- Reklama -

Jen málokterý fanoušek by si po zprávě o smrti švédského dýdžeje Tima Berglinga, známého pod pseudonymem Avicii, pomyslel, že ještě někdy uslyší jeho novou hudbu. Švédova rodina a jeho kamarádi však spojili síly dohromady a třetí studiové album, které bylo rozpracované, dokončili a vydali. Při téměř čtyřicetiminutovém poslechu tak všem v uších ještě naposledy ožije Aviciiho jedinečné kombinování elektronické hudby s prvky country, soulu či bluesu.

Aviciimu vždy s tvorbou pomáhali jiní producenti a muzikanti, a jestli k němu nějaké jméno neodmyslitelně patří, je to jednoznačně švédské duo skladatelů Vargas & Lagola. V minulosti s ním spolupracovali na jeho největších hitech a svůj rukopis zanechali i na albu Tim, konkrétně na skladbách Peace Of Mind, Though Love a Excuse Me Mr Sir.

Právě Peace Of Mind, zvolená jako úvodní skladba desky, zcela jasně naznačuje, jakým směrem se celé album bude ubírat. Harmonická, pomalá melodie v kontrastu s neveselým textem, kde autor prosí společnost o zpomalení a klid, působí místy až mysteriózně. Naopak romantický duet Though Love nás už od prvního tónu instrumentálního doprovodu houslí naladí na orientální vlnu a s nadcházejícím létem s sebou nese potenciál stát se velkým hitem.

Interpretovo přání znělo, aby skladbu nazpíval skutečný pár, nakonec se této role zhostil právě producent Vargas spolu s manželkou, známou pod pseudonymem Agnes. Písnička Excuse Me Mr Sir vznikala jako experiment a nejspíš i z tohoto důvodu se řadí k mým nejoblíbenějším. Když se zaposloucháme do melodie, zaslechneme střípky z každého hudebního odvětví – ať už úvodní kytarové sólo jako vystřižené z 90. let, či prvky hip-hopu.

Nejemotivnějším momentem z celého alba je jednoznačně skladba pojmenovaná SOS, z jejíhož textu rychle odhalíme Timovy nejtemnější pocity a pronikneme hluboko do jeho duše. Jednoduchá melodie, jejíž drop je tvořen jemnou smyčkou tónů syntezátoru v kombinaci s nezaměnitelným hlasem amerického zpěváka Aloe Blacca, navždy zůstane vzpomínkou autorova volání o pomoc, kdy však zkratka SOS zůstala nevyslyšená. Tato píseň je zároveň jednou z těch, kterou museli dokončit Kristoffer Fogelmark a Albin Nedler, kteří s Timem spolupracovali již v minulosti na songu Pure Grinding.

U švédského DJe nebyla nikdy zvykem kooperace s dalšími slavnými interprety, album Tim však pomyslnou zeď bourá a skladbu Heart Upon My Sleeve doprovází kapela Imagine Dragons, jejíž zlověstnou tajemnou melodii doplňuje impozantní hlas Dana Reynoldse. Drop tohoto songu je nejpřekvapivějším, a pro mě také nejlepším okamžikem celého alba. Z druhé velké spolupráce vzešla písnička Heaven, na které se podílel Chris Martin a jejíž první tóny vznikly již v roce 2014. V jejím živém tanečním rytmu okamžitě rozpoznáme Aviciiho nezapomenutelný hudební rukopis.

Radostnou náladu na nás okamžitě přenese svěží a bluesově laděná skladba Bad Raputation, na níž v podobně energickém duchu navazuje i Ain`t A Thing. V písničkách Hold The Line a Freak se nejvíce projevuje interpretova preference tvoření veselých nahrávek s temnými texty. V kontextu událostí minulého roku z jejich veršů až mrazí, i navzdory tomu však v pozadí songů můžeme slyšet záblesky naděje. Nejvýrazněji je vyhlídka na lepší zítřky cítit z romantické a také dojemné Never Leave Me.

Poslední dvanáctá skladba Fades Away svým orchestrálním dropem a melancholickým textem vhodně uzavírá celé album, kdy na konci pouze za doprovodu Aviciiho hry na klavír zpěvačka Noonie Bao dodává, že všechno se stává minulostí.

Album Tim představuje Švéda tak, jak jsme ho znali. Z dvanácti skladeb vycítíme interpretovu touhu po experimentech a posouvání hranic elektronické hudby, zároveň však pronikneme do jeho nejhlubších myšlenek a pocitů. Nezbývá nám nic jiného než poděkovat všem, kteří se na dokončení alba podíleli, a umožnili nám tak si naposledy vychutnat pořádnou porci Aviciiho hudby.

 

HUDEBNÍ ALBUM: AVICII – TIM

Album: Tim
Interpret: Avicii
Datum vydání: 6. června 2019
Vydavatel: Universal
Produkce: Avicii, Carl Falk, Salem Al Fakir, Vincent Pontare, Albin Nedler,
Kristoffer Fogelmark
Skladby: Peace Of Mind / Heaven / SOS / Tough Love / Bad Reputation / Ain’t A Thing / Hold The Line / Freak / Excuse Me Mr Sir / Heart Upon My Sleeve / Never Leave Me / Fades Away
www.avicii.com

PŘEHLED RECENZE
Originalita
9
Zvuk
9
Atmosféra
10