Anglická kapela Muse zkouší něco nového a daří se jí to. Atmosféra jejího posledního alba nazvaného Simulation Theory je napjatá až k prasknutí. Skupina přináší potemnělé prostředí, návrat do minulého století i budoucnosti, a zároveň skvělou imaginární kulisu, díky které budete nedočkavě hltat každé Bellamyho slovo.

Trojice Britů Matthew Bellamy, Dominic Howard a Christopher Wolstenholme, stojící za kapelou světového formátu Muse, navazuje na progresivní rock tradiční anglické společnosti 70. let minulého století. Za minulou desku Drones získala kapela dokonce cenu Grammy. Zajímavostí ale je, že v poslední době čím dál více tíhne k elektronické hudbě a vyniká rozmanitým hudebním přesahem. Nebojí se riskovat, a to je velice dobře.

Osmé album kapely, známé především pro své hity Supermassive Black Hole a Knights of Cydonia, přichází s neotřelými songy, v nichž jsou nově přítomny i elektronické prvky, které obdivuhodně korespondují s hlasem multiinstrumentalisty, zpěváka, kytaristy a zároveň klávesisty Matta Bellamyho.

You have me wrapped around your little finger

Postupně gradující tajuplné tóny úvodní písničky Algorithm vítají posluchače a odnášejí jej do naprosto jiné dimenze. Přidejte k tomu frontmanův dráždivý podmanivý hlas a máte skvostné veledílo. Už při poslechu této první skladby vás Muse zatáhnou do svého fantastického světa, kde se nebojí experimentovat naprosto s ničím.

Další singl desky Simulation Theory je alternativní rocková pecka Thought Contagion, která nenechá nikoho chladným a stále vyčkáváte, jak to celé skončí. V následující skladbě hlavní protagonista zpívá „Don’t push me, don’t stop me. Get out of my face, out of my mind…“, do toho vám našeptává líbezné „Pressure building“.

When the God decides to look the other way and a clown takes the throne

Již na jaře minulého roku vydali Muse klip k nahrávce Dig Down, kde se to robotickými končetinami, elektronickými součástkami a televizními obrazovkami, ze kterých vykukuje tvář Bellamyho, jen hemží. Nadpřirozeno prostupuje stejně tak ostatními videoklipy. Song The Dark Side představuje roboty, neuvěřitelně rychlá auta a bortící se svět.

Inspirací se skupině nejspíše stala osmdesátá léta a sci-fi. Ať už se to týká jak přebalu nahrávky, tak i posledních videoklipů, které kapela zatím stihla vydat. Světelné efekty dodávají klipům na originalitě a jedinečnosti.

Stranger Things, Disney i Jurský park

Za nekonvenčním přebalem alba Simulation Theory stojí umělec Kyle Lambert, jenž se podílel například na vizuální stránce velice populárního amerického seriálu Stranger Things a vytvořil plakát ke Spilbergově filmu Super 8 nebo blu-ray přebal filmu Jumanji z roku 1995.

Čím všechny nadšence dozajista potěšíme, je fakt, že na jaře roku 2019, přesněji 26. května, kapela vystoupí pod širým nebem v pražských Letňanech (psali jsme zde). Tak utíkejte pro lístky a nechejte se unášet podmanivou melodií tohoto skvostného alba. Muse v České republice vystoupili již několikrát, dokonce k písničce Resistance natočili B-side píseň Prague. Stále odoláváte?

 

Album: Simulation Theory

Interpret: Muse
Vydavatelství: Warner Music Czech Republic
Label: Warner Bros.
Producent: Rich Costey, Mike Elizondo, Muse, Shellback, Timbaland
Mix: Michael Freeman, Spike Stent, Adam Hawkins
Mastering: Rich Costey, Ted Jensen, Chris Gehringer, Randy Merrill
Desing: Kyle Lambert
Skladby: Algorithm // The Dark Side, Pressure // Propaganda // Break It To Me // Something Human // Thought Contagion // Get Up and Fight // Blockades // Dig Down // The Void
www.parlophone.cz

PŘEHLED RECENZE
Originalita
10
Zvuk
9
Atmosféra
10