alfahyroxykyseliny, můžete znát i pod názvem ovocné kyseliny. Nejpoužívanější jsou kyselina glykolová, mléčná a mandlová. Kyselina glykolová má z nich nejmenší molekuly, proto krásně proniká do hloubky pleti a rychle pracuje i tam. Oproti ní kyselina mandlová má molekuly největší a činí se jenom na svrchní vrstvě, a je proto vhodná i pro citlivky. Kyselina mléčná představuje zlatou střední cestu. AHA kyseliny dokáží zlepšit vzhled pigmentových skvrn, rozzáří vás, a dokonce i zlepší vzhled jemných vrásek a povzbuzují tvorbu nových buněk. Navíc na sebe umí navázat vodu, proto pleť zároveň hydratují, což se vždycky hodí, že?
BHA, neboli betahydroxykyseliny, jsou vhodné na aknózní, mastnou a smíšenou pleť, protože se rozpouští v tucích (na rozdíl od AHA, které jsou rozpustné ve vodě). Znát budete určitě kyselinu salicylovou, která je asi jediným v kosmetice používaným zástupcem. Pomáhá čistit pleť a má protizánětlivé účinky, takže jestli si váš obličej rád hraje na pubertu, měli byste sáhnout právě po ní.
PHA, polyhydroxykyseliny, jsou podcenění příbuzní AHA, proto bohužel nejsou tak často k sehnání. Jestli se ale vaše pleť rozsype i po jemném závanu větříku, budou vaším nejlepším kamarádem, protože mají veliké molekuly a jdou na vaši pleť pěkně pomalu. Působí jako antioxidanty a hydratují. Pohádka.
Jak kyseliny používat?
Rozhodně nic nepřehánějte. Mějte rozum, co se týče koncentrace, vysoká procenta patří jen do rukou kosmetiček. Exfoliujte večer vyčištěnou a suchou pleť maximálně jednou týdně. Při častějším používání hrozí nepěkné narušení kožní bariéry a reakce vaší pleti na sebe nenechá dlouho čekat. Buďte opatrní i s vrstvením aktivních látek – co se týče těchto kyselin, bohatě stačí použít jen je a následně hydratovat. A rozhodně nezapomeňte druhý den na SPF ochranu proti slunci, protože sebelépe vyexfoliovaná pleť je krásná jen do té doby, než do ní začne šťourat sluneční záření! Tedy do té doby, než se následky projeví i předčasným stárnutím.