Dosud jsme od něj byli zvyklí na výrazný zvuk a silné zpěvné melodie, svou novou deskou Machinate, která vyšla 19. listopadu, nám ale Chris Corner, charismatický multiinstrumentalista skrývající se pod tajemným pseudonymem IAMX, naservíroval něco trochu nečekaného.

V Čechách Chrise známe jako zajímavého umělce, který na koncertech své publikum nikdy nezklamal. Pro jeho nezapomenutelná živá vystoupení je typická excentrická, temná show a dokonalá intonace, o čemž se jeho fanoušci mohli přesvědčit už několikrát v Praze i v Brně. Jeho letošní pražský koncert, který se měl konat v dubnu v rámci turné Echo Echo, musel ale být zrušen. Chris však během covidových nedobrovolných prázdnin nezahálel, hrál si ve studiu se svými syntezátory a do světa v listopadu vyslal nové album Machinate. Deska je však téměř čistě instrumentální, čili autorova naléhavého zpěvu se posluchači nedočkají. 

Machinate představuje živé album nahrané na modulární syntezátory v Chrisově kalifornském studiu. Pět z devíti tracků alba bylo zaznamenáno během živého vystoupení pro fanoušky IAMX na platformě Patreon, který se uskutečnil v průběhu jednoho týdne covidového lockdownu, a následně byly tyto songy postprodukovány a s několika dalšími vytvořily tuto desku. Jak již bylo zmíněno, jednotlivé tracky jsou většinou instrumentální a Chrisovy vokály v pozadí jen dokreslují nadpozemskou a lehce futuristickou atmosféru jeho elektronické hudby. Výjimku představují kousky Art Bleeds Money a The Absolute Shall, kde se dočkáme i recitovaného textu podtrhujícího rytmus hudby a snový song Normal, v němž v souladu s názvem Chris „normálně“ zpívá, ale jeho hlas je silně ztlumen a působí nedosažitelně vzdáleně. Vedle výrazně rytmizovaných songů se na albu nachází i další, jejichž rytmus se naopak průběžně rozplývá, jak je tomu například ve Vulgar Divide či Electra Complex; právě různá práce s rytmikou je zásadním elementem celé desky. Zajímavé je, že i bez Chrisova hlasu lze ale často bezpečně poznat jeho rukopis. 

Album Machinate představuje bezesporu zajímavý experiment, je ale také jakýmsi opakem poslední Chrisovy desky Echo Echo, na níž tento talentovaný hudebník nahrál akustické verze některých svých starších písní. Zřejmě ne všichni fanoušci IAMX budou z nového alba nadšeni, jisté je ale jedno: každý z nás je nyní zvědavý, co po tomto poměrně překvapivém počinu přijde příště.

HUDEBNÍ ALBUM: MACHINATE

Interpret: IAMX
Žánr: Electro, synthpop
Vydání: 2021
www.iamxmusic.com

PŘEHLED RECENZE
Originalita
10
Zvuk
10
Atmosféra
10
recenze-album-iamx-machinateExperimentální deska Machinate interpreta IAMX je překvapením pro jeho fanoušky, jelikož je ochuzená o zpěv, zároveň ale mnohé z nich baví právě svou originalitou a inovací. Co ale zůstává stále stejné, je typická elektronická smršť nápadů a věříme, že se jí dočkáme i v příštích Chrisových počinech.