Známe je snad všichni, malé domečky na stromech. Ptačí budky u nás mají dlouhou tradici, což není překvapením, vždyť ptáci jsou našimi pomocníky v boji proti škůdcům a pomáhají udržet stabilní ekosystém. Právě proto bychom neměli na jejich vyvěšování zapomínat a rozhodně by z naší krajiny neměly vymizet. 

Čím je naše příroda pestřejší a rozmanitější, co se v ní žijících organismů týče, tím je odolnější a stabilnější. Svou roli sehrávají i ptáci, kteří jsou součástí řady vazeb, na kterých je založená přirozená rovnováha. A právě tu bychom neměli brát na lehkou váhu, stejně jako stav naší krajiny. To, že nám téma není cizí, potvrdil i březnový průzkum společnosti Ipsos pro McDonald’s, z něhož vyšlo, že nadpoloviční většina Čechů zastává názor, že se nám tu za pár desítek let bude žít podstatně hůře. A možná právě proto celých 9 z 10 respondentů uvedlo, že si myslí, že svým chováním může stav okolní krajiny zlepšit a většina z nich tak také činí. A to je povzbudivé. Podpořit diverzitu naší přírody lze i už zmíněnou ptačí budkou, kterou je možné zakoupit, ale i podomácku vyrobit, není to žádná velká věda. 

Ptačí „rezidence“ jsou třeba

V dutinách stromů hnízdí nezanedbatelné množství ptáků, z nichž někteří si je dokáží vyhloubit sami, většina je ale odkázána na ty již existující. A protože ubývá starých stromů, ubývá i míst pro hnízdění ptáků. Ptačí budky nahrazují chybějící přírodní dutiny, které přirozeně slouží k bezpečnému hnízdění některých druhů ptáků i jako ochrana před predátory či nepříznivým počasím a zimou. Tím, že někde ve svém okolí umístíme budku, lokálně tak podpoříme populaci ptáků v regionu. „Ptačí budky mohou ptákům do jisté míry kompenzovat úbytek hnízdních příležitostí ve stromových dutinách. Pokud se nám do budky na zahradě nastěhuje třeba sýkora, stane se důležitým prvkem také při biologické ochraně rostlin. Ptáci jsou pomocníci, jsou spolehlivou složkou v boji s hmyzem a škůdci, chrání zahradní kultury. Lépe tedy na zahradě vyvěsit budku než používat chemické postřiky,“ vysvětluje Kateřina Ševčíková, předsedkyně Moravského ornitologického spolku.

Jak na to

Domácí výroba ptačí budky není nic složitého a její stavba může být skvělou aktivitou a zábavou pro vás a vaše děti. Budky se nejčastěji vyrábí ze dřeva, výborným materiálem je ale třeba i dřevocement.  Asi nejznámější jsou budky pro sýkory, jejichž rozměr dna by měl mít alespoň 13×14 cm a průměr vletového otvoru 2,8–3,2 cm. „Velikost budky a průměr vletového otvoru se pak liší v závislosti na tom, pro jaký ptačí druh je budka určená. Mimo sýkorník můžeme vyrobit třeba i špačník, sovník a pak polobudky označovány jako rehkovníky. Existují ale třeba i speciální budky pro rorýsy nebo umělá hnízda pro jiřičky,“ říká Ševčíková a doplňuje: „Vletový otvor by měl být orientován ideálně na východ nebo jihovýchod. Budky pro sýkory se nejčastěji umisťují do výšky okolo tří metrů, především kvůli snadnějšímu čištění. Se sovníkem či budkou pro rorýsy je ale lepší vylézt ještě výše.“ A pozor, pověšením budky to nekončí. Jednou ročně je třeba ji zkontrolovat, vyčistit a případně opravit, co je třeba. Prodloužíte tím její životnost a budka může vydržet až 25 let. 

Protože nám na nich záleží

Krajina funguje jako celek, a proto je třeba přilákat původní ptačí obyvatele zpět do regionu a naší krajiny. Slova a apel odborníků vyslyšela i společnost McDonald’s, která nyní začíná budky umisťovat v blízkosti svých vybraných restaurací v České republice a na Slovensku. Přibudou v Praze, Olomouci, Ostravě, Liberci a v dalších městech „Věšení ptačích budek je jedna z dílčích aktivit dlouhodobé kampaně Naše protože, jejímž cílem je sesbírat maximum důvodů Čechů, proč se chovají ohleduplně k přírodě a naší planetě, hlavní motivací je však podpora ochrany okolní krajiny obecně. Místa pro umístění našich budek jsme konzultovali s ornitology tak, aby splňovala veškeré nároky,“ říká Jitka Pajurková, ředitelka PR a komunikace společnosti McDonald’s pro Českou republiku a Slovensko. Výroba a vyvěšování ptačích „ubytoven“ je jedním z nejznámějších a nejrozšířenějších způsobů, jak můžeme ptákům pomoci. Vyrobte si proto doma tu svou. Hřát vás bude nejen dobrý pocit, ale i pohled na navrátivší se ptáčky do naší krajiny.

Bez hmyzu ani ránu

Proč je vlastně hmyz tak nepostradatelný? Těch důvodů je spousta. Především pomáhá s opylováním, takže kromě toho, že díky němu na jaře krásně rozkvétají louky, je zásadní i pro úrodu. Je to tak, bez hmyzu byste si zkrátka nemohli dát ani legendární hranolky. Hmyz ale pomáhá i s rozkládáním spadaných stromů a vůbec dalšího rostlinného i živočišného odpadu. Je zkrátka alfou a omegou našeho ekosystému. A přitom právě člověk je pro hmyz největším nepřítelem a každý rok kvůli industriální společnosti vyhynou tisíce jeho druhů. Řešení tohoto problému spočívá hlavně na vládách a velkých korporacích, ale svou troškou do mlýna můžete přispět i vy. 

Hotel U Mekáče

V rámci kampaně Naše teď umisťuje hmyzí hotely v blízkosti svých restaurací společnost McDonald’s. Hmyz totiž potřebujeme i ve městě, ale právě tam se mu často žije nejhůř a ideálním pomocníkem při řešení tohoto problému jsou právě hmyzí domečky. Ty mohou být malé i velké, na velikosti nezáleží, a lze je umístit prakticky kamkoli. Přitom si můžete být jisti, že si tam broučci najdou cestu. No, a právě takový domeček můžete hravě postavit sami, s kamarády nebo rodiči. Inspirovat se můžete právě hotely U Mekáče, ale jak bude nakonec váš hmyzí domeček vypadat, to je čistě na vás. 

Otevřete si hmyzí hotel!

Hmyzí domečky si můžete koupit už hotové v supermarketech nebo třeba obchodech s potřebami pro zahrádkáře a stavitele. Mnohem větší zábava ale bude, když se do stavění pustíte sami! Nebojte se, nemusíte být vyučeni na truhláře. Bude stačit jen odhodlání a trocha materiálu, který ani nemusíte kupovat. Využít lze zbytky starých prken, bedýnek od ovoce nebo dutých polínek a jako výplň pak větvičky, šišky nebo silnější stébla alias “brčka”, která najdete v parku nebo v lese za městem. V McDonald’s použili jako výplň i svá papírová brčka a dřevěné příbory, kterými v minulosti nahradili plastové, čímž ročně šetří 53 tun plastu. Myslete ale na to, že hmyzu bude dobře hlavně v domečku z přírodních materiálů. Klidně postavte maličký domeček, který vyplníte jen šiškami nebo dutými stébly, nebo naopak velké sídlo, které rozdělíte na jednotlivé chlívečky, z nichž každý vybavíte trochu jinak. Přes přední část domečku dejte síťku z drátového pletiva, zabráníte tak tomu, aby obyvatele vašeho hotelu požírali jiní tvorové přímo na pokoji. Až bude hotel v provozu, nijak přehnaně ho nečistěte a ani v zimě ničím nešťouchejte do děr. Mohli byste vyrušit brouky nebo motýly ze zimního spánku. Dbejte také na to, aby byli obyvatelé vašeho hotelu chráněni před větrem a deštěm, nezapomeňte proto na nepromokavou stříšku, která bude alespoň lehce konstrukci stavby přesahovat. 

Více informací a přesný návod na výrobu naleznete zde.

Věděli jste, že… 

U vybraných restaurací sítě McDonald’s nyní můžete nalézt umístěné ptačí budky a hmyzí hotýlky? Zájemci tak mohou pozorovat jejich obyvatele v přirozeném prostředí a každodenním životě. Designově zpracované domečky pro zvířecí obyvatele jsou součástí kampaně Naše protože, kterou společnost nabádá a inspiruje k udržitelnému přístupu k planetě Zemi. Například hmyzí hotely z dílny českých Wooden.Land jsou vyplněny dřevěnými příbory a papírovými brčky z těchto restaurací, jejichž zavedením společnost McDonald’s ročně ušetří více než 53 tun plastu.