Myslela jsem si, že James Blake už nevydá lepší album než The Colour in Anything. Ale opak je pravdou. Assume Form má všechno. Vyvolává ve vás totiž pocit štěstí a lehkou depresi zároveň. A právě takovou melancholii v tomto ročním období zkrátka potřebujete. Geniální!
Letos to bude deset let, co je James Blake součástí britské hudební scény a Assume Form je jeho čtvrtým studiovým albem. Jednoznačně si ale myslím, že právě na něm jsou jedny z jeho nejlepších písniček vůbec. Jemná elektronická hudba, ambient piano, melancholické melodie a texty plné emocí doplňuje okouzlující zpěvákův hlas.

Začátek dobrý, všechno dobré

Písnička Assume Form je podle mě naprosto dokonalým intrem. Jemné klavírní tóny společně se slovy ‚I will assume form, I’ll be out of my head this time. I will be touchable by her, I will be reachable. I couldn’t tell you where my head goes either.‘ jsou možná jeho malým přiznáním. Vás to však připraví na všechno, co bude následovat.

Now you can feel everything

S čistým svědomím můžu přiznat, že snad každá z dvanácti písniček ve mně vyvolala nějakou emoci. Into The Red je masterpiece. Mix nálad a elektroniky s akustikou. U Are You In Love se vám pro změnu možná bude chtít plakat. A třeba Can‘t Believe The Way We Flow je od minulého týdne oficiálně jedním z mých nejoblíbenějších songů vůbec.

Další z věcí, co se mi na hudbě líbí, jsou experimenty. Mluvím o písničce Mile High s Travisem Scottem a Metro Boomin nebo Barefoot In The Park s Rosalíou. V téhle písničce se střídá angličtina se španělštinou (které možná jako já absolutně nerozumíte), ale i tak budete doslova hltat každý její tón a slovo. Přirovnala bych to k rozhovoru s hezkým cizincem, kterému taky možná nerozumíte ani slovo, ale už v prvním momentě, kdy promluvil, jste zjistili, že ho stejně milujete. A víte co? Dřív nebo později budete milovat všechny písničky.

Když nad tím tak přemýšlím, asi tolik nezáleží na tom, co ve vás taková hudba vyvolává, jako spíš jestli ve vás vůbec něco vyvolává. Jsem ale neskutečně ráda, že interpreti jako James Blake nejsou mainstream. Sice je možná neuslyšíte hrát pravidelně v rádiích, ale o to víc pro vás budou speciální. Budou vaši.

 

Album: Assume Form

Interpret: James Blake

Vydavatelství: Polydor Records
Skladby: Assume Form // Mile High (feat. Travis Scoot, Metro Boomin) // Tell Them (feat. Moses Sumney, Metro Boomin) // Into The Red // Barefoot In The Pak (feat. ROSALÍA) // Can’t Believe The Way We Flow // Are You In Love? // Where’s The Catch? (feat. André 3000) // I’ll Come Too // Power On // Dont’t Miss It // Lullaby For My Insomniac
www.jamesblakemusic.com

PŘEHLED RECENZE
Originalita
10
Zvuk
9
Atmosféra
10