thank u, next je působivou zpovědí Ariany Grande o těžkém osobním období

175. Přesně tolik dní uběhlo mezi vydáním čtvrtého alba Sweetener a čerstvým thank u, next. Ariana Grande se vlivem osobních tragédií neplánovaně znovu zavřela do studia, kde během pouhých tří měsíců nahrála nejzajímavější a nejvíce otevřenou desku své kariéry.
Sweetener mělo být optimistickým albem, kterým chtěla Ariana svým příznivcům i sobě samé doslova osladit život po teroristickém útoku v Manchesteru. Tři týdny po vydání Sweetener ale zasáhla zpěvačku další rána v podobě smrti jejího bývalého přítele, rappera Maca Millera, která navíc zapříčinila rozchod Ariany s jejím snoubencem Petem Davidsonem. A právě tyto události sehrály při zrodu dalšího alba klíčovou roli.

V kolekci dvanácti skladeb Ariana Grande vypráví svůj vlastní příběh z nelehkého období jejího života. Texty se výrazně týkají běžných lidských emocí a zkušeností, se kterými se řada obyčejných posluchačů snadno ztotožní. V Needy Ariana uznává své chyby a závislost na jiném člověku; v následné NASA si pomocí slovních hříček s vesmírnou tématikou naopak od svého partnera žádá prostor. Že si chce užívat a nehledá lásku na celý život, dává jasně najevo v Bloodline, která připomíná hit Side to Side s Nicki Minaj. Podobně zpěvačka mluví i v potemnělé Bad Idea, kde chce pomocí nezávazného vztahu zapomenout na jiného. Fake Smile je pak skutečným pohledem do života globální superhvězdy, která nehodlá zakrývat smutek falešným úsměvem. V In My Head Ariana zjišťuje, že její růžové představy o člověku, do kterého se zamilovala, se vlastně velmi liší od skutečnosti.

Zpěvačka ale nezapomíná ani na zábavu a drzost. Svým majetkem se ohání v chlubivé a velmi chytlavé 7 Rings, ve které zdatně rapuje a s nadsázkou razí motto, že peníze vyřeší všechny problémy. V Make Up, která je asi nejslabší položkou celého tracklistu, zpěvačka přiznává, že se se svým protějškem ráda intenzivně hádá jen proto, aby se pak oba usmířili v ložnici.

Vrcholem celé desky je bezpochyby nádherná emotivní balada Ghostin‘. Se slyšitelnou zranitelností v hlase Ariana zpívá o tom, jak oplakává a touží po někom jiném, čímž vědomě trýzní svého současného partnera. V pozadí skutečných událostí je zcela očividné, čeho se text týká. Úchvatná finální část, ve které Ariana svým hlasem teskně harmonizuje s tklivým tónem houslí, je nejsilnějším momentem na celém albu.
Opravdovost, která definuje thank u, next, je pro Arianu možná cestou nejen k vlastnímu očištění, ale také k nejvýraznějšímu komerčnímu úspěchu. Protože právě s titulním pilotním singlem thank u, next, ve kterém jmenovitě vyjadřuje vděk svým bývalým partnerům, se jí podařilo poprvé v kariéře vyhoupnout na první místo amerického žebříčku Billboard, a to již v prvním týdnu. Stejný úspěch navíc zopakovala i s dalším singlem 7 Rings.

Na rozdíl od Sweetener, které bylo zvukově neučesané a kterému uškodily experimenty z produkce Pharrella Williamse, thank u, next je podstatně ucelenější. Zvuk alba výrazně čerpá z R&B a trapu, často jsou slyšet hutné basy, a Ariana s každou skladbou dokazuje, že tento styl jí velmi sedí. Kromě svých blízkých přátel z branže, jako je Victoria Monét nebo Tayla Parx, Ariana ku prospěchu alba tradičně spolupracovala také s Ilyou Salmanzadehem a hitmakerem Maxem Martinem. Ti na předešlé desce stáli u zrodu nejvydařenějších skladeb, jako byly God Is a Woman nebo No Tears Left to Cry.

Snad jediným mínusem alba je fakt, že zde zpěvačka tentokrát příliš nepředvádí své výjimečné vokální schopnosti (které jsou nejpatrnější v úvodní Imagine). Není však třeba mít jí to za zlé. Ariana Grande totiž překvapila albem, které je navzdory krátkému tvůrčímu procesu líbivé od začátku do konce, plné zajímavých momentů, a hlavně sympaticky upřímné.

 

Album: thank you, next

Interpret: Ariana Grande
Vydavatel: Republic (Universal)
Produkce: Pop Wansel, Happy Perez, Tommy Brown, Charles Anderson, Max Martin, Ilya Salmanzadeh, Brian Baptiste, Michael Foster
Cena: cca 350 Kč
Skladby: Imagine / Needy / NASA / Bloodline / Fake Smile / Bad Idea / Make Up / Ghostin‘ / In My Head / 7 Rings / Break Up With Your Girlfriend, I’m Bored
www.arianagrande.com

PŘEHLED RECENZE
Originalita
8
Zvuk
9
Atmosféra
9