Od 2. do 6. září se v prostorách bývalé banky na náměstí Republiky konala designérská přehlídka Prague Design Week. Během pěti dnů se zde představilo 77 různých designérů, mezi nimiž největší zastoupení měli šperkaři. Kromě nich bylo možné si prohlédnout i práci řezbářů, módních návrhářů a dalších výtvarníků. Ve dvou patrech historického domu bylo zkrátka co objevovat.

Tématem letošního ročníku se staly hvězdy, a tak se v jednom ze sálů mohli návštěvníci kochat světelnou instalací z 5000 mikro LED diod o délce 500 metrů. Součástí doprovodného programu bylo i Design kino, čtyřhodinový blok krátkých videí zejména o designu – od procesu výroby přes módní přehlídky až po rozhovory s tvůrci. Zájemci se mohli také zúčastnit workshopů, které si pro ně někteří z designérů připravili. Například si tak se Silvií Hruškovou, autorkou dřevěných šperků VINNÁ, mohli vyzkoušet opracování dřeva dláty. 

Hlavním programem se ale stalo nakukování do jednotlivých místností, které se vinuly v každém z pater jako členitá designová housenka. Někteří z vystavovatelů se o prostor dělili, jiní si „kukaň“ zabrali celou pro sebe a vyzdobili ji podle svých představ. Osobně mě takto nejvíce zaujal Ateliér Hubart se svými keramickými svítidly a Bylina. Ačkoli pravda, z bohatě zdobených stěn sušenými květinami a bylinami jsem nepoznala, že se v podstatě jedná o přírodní kosmetiku. 

Jak jsem zmínila už v úvodu, letos se na Prague Design Week sešlo opravdu hodně šperkařů. Kromě VINNÁ také Ela Chroust, JA-RA, Markéta Mitrová, Melvys, NLMT Design, OVÁ, Tomáš Holub nebo známí šperkaři Jakub Líbal a Michal Kadaník, který nás svými (zá)snubními prsteny nadchnul už před lety. Nejdéle jsem se však tentokrát zdržela u Alice Merhautové, která tvoří pod značkou ISIS. Její drobné šperky z přírodních minerálů vystavené na listech přitáhly mou pozornost svou jednoduchou estetikou a přirozenou krásou. Jen těžko jsem se odtrhávala, abych mohla pokračovat k dalším tvůrcům.

PLP Studios představilo na Prague Design Week své nové svítidlo Bellaluna, jehož materiály jsou založeny na upcyklaci. Konkrétně tím upcyklovaným materiálem jsou skleněná víka od pračky spojená pomosazeným rámem. Životní prostředí a udržitelnost je také filozofií reklamní agentury Green Cat, která lákala na papír, z něhož později vyrostou květiny nebo zelenina. Umíte si představit lepší využití například pozvánky na tiskovou konferenci nebo podobné tiskoviny s jepičím životem? 

U přírody ještě chvíli zůstaňme. Designér Eduard Siebert navrhnul kolekci svítidel a svící Beehive, které jsou vyráběny přímo včelami v úlech. Do úlu se vloží voskový rám, na němž včely pak pracují a tvoří jedinečná svítidla ze včelího vosku. Jiný materiál si ke své práci zvolila Eva Pechová aka Evista, která tvoří sochy ze dřeva. V několika případech jsou doplněny o sklo či ručně kované prvky. Evista si pro sebe zabrala celou místnost, kterou částečně proměnila ve svou dílnu. Návštěvníci ji tak mohli sledovat i při práci.

Zdánlivě prázdnou místnost jen s několika čarami nachystala výstava Czech Innovation Expo. Stačilo však načíst QR kód a pomocí rozšířené reality se na displeji vašeho telefonu objevilo vše skryté. 

Kdo nás ještě zaujal? Pavlína Pecko se svými mozaikovými zrcadlovými rámy, a.ch.homeart s obrazy „namalovanými“ epoxidovou pryskyřicí, betonové nádobí od Aspoň tohle, nože od Echtkováře, bytové doplňky od Antonína Noska (Nosek Design) vytvořené pomocí 3D tiskárny a designové budky na špačky, čímž jsou myšleny vajgly. A kdo získal uznání samotných organizátorů Prague Design Week, kteří v závěru přehlídky udělovali ceny nejlepším vystavovatelům? V kategorii Nejlepší produkt/kolekce zabodovala česká značka brýlí Optiqa, druhé místo získaly opakovaně použitelné odpadkové koše od Reformát a první místo získaly svítidla vyrobená včelami z kolekce Eduarda Sieberta. Kategorii Nejlepší expozice ovládli výtvarníci Twin Arts, PLP Studios se svítidlem Bellaluna a betonové nádobí značky Aspoň tohle. Rozdávaly se také ceny návštěvníků, kterou si odnesli Eduard Siebert, Budky na špačky a nejvíce návštěvníky zaujala Evista.

Tím letošní Prague Design Week skončil a my se už můžeme těšit na další přehlídku talentů na začátku října, na Designblok.

Prague Design Week 2020